Нафта у світі дорожчає – як це позначиться на українських АЗС

Як зміниться ціна на бензин в Україні. Фото: УНІАН

У понеділок, 24 січня, біржові ціни на нафту відновили зростання після деякого зниження за підсумками попередніх торгів.

Вартість березневих ф'ючерсів на нафту сорту Brent на лондонській біржі ICE Futures наближається до $89 за барель, що 0,85% вище за ціну на час закриття попередньої сесії.

Ціна ф'ючерсів на нафту WTI на березень на електронних торгах Нью-Йоркської товарної біржі (NYMEX) наближається до $86 за барель, що на 0,8% вище за підсумкове значення сесії в п'ятницю, 21 січня.

Ціни на Brent і WTI від початку року зросли приблизно на 14%. Це зростання впливає на ціну палива на АЗС в Україні попри те, що ці ціни зараз регулюються урядом.

За даними консалтингової групи «А-95», оптові ціни вже зростають.

Як регулюється ціна на бензин і дизельне паливо в Україні

Держрегулювання роздрібних цін на пальне було запроваджено рішенням уряду 14 травня 2021 року. Воно складається з двох елементів:

  • встановлено максимальні значення торгової надбавки до середньої ціни звичайного дизельного палива (не вище 7 грн/літр) та бензину (не вище 5 грн/літр);
  • встановлено механізм визначення середньої ціни. Середня вартість дизпалива та бензину, що містить митні платежі (акцизний податок і ПДВ), має розраховуватися на підставі даних Platts CIF NWE за попередній календарний місяць/декаду. Ці розрахунки робить «Нафтогаз».

За оцінками «А-95», зростання оптових цін перекинеться на АЗС уже наприкінці січня, потенціал зростання цін на бензин і дизельне паливо становить 1,45 та 1,85 грн/л відповідно.

Чому нафта дорожчає

Ціни на нафту зростають насамперед через побоювання щодо обсягу пропозиції нафти та перебоїв із постачанням, що пов'язано з посиленням геополітичної напруженості. Водночас попит на нафту зростає, вважає Trading Economics.

Експерти Morgan Stanley слідом за аналітиками Goldman Sachs минулого тижня підвищили прогноз вартості Brent на третій квартал поточного року до $100 за барель. Раніше вони очікували, що ціни підвищаться до $90 за барель.

Прогнозується, що глобальні запаси нафти до кінця 2022 скоротяться після значного падіння попереднього року. Заразом резервні потужності у світі також впадуть до 2 млн барелів на добу з поточних 3,4 млн.

Водночас інвестиції в збільшення потужностей у нафтовому секторі, як очікується, скоротяться на 30% до кінця десятиліття, оскільки увага ринку перемикається на «зелені» ресурси.

Читати на The Page