Facebook Pixel

Українські суди вже присудили рф відшкодування на понад 173 млн грн – Опендатабот

Українські суди першої інстанції ухвалили принаймні 8 рішень щодо компенсації шкоди, заподіяної військовою агресією російської федерації. Найбільша сума позову сягає 154 млн грн.

Як повідомляє платформа для роботи з відкритими даними «Опендатабот», загалом країні-агресору присудили відшкодування українцям збитків на суму понад 173 млн грн.

Станом на початок 2023 року на розгляді національних судів перебуває 209 справ щодо компенсації росією майнової та моральної шкоди українцям і українським компаніям.

Частіше до суду звертаються громадяни, які втратили своє майно внаслідок збройної агресії рф. Таких справ у судах більшість –154, сім із них уже в стадії апеляційного розгляду.

Водночас лише 55 позовів щодо компенсації шкоди з боку держави-агресора подані підприємцями.

Більшість справ, поданих на апеляцію, перебували на розгляді судів першої інстанції до повномасштабного вторгнення, і позовні вимоги в них були незадоволені. Натомість майже всі позови, подані після 24 лютого 2022 року, суди задовольняють у повному обсязі за умови, що розмір завданих майнових збитків і моральної шкоди доведено.

Із 16 вересня 2022 року рф більше не є учасницею Конвенції щодо захисту основоположних прав і свобод людини, тому подання позову проти країни-агресора до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) зараз неможливо. Водночас російських активів в Україні майже не залишилося, тому такі рішення можуть виконуватися лише в іноземних юрисдикціях.

Зазвичай для виконання судових рішень в іноземних юрисдикціях країна, проти якої подано позов, має надати свою згоду. Вочевидь у випадку зі збройної агресією рф на таку згоду розраховувати не варто. Подібні позови стали можливі через те, що з 2014 року у рф немає судового імунітету. Це підтверджено Верховним Судом у Постанові Конституційного Суду ВС від 14.04.2022 року у справі № 308/9708/19.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉