Бізнес залишається оптимістом, незважаючи на суттєве падіння економічної активності

Настрій українського бізнесу

У жовтні масовані російські удари по об'єктах енергетики істотно вплинули на загальноекономічне середовище в Україні. Значимість чинника «відключення електроенергії» зросла протягом місяця в 13 разів, він піднявся другий рядок у рейтингу перешкод ведення бізнесу.

Про це свідчать результати опитування, проведеного у період 17–28 жовтня Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Вибірка опитування: 468 підприємств (промисловість плюс рітейл та агро) у 21 регіоні України.

Зросла також актуальність проблеми зростання цін на продукцію та сировину, що сигналізує про очікування бізнесом високої інфляції. Невизначеність для бізнесу збільшилася як у 6-місячній, так і 3-місячній перспективах

Основні перешкоди для ведення бізнесу

Рейтинг перешкод продовжує очолювати зростання цін на сировину чи матеріали із 70% відповідей – це максимум за весь період опитувань (вони розпочаті у травні цього року).

У зв'язку з російськими обстрілами інфраструктури проблема перебоїв з електро-, водо- та теплопостачання стала дуже гострою і вийшла на 2-е місце. Складнощі з перевезенням сировини та товарів залишаються вагомими – 3-е місце.

У жовтні представники бізнесу стали набагато частіше говорити, що працювати небезпечно. Значимість фактора нестачі робочої сили залишається незначною.

Основні перешкоди для бізнесу


Невизначеність під час ведення бізнесу

Невизначеність зросла як у довгостроковій, і у короткостроковій перспективі.

Перспектива на півроку – % тих, хто не зміг дати відповіді про очікувані зміни

Перспектива на три місяці – % тих, хто не зміг відповісти, що зміниться

Довгострокові очікування бізнесу

Бізнес залишається оптимістом, попри суттєве падіння економічної активності.

На питання «Як ви оцінюєте фінансово-економічний стан вашого підприємства у поточному місяці порівняно з аналогічним періодом минулого року?» відповідь «гірше» дали 74%, «не змінилося» — 21%, «стало краще» — 5%.

У галузевому розрізі найбільшими оптимістами виявились представники харчової та легкої промисловості.

Стан економічної активності

У жовтні сповільнилося поновлення виробництва. Загалом не працюють 2% опитаних підприємств, а завантажено менш ніж на 25% лише 6%. Такі ж ці показники були у вересні.

Залишається низькою частка підприємств, що працювали на повну завантаженість виробничих потужностей, – лише 8% (для порівняння: 15% у травні, 12% у червні, 10% у липні та 8% у серпні та вересні).

Зменшилася частка підприємств, що працюють майже на повну потужність (75–99% завантаження) – до 36% з 41% у вересні.

Підприємства не планують збільшувати штати, натомість очікується зменшення скорочень персоналу.

Ситуація на ринку праці

На ринку праці ситуація погіршала. У жовтні збільшилися проблеми під час пошуку як кваліфікованих, і некваліфікованих працівників.

Індекс проблем пошуку кваліфікованих працівників має позитивне значення, яке збільшилося з 0,09 до 0,17. Індекс утруднень пошуку некваліфікованих працівників змінив значення з негативного на позитивне, з –0,07 до 0,09.

Як бізнес оцінює державну економічну політику

Позитивних оцінок державної політики підтримки бізнесу побільшало. У жовтні їхня частка збільшилася з 10% до 16%.

Як і раніше, переважають нейтральні оцінки, але їхня частка зменшилася з 57% у вересні до 48%. Частка негативних оцінок залишилася майже без змін на рівні 21%.

Читати на The Page