Український бізнес далі адаптується до умов війни. Плани підприємств на найближчі два роки залишаються оптимістичними, водночас зросла невизначеність проти листопада та грудня щодо довгострокової перспективи. Оцінки поточної ситуації (у країні, на підприємстві) покращуються другий місяць поспіль. Такі головні висновки зробили аналітики Інституту економічних досліджень за результатами дев'ятої хвилі свого опитування, проведеної 16 – 31 січня.
Очікування українського бізнесу в січні 2023 року
У січні головним очікуванням бізнесу залишалося закінчення війни – на це чекали 82% респондентів.
Зниження податків і акцизів – важливий крок, на який чекали 45% опитаних.
Приблизно третина розраховувала на появу доступних кредитів і спрощення нормативних вимог до бізнесу.

Чого очікує бізнес
Основні перешкоди для ведення бізнесу
Проблема перебоїв з електро-, водо- чи теплопостачанням уже три місяці поспіль очолює рейтинг перешкод для бізнесу. Гострою проблемою залишається зростання цін на сировину та матеріали.
У січні частка підприємств, які повідомили, що працювати небезпечно, знизилася до 39% проти 47% у грудні та 46% у листопаді.
Повільно, але зростає значущість чинника браку робочої сили: у січні це було проблемою для 22% підприємств. Про корупцію та блокування податкових накладних говорять порівняно рідко.

Вплив перебоїв з електроенергією на бізнес
У січні перебої з електроенергією третій місяць поспіль очолили перелік перешкод для ведення бізнесу. Частка респондентів, які повідомили про перебої з електроенергією як перешкоду для ведення бізнесу, склала 79% (у грудні було 80%).
У грудні 89% підприємств тимчасово зупиняли роботу через відключення електропостачання (82% у листопаді), і тільки 5% не мали відключень (14% у листопаді).
Лише 6% підприємств працювали постійно під час відключень електроенергії (4% у листопаді). Ще 30% підприємств тимчасово зупиняли роботу на 1 – 10% робочого часу, а 30% – на 11 – 25% часу. 11% підприємств не працювали більш як половину часу (51 – 100%) (майже вдвічі більше, ніж у листопаді).
Більшість підприємств (79% проти 74% у листопаді) встановили додаткові джерела електроенергії (генератори або акумулятори). Кожне друге підприємство змінило графік роботи.
Через відключення електроенергії підприємства втратили 23% загального обсягу робочого часу за місяць, найбільше – 33% – мікробізнес. Перебої в енергопостачанні дуже вплинули на найбільш енергомісткі галузі (металургію, хімічну промисловість і машинобудування).

Скільки робочого часу втратив бізнес від вимкнення електроенергії
Економічна активність у січні 2023 року
У січні бізнес залишався стійким до російських атак, але відновлення виробництва не було активним.
Як і в грудні, тільки 3% підприємств не працювали, а 5% працювали менш як на 25%. Частка тих, хто працював майже на повну потужність (75 – 99%), теж залишилася на колишньому рівні (43%). Лише 4% підприємств працювали на повну потужність (100% і більше). У грудні та листопаді таких було по 3%.
Частка підприємств, що планували зростання виробництва протягом найближчих 3 – 4 місяців, зросла проти грудня з 32% до 39%.
Частка тих, хто планував скоротити виробництво, зменшилася до 9% із 12% у грудні. Проте поменшало й тих, хто планує зберегти обсяги виробництва найближчими місяцями: їхня кількість знизилася з 56% до 52%.
Уперше з вересня 2022 року кількість тих, хто чекає на нові замовлення, стала більшою, ніж тих, хто не робить цього.
Динаміка середньої забезпеченості замовленнями:
- листопад 2022 – 4,43 місяця;
- грудень – 3,86 місяця;
- січень 2023 – 4,02 місяця.

Динаміка підприємств-експортерів
Потреба бізнесу в робочій силі
У січні частка підприємств, які планували зростання штату, практично не змінилася: 6%, а в грудні було 5%. Приблизно така сама динаміка щодо планів скорочення штатів: 5% проти 3%.
За місяць практично не змінилася частка підприємств, які мають намір збільшувати кількість працівників у вимушених відпустках, – приблизно 2%. Збиралися скоротити чисельність таких працівників 28% (було 30%).
З огляду на очікування щодо зростання виробництва дещо зросли проблеми з пошуком кваліфікованих працівників, хоча вони залишаються незначними. Ситуація з пошуком некваліфікованих робітників практично не змінилася.