Торгівля, будівництво та телекомунікації спрацювали в «плюс» і збільшили свій внесок у ВВП країни. Чимало й інших несподіванок під Новий рік піднесла економічна статистика та свідчення топучасників.
Показники регістратора
Внутрішня торгівля суттєво притримала вітчизняну економіку від стрімкого падіння впродовж кризового 2020 року. ВВП України впав би за поточний рік не на 4-5%, як зараз прогнозують економісти, а значно нижче.
Якби не енергійне зростання валового внутрішнього продукту в цій галузі, сукупний ВВП країни впав би у набагато глибшу яму. Україна мала би не скромні 2,87 трлн грн ВВП за перші три квартали поточного року, а значно жалюгіднішу вартість національного продукту.
Саме оптова та роздрібна торгівля стала абсолютним лідером зі збільшення свого внеску у загальний ВВП країни у 2020 році. За підсумками січня-вересня ця галузь одноосібно, всупереч кризі в економіці, сформувала на 22 млрд грн більше валового продукту, аніж за аналогічний попередній період (у порівняних цінах, за даними Держстату).
Торговий обіг у деяких роздрібних мережах, розповідають топменеджери, зріс за цей рік на 15-20%.
У незначний «плюс» спрацювала також трійця інших, поки що менш динамічних локомотивів вітчизняної економіки. Ними, за попередніми підрахунками, стали будівництво, телекомунікації та сектор управління та оборони. Вартість товарів та послуг, вироблених у цих галузях, теж зросла за три квартали. Але «подорожчання» тут – суттєво менше. Втрьох вони внесли до ВВП країни на 14 млрд грн більше продукту, ніж за попередні січень-вересень.
І все це – на тлі падіння ВВП України за три квартали 2020 року на 107 млрд грн (проти відповідного показника минулого року, у порівняних цінах).
Адже більшість інших галузей економіки якщо і не опинилися на дні економічної ями, то просто не спромоглися помітно покращити свою продуктивність у рік подвійної кризи – економічної та пандемійної.
Хоча слід відзначити, що й посеред тих галузей, які трохи пригальмували в кризу, у другому півріччі почала вирізнятися ще одна група потенційних лідерів. Останнім часом непогану квартальну динаміку демонструють, зокрема, нерухомість, електроенергетика та добувна промисловість. Перша, за підсумками липня-вересня, зросла на 4%, а дві інші вже практично вийшли на минулорічні показники.
Несправедливо було б не відзначити також ту роль, яку відіграють потужні переробна промисловість і сільське господарство. Вони і нинішнього року роблять величезний внесок за розмірами у виробництво національного продукту.
Зокрема, у третьому кварталі 2020 року аграрії з переробниками сформували понад 23% ВВП країни. А, власне, обертів вони здатні швидко додати та приєднатися до когорти рятівників вітчизни.
Економіка України виявилася більш стійкою до кризи, ніж очікувалося на початку пандемії COVID-19, зазначають у Нацбанку. Основними чинниками її задовільної живучості вважають стійкість споживчого попиту в країні та сприятливу зовнішню цінову кон’юнктуру.
Свідчення учасників
Найдостовірніший підсумок року можуть підвести лише реальні суб’єкти, герої подій. Особливо, коли вони уособлюють лідерів економічного розвитку. А енергійних підприємців та потужних компаній, яким вдалося покращити свої показники в декілька разів і значно перевершити галузеві досягнення, рік виявив чимало.
Топменеджери провідних компаній переконливо фіксують висхідний рух в авангардних галузях української економіки. І разом з цим, вбачають значні резерви для подальшого зростання. Показовим є те, що прямо чи опосередковано одним з найпотужніших резервів, за оцінками фахівців, стає державно-приватне партнерство в Україні.
Криза – свого роду індикатор, що показує, яка продукція та послуги будуть менш затребувані, а в які галузі треба, навпаки, вкладати. Вплив нинішньої кризи ще не до кінця зрозумілий, оскільки залежить від тривалості пандемії. Але вже видно, що найстійкішими виявилися фармацевтичне та хімічне виробництво, електронна комерція, різні форми сектора IT і телекомунікацій, агро, фінансова сфера, медицина. Я думаю, що, зокрема, економіку дуже сильно підтримала програма «Велике будівництво» та непогана кон'юнктура глобального ринку металургії.
Телеком-галузь швидко адаптувалася до нових реалій та допомогла іншим індустріям налаштувати роботу в новому форматі. Зокрема, ми розробили ІТ-рішення для віддаленої роботи та автоматизації бізнес-процесів, а також послуги аналізу даних на основі Big Data.
Тільки за перші два місяці карантину кількість підключень для дистанційних робочих місць у нас зросла на 1330%, віртуальної мобільної АТС – на 217%, а сервісу електронного документообігу Star.Docs – на 489%.
Також за допомогою застосунку «Доктор онлайн» клієнти можуть у будь-який час доби проконсультуватися з лікарями різного профілю, отримати розшифровку аналізів, рекомендації з приймання ліків тощо. Під час пандемії використання цього застосунку збільшилося в 400 разів!
Проєктом року в телеком-галузі став рефармінг радіочастот діапазону 900 МГц і розвиток мобільного інтернету в сільській місцевості. Внаслідок реалізації проєкту понад 1,7 млн громадян у невеликих населених пунктах отримали доступ до нових мобільних технологій.
У 2020 році наша компанія збільшила майже на 40% інвестиції та підключила до 4G понад 7 тис. нових населених пунктів. Доступ до 4G зв'язку на частотах різних діапазонів наразі доступний на території, де проживає 85% населення. 2021 року плануємо збільшити охоплення до 90%.
Крім того, ми почали надавати можливість розробникам IT-рішень використовувати різні інструменти компанії (включаючи Big Data) для тестування своїх продуктів.
Також за час пандемії компанія надала допомогу абонентам на суму близько 50 млн грн, і ще 30 млн грн ми виділили для закупівлі апаратів вентиляції легень, медичних моніторів, захисних костюмів для медиків.
Проєктом року в телеком-галузі став рефармінг радіочастот діапазону 900 МГц і розвиток мобільного інтернету в сільській місцевості.
У центрі президентської програми «Велике будівництво» — ідея об’єднання країни. Нова якісна інфраструктура, нова економіка, яка націлена на зростання. Соціологічні дослідження підтверджують, що понад 90% українців підтримують цей шлях.
У 2020 році команда «Укравтодору» досягла конкретного результату: оновлено та побудовано 4 тис. км державних доріг, а також більше 100 штучних споруд. Вперше за десятки років показник реалізації планів досяг відмітки 97%.
З початком коронакризи ми розуміли, що якраз масштабне оновлення доріг стане основним інструментом подолання її негативних економічних наслідків. МВФ ще з 2015 року наполегливо радить Україні інвестувати в інфраструктуру.
В епоху COVID-19 державні інвестиції в будівництво – універсальна рекомендація експертів ОЕСР, Світового банку, Міжнародного економічного форуму та навіть приватних консалтингових корпорацій на кшталт Deloitte. Адже це – збережені робочі місця, стале навантаження на промисловість, а також – обіг грошей в економіці.
Нещодавній звіт аналітиків Ukraine Economic Outlook підтверджує наші сподівання — «Велике будівництво» зупинило різке падіння реального ВВП протягом року. Так, наприклад, у третьому кварталі вже маємо 8,1% зростання ВВП. Позитивні наслідки будемо спостерігати ще у найближчі 10-15 років.
У 2020 році було оновлено та побудовано 4 тыс. км державних доріг.
В структурі зайнятості населення за видами економічної діяльності в топ-5 галузей входять торгівля, сільське господарство, промисловість, освіта та логістика. Саме ці сфери, на мою думку, і були локомотивами української економіки в 2020 році.
За підсумками 11 місяців нинішнього року роздрібна торгівля демонструє зростання, незважаючи на вимушений карантин і закриття магазинів одягу та взуття в березні-травні.
Істотно змінилася структура продажів, значення середнього чека за підсумками року збільшилося. Зросли витрати на ремонт і будівельні матеріали, покупку меблів, товарів для дому та великої побутової техніки, на організацію домашніх офісів (комп'ютери та периферію), величезні витрати також на медицину та фармацевтичні товари.
За рівнем насиченості торговельними площами, наприклад, Київ уже обійшов головні торгові столиці СНД і низку міст Східної Європи. А за кількістю договорів купівлі-продажу квартир та індивідуальних житлових будинків у столичному регіоні прогнозуємо встановлення в 2020 році нових абсолютних рекордів – 42,6 тис. договорів у Києві та 23,3 тис. – у Київській області.
За рівнем насиченості торговельними площами Київ обійшов головні торгові столиці СНД і низку міст Східної Європи.