Підсумки енергетичного тижня: паливо, генерація, платежі (ОНОВЛЕНО)

У четвер, 7 грудня, було обстріляно ТЕС у прифронтовій області, внаслідок чого було зупинено два енергоблоки. Це збільшило наявний дефіцит потужності в енергосистемі. Його має мінімізувати комерційний імпорт електроенергії з країн ЄС, який можливий з 28 листопада обсягом до 1700 МВт. Але за даними екскерівника Міненерго Ольги Буславець, комерційний імпорт електроенергії максимально становив лише 137 МВт у дефіцитні години через обмеження українських цін на електроенергію. Внаслідок цього «Укренерго» залучало дорожчу аварійну допомогу 7 грудня з 11 до 19 години до майже 700 МВт на годину. Аналогічна ситуація була і 8 грудня.

Станом на 8 грудня у роботі перебував 31 блок ТЕС та ТЕЦ. Із них п'ять енергоблоків ТЕС працюють на газі. Загальний рівень запасів вугілля на складах становить близько 860 тисяч тонн. Заступник міністра енергетики Світлана Грінчук заявила, що найближчим часом очікується підключення до енергосистеми дев'яти енергоблоків ТЕС.

Усі дев'ять енергоблоків АЕС, що знаходяться на неокупованих територіях, працюють у енергосистемі України.

Дніпровський каскад ГЕС працює на припливових витратах води з поступовим економним зносом основних водоймищ. Рівень водосховищ відповідає рішенню Міжвідомчої комісії щодо встановлення режиму роботи ГЕС.

Виробництво електроенергії сонячними електростанціями перебуває на сезонному рівні.

Борг «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем» за листопад майже не змінився і становить 32,57 млрд грн.

Споживання газу в Україні у грудні перевищило рівень минулого року на 16% (температури нижче), але нижче за аналогічний період 2021 на 11%.

Видобуток газу в грудні 2023 року вищий за аналогічний період 2022 року на 4%. Водночас він скоротився після припинення видобутку на «Укрнафтобурінні». Так, добовий видобуток газу 2 грудня склав 51,4 млн кубометрів, що на 3% менше, ніж 30 листопада. Видобуток газу впав до мінімального значення із середини серпня 2023 року.

Чистий реекспорт газу, який нерезиденти тримають в українських сховищах, в середньому становить 27 млн. кубометрів на добу, він активізувався на тлі зниження температур. Нинішній рівень запасів газу нерезидентів у ПСГ України – 2,0 млрд кубометрів.

Загальний рівень запасів газу в українських ПСГ становить 14,3 млрд кубометрів, що нижче за середній рівень у 2015-2018 роках на 0,2%. Відбір газу з ПСГ у середньому становить 90 млн кубометрів на добу.

«Нафтогаз» відновив закупівлю газу українського видобутку. У період 20.11.23–07.12.23 він купив 164 млн кубометрів (ресурс листопада по 13,15 тис. грн без ПДВ за 1 тис. куб., а ресурс грудня – по 12,85 тис. грн).

Ціни на оптовому ринку електроенергії за останній тиждень зросли на 7% у робочі дні. Індекс базового навантаження цього робочого тижня становив у середньому 4 328 грн/МВт∙год. У грудні індекс РДН базового навантаження становить 3949 грн/МВт∙год, що на 2% нижче за показник листопада.

Ціни на електроенергію на західному кордоні України цього тижня знизилися в середньому на 1% (у Румунії) та на 15% (в Угорщині). Ціна базового навантаження у робочі дні в середньому становить від 123 євро/МВт∙год (Румунія) до 124 євро/МВт∙год (Словаччина).

ОНОВЛЕННЯ. 9 грудня диспетчерський центр «Укренерго» змушений знову залучити аварійну допомогу від операторів системи передачі електроенергії Румунії та Польщі з 12:00 до 19:00 потужністю 300 МВт.

Цей екстрений захід застосований для компенсації дефіциту електроенергії в енергосистемі. Головною причиною виникнення дефіциту є недостатність генеруючих потужностей.

Протягом доби один енергоблок на тепловій електростанції вийшов в аварійний ремонт, ще один в плановий. Кілька блоків відновлюються в прифронтовому регіоні після артобстрілів, а в інших регіонах після масованих ракетних атак минулої зими.

Ускладнює ситуацію високий, попри потепління та вихідний день, рівень споживання електроенергії.

Читати на The Page