Facebook Pixel

Хто втримує промисловість від піке

Постачальники електрики, виробники олії та видобувники руди швидко нарощують мільярдні обсяги реалізації продукції. В рази зростає випуск медичної електроапаратури, асфальтових сумішей, свинини мороженої в тушах та десятків найменувань іншої промислової продукції. А рекорди за темпами росту встановлюють виробники поліетилену та дезінфектантів.


Перша частина матеріалу:

Джерела зростання

Всупереч масовому занепаду вітчизняної промисловості в галузі залишились окремі ніші чи просто просунуті підприємства, які якщо й не стали врівень з провідними суб’єктами промисловості світу, то принаймні демонструють позитивну динаміку власного розвитку.

Втішає те, що лідирують за темпами розвитку серед так званих «острівків» промислового позитиву не сировинні сегменти галузі, а все ж таки ті, які формують відчутну додану вартість. Зокрема, в когорті лідерів зараз – медичне устаткування та електророзподільча апаратура. Індекс промислової продукції в кожній з цих промислових груп за підсумками 2020 року перевищує 145% (за даними Держстату).

Очолюють когорту лідерів «медики». Група радіологічного, електромедичного й електротерапевтичного устаткування збільшила виробництво продукції в 2,9 рази (проти 2019 року). Жовту майку лідера ця група отримала більшою мірою завдяки дуже високій динаміці у виробництві ультрафіолетової та інфрачервоної апаратури. ЇЇ випуск збільшився в 2020 році у 4,5 рази – до 63 тис. апаратів. Крім того, майже вдвічі покращили свої показники виробники електрокардіографів та іншої електродіагностичної апаратури.

Електророзподільче виробництво опинилось серед лідерів за рахунок швидкого зростання випуску панелей числового керування та іншої апаратури контролю й розподілення електроенергії з напругою до 1 кВ, а також автоматичних низьковольтних вимикачів. Темпи росту виробництва за рік тут сягають 34-66%, всього було випущено майже 780 тис. одиниць такого устаткування.

У підсумку сформувались окремі напрямки промислової діяльності, де обсяги реалізації продукції в грошовому вимірі все ж таки зростають. Найбільшого приросту коштів у 2020 році (проти 2019-го) досягли постачальники електроенергії, виробники олії та видобувники руди.

Саме ці три напрямки, реалізувавши продукції у сукупності на 73,9 млрд грн більше, ніж попереднього року, знівелювали основну частину «недобору» коштів іншими секторами галузі. І цим врятували промисловість в цілому від негативної динаміки з ще одного важливого, фінансового показника.

Показовим також став високий темп зростання обсягів реалізації продукції у сфері виробництва військових транспортних засобів, готової їжі та деяких мінеральних неметалевих виробів. Перші два тренди зумовлені зовнішніми чинниками – необхідністю підвищувати обороноздатність країни в умовах загрози зі сходу та дотримуватися карантинних обмежень у закладах харчування. Під впливом цих обставин реалізація військового транспорту підскочила за 2020 рік більш ніж втричі, готової їжі – майже у півтора рази.

Виконання державної програми «Велике будівництво», основу якої складає будівництво та реконструкція доріг, сформувало третій, «мінеральний» тренд. Обсяги реалізації за напрямком виробництво неметалевих мінеральних виробів (код 23.9) за рік зросли в 1,7 рази і досягли рівня в 25,1 млрд грн.

Водночас випуск сумішей бітумінозних зріс у натуральному виразі на 164% (до 0,96 млн тонн), а сумішей асфальтових – на 82% (до 8,75 млн тонн), підрахував Держстат. Виробництво ж бітуму на українських НПЗ збільшилось у 2020 році на 50% (до 0,33 млн т), відзначають спеціалізовані видання. Про рекордні обсяги виробництва бітуму на Кременчуцькому НПЗ, зі свого боку, відзначають також у компанії «Укрнафта».

Детальний аналіз промислового виробництва за всією номенклатурою продукції свідчить, що дрібних клаптиків оптимізму у промисловості ще багато. І це трохи надихає на оптимізм. Всю галузь намагалися тягнути нагору впродовж 2020 року виробники 376 товарних позицій (з сукупних близько 1400 номінацій, за офіційною класифікацією). Обсяги виробництва зі 28 найменувань із них за минулий рік зросли у два і більше разів, з 31 товарної позиції – на 50-100%, а по 245 позиціях приріст не перевершив 20%. Серед продукції, випуск якої зростає в рази, найчастіше фігурують найменування різних машин та устаткування загального призначення, хімічної продукції та металів.

Абсолютні рекорди щодо темпів зростання промислового виробництва зараз встановлюють два види продукції – лінійний поліетилен та дезінфікуючі засоби. За минулий рік випуск такого поліетилену збільшився майже у 26 разів, а дезінфектантів – у понад 10 разів. Річний обсяг виробництва першого, за офіційною статистикою, сягнув 88,8 тис. тонн, хімікатів – 4,7 тис. тонн (у перерахунку на діючу речовину).

Держстат називає цей поліетилен лінійним, з питомою вагою менше 0,94, у первинних формах та класифікує його за кодом 20.16.10.35 НПП. Тобто маємо первинний поліетилен низької щільності з міжнародною назвою LLDPE. Це дуже популярний матеріал, який активно використовується для виготовлення стрейч-плівок, пакування продуктів харчування чи товарів медичного призначення, виготовлення міцних мішків тощо.

Фахівці прогнозують зростання попиту на такий поліетилен та гарні перспективи його виробникам. Стрімке ж зростання виробництва дезінфікуючих засобів зумовлене нагальними потребами суспільства в боротьбі з пандемією. Високий попит на такий товар, здається, теж забезпечений надовго.

Топ-10 товарних позицій з найбільш динамічним нарощуванням обсягів виробництва у 2020 році сформували:

  • лінійний поліетилен – зростання у 25,7 рази,
  • дезінфікуючі засоби – 10,5,
  • діоксид вуглецю – 5,4,
  • радіопередавачі – 5,0,
  • ваги – 4,5,
  • ультрафіолетова та інфрачервона апаратура – 4,5,
  • виробничий жіночий одяг – 4,2,
  • дамські сумки – 3,3,
  • вузьконаправлені світильники – 3,3,
  • інструменти для буріння порід чи грунтів – теж у 3,3 рази (проти 2019 року, за даними Держстату, у натуральному вимірі).

Офіційна статистика фіксує також значне збільшення промислового виробництва в Україні такої популярної продукції, як коробки передач зубчасті, захисні головні убори, електропідйомники, заморожена свинина в тушах, асфальтові суміші, мило, радіатори опалення, шоколад, аміак та багато іншого. Приріст за рік тут складає від 226% до 53%.

Пошуки долі

Наявність «острівків» позитиву в промисловості можна розцінювати як передумову для майбутнього зростання галузі у випадку вдалого збігу багатьох обставин. Одна з теоретично можливих – сприятлива ситуація в українській економіці загалом.

Саме про таку оказію на найближчий період лунають останнім часом заяви політиків та економістів. Зокрема, радник президента України з економічних питань Олег Устенко говорить про відновлювальну траєкторію зростання української економіки на рівні 4-4,5% на 2021 рік.

А Нацбанк у січневому інфляційному звіті оперує показником росту економіки у 4,2% на 2021 рік та у 4% на середньострокову перспективу. Мінекономіки, зі свого боку, 12 лютого опублікувало свій прогноз розвитку економіки на 2021 рік.

Профільне відомство очікує на значне покращення ситуації впродовж поточного року порівняно з попереднім. За його прогнозними розрахунками, зведений індекс виробництва товарів та послуг за основними видами економічної діяльності зросте з «мінус» 3% у першому кварталі 2021 року до плюс 4% у четвертому кварталі, наприкінці року.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль нещодавно навіть наважився спрогнозувати розвиток безпосередньо промисловості. Він стверджує, що галузь уже виходить на стійкий тренд відновлення. Що у грудні минулого року вже відбулося зростання на 4,8% (у порівнянні з груднем 2019 року).

А додаткові стимули від уряду та позитивна динаміка цін на зовнішніх ринках сприятимуть подальшому зростанню промисловості впродовж 2021 року. Які саме стимули має на увазі прем’єр-міністр, можна лише здогадуватися. А на необхідності змістовних реформ у галузі, без яких вона не стане локомотивом вітчизняної економіки, очільник уряду не наголошує.

На потребу в якісних перетвореннях у промисловості з високопосадовців орієнтує спільноту хіба що міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко. Він вважає, що одним з головних напрямків розвитку економіки на найближчі 10 років має стати зростання ефективності та конкурентоспроможності вітчизняної промисловості.

Саме про необхідність подібних реформ в українській промисловості йдеться у напрацюваннях «Вектори економічного розвитку 2030» до майбутньої Національної економічної стратегії 2030. За мету перетворень у галузі пропонується взяти досягнення конкурентоспроможності української промислової продукції шляхом модернізації виробничих потужностей із впровадженням ресурсо- та енергоефективних технологій, а також інтенсифікацію інноваційної діяльності підприємств. Автори спробували навіть напрацювати комплекс заходів, які забезпечили б досягнення бажаного до 2030 року.

Згідно з цією візією, Україна через 10 років має зайняти провідні позиції з операційної ефективності у світовій промисловості, де превалюватиме виробництво високотехнологічних товарів із високою доданою вартістю, вітчизняна промисловість стане конкурентоспроможною навіть у секторі високотехнологічної продукції. Скоріш би вже почалися реальні перетворення у галузі за цією чи іншою подібною візією.

Подякувати 🎉