Facebook Pixel

Оптимізм українського бізнесу знижується – опитування

З-поміж українських бізнесменів оптимістів, як і раніше, більше, ніж песимістів, але темпи зростання рівня ділового оптимізму суттєво знизилися. Наростає невизначеність щодо того, як у перспективі трьох місяців зміниться ситуація з виробництвом, кількістю працівників і новими замовленнями.

Про це свідчать результати опитування, проведеного в період 5 – 17 серпня Інститутом економічних досліджень і політичних консультацій. Вибірка опитування: 518 підприємств (промисловість плюс ритейл і агро) у 20 регіонах України.

Дослідники зазначають, що в серпні тривало відновлення виробництва, але «динаміка показників економічної кон'юнктури свідчить про уповільнення тенденції до відновлення економічної активності в промисловості».

Основні перешкоди для ведення бізнесу

Основні перешкоди для ведення бізнесу

Виробнича активність в Україні в серпні-2022

Виробничі очікування на найближчі три місяці залишаються позитивними, але спостерігається тенденція до уповільнення темпів зростання.

Зростання цін, логістичні проблеми та брак оборотних коштів очолюють перелік перешкод веденню бізнесу. Зафіксовано зниження важливості таких чинників, як-от брак робочої сили та палива. 26% підприємств говорять про такий чинник, як «небезпечно працювати», але це менше, ніж було в травні (34%).

У серпні тривало відновлення виробництва. Частка підприємств, що працюють чи завантажені менш як на 25% проти довоєнного періоду, зменшується. У півтора раза зросла частка підприємств, що працюють на 50 – 74%, як порівняти з довоєнними обсягами, – з 23% у липні до 33% у серпні.

Триває зменшення частки підприємств, що працюють в умовах повного завантаження виробничих потужностей: з 15% у травні до 12% у червні, 10% у липні та 8% у серпні.

Насамперед далі відновлюють виробництво підприємства, що забезпечують життєдіяльність (їжа, одяг, взуття). Найвищий рівень завантаженості виробничих потужностей у харчовій промисловості: 17% опитаних працюють на 100% і більше, ще 44% – на 75% і більше.

Погіршилася ситуація з відновленням виробництва в хімічній і деревообробній промисловості.

Виробництво будівельних матеріалів в умовах війни зазнало найбільшого падіння: лише 13% підприємств працюють більш як на 75%, 0% – на 100% і більше.

Ситуація на ринку праці

Ринок праці сигналізує про зміни. Проблем під час пошуку працівників необхідної кваліфікації поменшало. Це може говорити як про зменшення попиту на робочу силу, так і про збільшення пропозиції робочої сили на тлі невисокої ділової активності.

Хто відновлює роботу

Хто відновлює роботу

Вплив війни на експортну діяльність підприємств

Згідно з результатами опитування, найкраще щодо експорту відновлюються харчова та легка промисловість (лише 13% і 8% відповідно ще не відновили експорт).

Уповільнюється відновлення експорту в хімічній і деревообробній галузях.

Найбільше постраждали хімічна галузь, машинобудування, виробництво металу та металообробка, деревообробна промисловість, де не відновили експорт відповідно 43%, 29%, 24% і 24% підприємств.

Найбільш очікувані зміни

Найбільш очікувані зміни

Очікування бізнесу в серпні-2022

Очікування на найближчі пів року щодо фінансово-економічної ситуації на підприємстві та загальноекономічної ситуації в країні залишаються позитивними, але стабільно погіршуються.

Закінчення війни та деокупація територій України й надалі очолюють рейтинг найочікуваніших змін для бізнесу.

На третє місце в серпні піднялося очікування припинення девальвації гривні, що вказує на суттєвий вплив послаблення обмінного курсу на бізнес.

У топ-5 очікувань також дерегуляція та зменшення податкового навантаження.

Чим більший розмір підприємства, тим сильніше там очікують деокупацію, дерегуляцію та зниження податків.

Припинення девальвації гривні найбільше чекають у хімічній і деревообробній промисловості, доступні кредити очікують виробники одягу, а державні замовлення – машинобудівники.

Подякувати 🎉