Україні необхідно в найближчі 5-10 років реалізувати низку проєктів щодо збільшення потужності та гнучкості енергосистеми, обсяг інвестицій у які становитиме близько $15 млрд, заявив голова «Укренерго» Володимир Кудрицький.
«Буде ще незліченна кількість зим, які пройде. І наш божевільний сусід нікуди не подінеться. Тому потрібно думати не тільки про цю зиму, а й про майбутнє. Тому у нас як оператора системи є прораховане бачення, яким буде оптимальний енергомікс нашої країни на 5-7-10 років», – пояснив Кудрицький.
За його словами, найкращим захистом для енергосистеми є розосередження потужностей, що генерують, а також їх будівництво на основі нових технологій і принципів зеленого переходу.
Брифінг Володимира Кудрицького (відео)
Які нові генеруючі потужності потрібні енергосистемі України
За оцінкою «Укренерго», Україні найближчими роками буде потрібно:
- 1,4 ГВт нових високоманеврених ТЕС (зараз таких немає взагалі);
- 1,1 ГВт ТЕС на біопаливі (зараз 0,3 ГВт);
- 3,8 ГВт сонячних електростанцій (СЕС, зараз 6,2 ГВт);
- 4,5 ГВт вітряних (ВЕС, зараз 0,5 ГВт);
- 0,8 ГВт сховищ електроенергії (Energy Storage), яких зараз немає;
- 2 ГВт додаткової потужності на Дністровській та Канівській ГАЕС (зараз 2 ГВт).
Потрібна також додаткова потужність АЕС, зберігається надія на повернення окупованої росіянами Запорізької атомної станції. «Є резерви для збільшення вироблення на наявних АЕС, плани будівництва нових блоків. Вони довгострокові, але атомна електроенергія буде потрібна, особливо коли відбудеться виведення з балансу вугільних ТЕС», – пояснив Кудрицький.
Звідки взяти гроші для розвитку енергетики
Із запланованих інвестицій у сумі $15 млрд найбільше може бути вкладено у ВЕС – $5,4 млрд, СЕС коштуватимуть $2,5 млрд, ТЕС (обидва види) – $2,3 млрд, сховища – $1,2 млрд, ГАЕС – $3,7 млрд.
При цьому глава «Укренерго» наголосив, що розраховувати потрібно на приватні інвестиції. Для їх приходу необхідно створити відповідне ринкове середовище, в якому виконано три умови:
- відсутність боргів, насамперед на ринку балансувальних та системних послуг;
- можливість укладання довгострокових контрактів на допоміжні послуги, щоб інвестор розумів, що має гарантований дохід;
- синхронізовані на 100% умови із європейськими.
«Інвестор повинен розуміти, що цінові сигнали на нашому ринку стимулюють його до будівництва об'єктів, особливо маневрових. Для цього ціна на електроенергію має постійно змінюватися залежно від попиту та пропозиції. Український ринок має бути повністю об'єднаний із європейським, тоді інвестор розумітиме, що він вкладається не в Україну, а в ЄС, але через Україну. Тоді ми матимемо вагомі конкурентні переваги», – вважає Кудрицький.
Яка ситуація з боргами склалася на енергоринку у листопаді 2023 року
Борги на балансувальному ринку, де його учасники вже заборгували «Укренерго» майже 30 млрд грн, а сама компанія — 18 млрд грн, створюють величезну проблему для енергосистеми, яка потребує негайного вирішення, сказав Володимир Кудрицький.
«На балансувальному ринку борги перед нами продовжують стрімко зростати. Це пов'язано з тим, що зараз дозволено не платити за споживання електроенергії певним споживачам, їх не можна відключати, а їх кілька тисяч», – пояснив Кудрицький.
«Укренерго» ініціює перегляд переліку таких споживачів, «оскільки так далі продовжуватися не може».
«Вже найстійкіші компанії, що генерують, наприклад, «Укргідроенерго», дуже страждають від цього. У них просто в якийсь момент може закінчитися фінансовий ресурс, тому що вони не зможуть витримувати накопичення боргів. Я вже не кажу про те, що ми як оператор тримаємо на собі весь цей ланцюг боргів», – зазначив голова «Укренерго».
Борги на ринку допоміжних послуг, які ще недавно становили 0,5 млрд грн, компанія погасила. «Це приклад того, який ефект дали нам міжнародні кредити, які ми залучали саме для того, щоб сплатити борги. Це дозволило електростанціям, які надають допоміжні послуги (резерви) підготуватися до зими», – пояснив Кудрицький.
Також, за його словами, вдалося розрахуватися з промисловими ВЕС та СЕС: погасили майже 5 млрд грн за цей та минулі роки, залишилося менше 0,2 млрд грн. До кінця року «Укренерго» також має намір виплатити понад 2 млрд грн боргів домашнім СЕС.
Кудрицький додав, що перестали зростати і «навіть частково було погашено» борги учасників ринку за передачу та диспетчеризацію перед «Укренерго». Нині вони становлять близько 20 млрд грн та 8 млрд грн відповідно.