Facebook Pixel

Бізнес залишається оптимістом, незважаючи на суттєве падіння економічної активності

У жовтні масовані російські удари по об'єктах енергетики істотно вплинули на загальноекономічне середовище в Україні. Значимість чинника «відключення електроенергії» зросла протягом місяця в 13 разів, він піднявся другий рядок у рейтингу перешкод ведення бізнесу.

Про це свідчать результати опитування, проведеного у період 17–28 жовтня Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Вибірка опитування: 468 підприємств (промисловість плюс рітейл та агро) у 21 регіоні України.

Зросла також актуальність проблеми зростання цін на продукцію та сировину, що сигналізує про очікування бізнесом високої інфляції. Невизначеність для бізнесу збільшилася як у 6-місячній, так і 3-місячній перспективах

Основні перешкоди для ведення бізнесу

Рейтинг перешкод продовжує очолювати зростання цін на сировину чи матеріали із 70% відповідей – це максимум за весь період опитувань (вони розпочаті у травні цього року).

У зв'язку з російськими обстрілами інфраструктури проблема перебоїв з електро-, водо- та теплопостачання стала дуже гострою і вийшла на 2-е місце. Складнощі з перевезенням сировини та товарів залишаються вагомими – 3-е місце.

У жовтні представники бізнесу стали набагато частіше говорити, що працювати небезпечно. Значимість фактора нестачі робочої сили залишається незначною.

Основні перешкоди для бізнесу

Основні перешкоди для бізнесу


Невизначеність під час ведення бізнесу

Невизначеність зросла як у довгостроковій, і у короткостроковій перспективі.

Перспектива на півроку – % тих, хто не зміг дати відповіді про очікувані зміни

diag-2.jpg

Перспектива на три місяці – % тих, хто не зміг відповісти, що зміниться

diag-3.jpg

Довгострокові очікування бізнесу

Бізнес залишається оптимістом, попри суттєве падіння економічної активності.

На питання «Як ви оцінюєте фінансово-економічний стан вашого підприємства у поточному місяці порівняно з аналогічним періодом минулого року?» відповідь «гірше» дали 74%, «не змінилося» — 21%, «стало краще» — 5%.

У галузевому розрізі найбільшими оптимістами виявились представники харчової та легкої промисловості.

diag-4.jpg

Стан економічної активності

У жовтні сповільнилося поновлення виробництва. Загалом не працюють 2% опитаних підприємств, а завантажено менш ніж на 25% лише 6%. Такі ж ці показники були у вересні.

Залишається низькою частка підприємств, що працювали на повну завантаженість виробничих потужностей, – лише 8% (для порівняння: 15% у травні, 12% у червні, 10% у липні та 8% у серпні та вересні).

Зменшилася частка підприємств, що працюють майже на повну потужність (75–99% завантаження) – до 36% з 41% у вересні.

diag-5.jpg

Підприємства не планують збільшувати штати, натомість очікується зменшення скорочень персоналу.

Ситуація на ринку праці

На ринку праці ситуація погіршала. У жовтні збільшилися проблеми під час пошуку як кваліфікованих, і некваліфікованих працівників.

Індекс проблем пошуку кваліфікованих працівників має позитивне значення, яке збільшилося з 0,09 до 0,17. Індекс утруднень пошуку некваліфікованих працівників змінив значення з негативного на позитивне, з –0,07 до 0,09.

Як бізнес оцінює державну економічну політику

Позитивних оцінок державної політики підтримки бізнесу побільшало. У жовтні їхня частка збільшилася з 10% до 16%.

Як і раніше, переважають нейтральні оцінки, але їхня частка зменшилася з 57% у вересні до 48%. Частка негативних оцінок залишилася майже без змін на рівні 21%.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉