Привід для радості: світові ціни на вугілля за два місяці впали вдвічі

Світові ціни на вугілля різко впали. Фото: sabrangindia.in

Аналіз біржової інформації показує, що світові ціни на енергетичне вугілля 7 грудня перебувають у діапазоні $125 – 150 за тонну. На піку, два місяці тому, на початку жовтня вони сягали $270.

Така динаміка не може не тішити українців. Незважаючи на заспокійливі заяви, ситуація в галузі генерації електроенергії залишається напруженою. Зберігається ймовірність того, що доведеться терміново закуповувати вугілля за кордоном. І що нижчими будуть світові ціни, то простіше й дешевше буде організувати та здійснити такі постачання.

Зазначимо, що поняття «світова ціна» щодо вугілля є дуже невизначеним. Справа в тому, що ціни вельми залежать від марки вугілля та його якості, умов постачання, розміру партії, місця видобутку тощо.

Видання Trading Economics наводить таку динаміку ф'ючерсу на вугілля GC Newcastle:

Дані видання Market Insider підтверджують різке падіння цін на вугілля:

Інформагентство Platts повідомило, що в нідерландському порту Роттердам ціна вугілля за місяць обвалилася на 33%. 1 листопада тонна вугілля з калорійністю 6000 ккал та із сіркою до 1% коштувала там $186 за тонну, а 3 грудня була вже $124,5.

Чому вугілля у світі зараз дешевшає

У середині жовтня ціни на вугілля в Європі опустилися до $210 за тонну. Така динаміка пояснювалася негативними настроями на китайському ринку, а саме вимогою Державного комітету з розвитку та реформ Китаю (NDRC) знизити внутрішні ціни на вугілля. Йшлося також про зупинення бізнесів у ЄС через високу вартість електроенергії та зростання вітрогенерації.

16 жовтня NDRC закликав вітчизняних виробників і торговців вугіллям знизити ціни нижче за поточні спотові рівні до кінця опалювального сезону (березень 2022). Заклик не був обов'язковим, але NDRC підкреслив, що компанії, які не дотримуватимуться його вказівок, можуть зіткнутися зі скороченням пропускної спроможності залізниці. NDRC також заявив, що буде використано всі можливі засоби, аби повернути ціни «в розумний діапазон». «За словами учасників ринку, NDRC був готовий залучити поліцейські сили для контролю над виконанням його рекомендацій», — йдеться в огляді світового ринку вугілля Сучасного аналітичного агентства (CAA).

Це спровокувало розпродаж. Контракти енергетичного вугілля, які торгуються на Чженчжоуській товарній біржі, впали на 8%. Кілька виробників вугілля (China Energy Group, Jinergy Group та Inner Mongolia Yitai Group) заявили, що знизять ціни на внутрішньому ринку до необхідного рівня.

Після європейського падіння цін до $210, ціни в Південній Африці впали нижче за $200 за тонну. Тенденцію підхопили біржі в Австралії, де індекси знизилися нижче за $235 за тонну. Після цього наприкінці жовтня ціни обвалилися в 1,5 — 2 рази, а потім тривав спад, який супроводжувався відскоками ринку.

Що буде з ціною на вугілля наприкінці 2021 року й надалі

Згідно з глобальними макромоделями Trading Economics та очікуваннями аналітиків, до кінця 2021 року очікується, що вугілля торгуватиметься на рівні $145 за тонну.

Аналітики очікують, що через 12 місяців воно торгуватиметься на рівні $128.


Читати на The Page