Facebook Pixel

Уряд змінив порядок ввезення гуманітарної допомоги: що буде після 1 грудня

«Може не час ускладнювати отримання допомоги? Тому що ми тут, в областях, де постійно б'ють, не знаємо, як діри затикати з волонтерських грошей із власних кишень, а у нас чиновники вигадують нові «удосконалення»! Після цього хочеться все кинути». Так написала Олена Соха із Запоріжжя під постом у фейсбуці, де Мінсоцполітики представило алгоритм ввезення гуманітарної допомоги після 1 грудня 2023 року. Пост зібрав близько сотні обурливих коментарів, у яких неодноразово вказувалося, що алгоритм міністерства мало відповідає тому, що написано в постанові Кабміну №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану». The Page вирішило розібратися у цьому.

Як гуманітарна допомога ввозиться до України

На період воєнного стану товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом.

Одержувач гуманітарної допомоги – юридична особа, зареєстрована у Реєстрі (бюджетні установи, благодійні, громадські, релігійні організації, реабілітаційні установи).

Набувачі гуманітарної допомоги – фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається.

До 1 грудня 2023 року діє алгоритм, запроваджений постановою КМУ №174 від 01.03.2022:

1. Одержувач або його представник подає декларацію для митного оформлення товарів як гуманітарної допомоги (в електронній формі чи паперовій формі у пункті пропуску через кордон).

2. Для окремих товарів (пластини для бронежилетів, переносні радіостанції, безпілотні літальні апарати, біноклі, оптичні приціли тепловізори та ін.) митним органам подається гарантійний лист кінцевого користувача таких товарів.

Як ввозитиметься гуманітарна допомога після 1 грудня 2023 року

У постанові КМУ №953 від 05.09.2023 вказано такий алгоритм:

1. Одержувач генерує кваліфікований електронний підпис та подає електронну заяву про реєстрацію до системи, яку веде Мінсоцполітики.

2. Система автоматично надає одержувачу номер.

Як завозити гуманітарку після 1 грудня 2023 року

Як завозити гуманітарку після 1 грудня 2023 року

3. Одержувач вносить таку інформацію про кожну партію товарів, які планує ввозити:

  • товарна група вантажу з УКТЗЕД;
  • кількість та вага кожної групи товару;
  • відсоток зносу чи термін придатності;
  • письмова пропозиція донора (дарчий документ) або рахунок-фактура;
  • листи набувачів про необхідність гуманітарної допомоги;
  • план розподілу гуманітарної допомоги між набувачами.

4. Система надає такому переліку товарів унікальний код – це факт визнання товару гуманітарною допомогою на 90 днів.

5. Одержувач або його представник подає декларацію для митного оформлення, яка має містити номер одержувача в системі та унікальний код гуманітарної допомоги (в електронній формі чи паперовій формі у пункті пропуску через кордон)

6. Ввезення гуманітарної допомоги за декларацією дозволяється протягом 30 днів з дати її створення.

7. Перелік товарів, заявлений у декларації, повинен відповідати їх переліку в системі (за категоріями та найменуваннями, кількістю місць, кількістю штук та вагою/обсягом). За невідповідності митниця не пропускає вантаж як гуманітарну допомогу.

8. Одержувач (бюджетна установа) протягом 15 днів після митного оформлення товарів формує у системі (у власному електронному кабінеті) інвентаризаційний опис фактично одержаної гуманітарної допомоги. Він складається за категоріями та найменуваннями товарів, кількістю штук та вагою/обсягом, а також із зазначенням ціни за одиницю товару та первинної (справедливої) вартості.

9. За невідповідності фактично отриманої гуманітарної допомоги параметрам, зазначеним у декларації, одержувач зобов'язаний у системі сформувати та подати інвентаризаційний опис фактично отриманої допомоги, що є інформуванням правоохоронних органів про таку невідповідність.

10. Одержувач гуманітарної допомоги до 15 числа місяця, наступного за місяцем митного оформлення товарів, подає звіт про наявність та розподіл гуманітарної допомоги. У ньому зазначаються кожен набувач гуманітарної допомоги – юридична особа, сукупно набувачі – фізичні особи, а також адреси (населений пункт, вулиця, будинок) кожного місця фактичного розподілу гуманітарної допомоги.

11. Задекларована гуманітарна допомога, щодо якої не надано звіт протягом 90 днів після митного оформлення, вважається використаною не за цільовим призначенням, а її отримувач (крім бюджетних установ) втрачає такий статус. Повторна реєстрація одержувача можлива не раніше як за 6 місяців.

Як волонтери оцінюють новий порядок ввезення гуманітарної допомоги

Юрій Кубрушко не виключає, що після 1 грудня його Leleka Foundation буде змушена зупинити свою допомогу українським бойовим медикам у існуючому форматі. Він зокрема зазначив, що потреби військових частин та конкретних медиків змінюються у режимі реального часу. «Ми ніколи не знаємо заздалегідь, кому буде розподілено конкретну партію такмеда. І таких спеціально підібраних продуктів ми передаємо десятки на день», – пояснив Кубрушко.

Марина Шляпіна написала: «Мабуть, люди, які створили цей документ, ніколи не розвозили гуманітарну допомогу там, де постійні обстріли, де люди вилазять із підвалів, хапають допомогу і знову до підвалу». «Один американець мені сказав, мовляв, вибач, але я краще відвезу допомогу до Африки. Тому що у нього немає стільки часу, ресурсів, людей, щоб робити все, що прописано», – додала волонтер.

Дана Ярова докладно проаналізувала ризики для волонтерів, пов'язані з кожним пунктом виконання нового алгоритму, та аргументувала, чому деякі вимоги неможливо виконати. Свій пост вона назвала красномовно: «Як волонтеру не покінчити життя самогубством».

Подякувати 🎉