Зміни в сплаті податку на прибуток із 1 січня 2022 року
Державна податкова служба (ДПС) України видала інформаційний лист № 1/2022. Його присвячено змінам у частині сплати податку на прибуток підприємств, які запроваджено «ресурсним» законом № 1914 (законопроєкт № 5600). У листі пояснюються новації та наводяться приклади формування податкової звітності в типових ситуаціях. підготувало найголовніше із цього листа.
Коригування фінансового результату
Починаючи з першого податкового (звітного) періоду 2022 року великі платники податків мають право зменшувати об'єкт оподаткування не більш як на 50% накопичених податкових збитків минулих років.
Для решти платників податку на прибуток порядок відображення податкових збитків залишається без змін, тобто вони можуть зменшити фінансовий результат до оподаткування на повну суму минулих збитків.
Надання безповоротної фінансової допомоги
Розширено перелік осіб, надання яким безповоротної фінансової допомоги (товарів, робіт, послуг) вимагатиме від платника податку на прибуток збільшення фінансового результату на суму такої допомоги.
До 1 січня 2022 року до цього списку входили лише дві категорії:
- особи, які не є платниками податку на прибуток (крім фізосіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб);
- платники податку, що оподатковуються за нульовою ставкою (крім неприбуткових організацій, внесених до відповідного держреєстру).
Тепер до списку додано платників податку на прибуток, які є пов'язаними особами.
Оподаткування виробників електричної енергії за «зеленим» тарифом
Для виробників електричної енергії за «зеленим» тарифом закон № 1914 встановив кілька тимчасових різниць щодо об'єкта оподаткування податком на прибуток. Вони застосовуватимуться під час розрахунку податкових зобов'язань у період із 1 січня 2022 року до 1 січня 2024 року.
Сплата роялті
Закон уточнив норму, що передбачає збільшення фінансового результату на повну суму роялті, сплаченого на користь юридичної особи, яку звільнено від сплати податку на прибуток або яка сплачує цей податок за пільговою ставкою. Тепер дозволено не збільшувати фінансовий результат, якщо роялті сплачено згідно з договорами, укладеними з організаціями колективного управління авторськими правами.
Сумнівні борги
Внесено зміни до застосування різниць під час використання резерву сумнівних боргів і очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів). Ці зміни стосуються державних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких понад 50% акцій (часток) належать державі.
Пільги для сільгоспвиробників
Тимчасово, до 1 січня 2027 року, звільняється від оподаткування прибуток сільськогосподарських товаровиробників, які займаються лише такими видами діяльності;
- розведення та вирощування свійської птиці (за винятком вирощування курей, отримання яєць і діяльності інкубаторів);
- розведення та вирощування перепелів і страусів та виробництво м'яса свійської птиці (за винятком виробництва м'яса курей, витоплення жиру, забою, обробки та фасування м'яса курей);
- реалізація власне виробленої продукції, яку перераховано вище (крім м'яса курей).
Податківці наголосили: якщо підприємство одночасно займається розведенням індиків і курей, то воно не має права на пільгове оподаткування.
Також у ДПС зазначили, що кошти, які звільнено від сплати податку на прибуток, мають цільове призначення – вони скеровуються на створення або переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, запровадження новітніх технологій. Використання таких коштів має бути пов'язане з діяльністю платника податку. Порядок контролю за використанням цих коштів має затвердити Кабінет міністрів.
У разі порушення порядку використання вивільнених коштів платник податку зобов'язаний нарахувати податкове зобов'язання, сплатити штраф і пеню згідно з нормами Податкового кодексу (стаття 123).
Зміни для іноземців
Нерезидент тепер щороку зможе отримувати від органу контролю підтвердження українською мовою про сплату податку на прибуток не лише в паперовій, а й в електронній формі. Відповідний порядок має визначити Міністерство фінансів.
З повним текстом листа ДПС можна ознайомитися тут.