Днями Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) заочно повідомило про підозру колишньому голові Фонду державного майна (ФДМ) Дмитру Сенниченку в справі про організацію злочинного угруповання та заволодіння понад 500 млн грн. У НАБУ та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) заявляють, що встановили два епізоди діяльності цієї «злочинної організації». Перший стосується державного Одеського припортового заводу (ОПЗ), другий епізод пов'язаний із державною Об'єднаною гірничо-хімічною компанією (ОГХК).
Зазначимо, що «справа Сенниченка» є останнім за часом звинуваченням, яке НАБУ та САП висунули колишнім державним чиновникам: ексглаві «Нафтогазу» Андрію Коболєву та колишньому міністру інфраструктури Андрію Пивоварському.
нагадує, чим Сенниченко запам'ятався на посаді голови ФДМ і які претензії є до нього.
У чому раніше звинувачували Дмитра Сенниченка
Станом на 2021 рік проти Дмитра Сенниченка було відкрито шість кримінальних проваджень. Ці справи стосувалися, зокрема, продажу готелю «Дніпро», можливої спроби доведення до штучного банкрутства заводу «Електроважмаш», порушення процедур формування переліку об'єктів приватизації, надання неправдивих відомостей у декларації та призначення надто великої кількості заступників. До суду провадження поки що не дійшли.
Крім офіційно висунутих претензій до Сенниченка, багато негативного писали в ЗМІ, а ще більше – у соцмережах і анонімних телеграм-каналах. І це цілком зрозуміло, адже від дій глави ФДМ багато в чому залежить, кому та на яких умовах дістанеться держмайно. Водночас Сенниченко неодноразово говорив, що є законодавчо встановлена процедура приватизації, а ФДМ лише розкривав інформацію про торги та їхніх учасників.
Не беручись оцінювати правдивість звинувачень, наведемо основні претензії, які висунули Сенниченку:
- у декларації про доходи не вказав, що є керівником ТОВ «Паркрідж Україна Київ Сауз 2»;
- ФДМ під керівництвом Сенниченка 2020 року продав 100% акцій київського готелю «Дніпро» сумнівному покупцю;
- щоб не дозволити Віталію Кличку підвищити свій рейтинг, ФДМ фактично заблокував будівництво розв'язки біля метро «Шулявська»;
- ФДМ доводить до банкрутства державні обленерго, з порушеннями закону змінюючи там керівництво;
- спиртзаводи продаються за заниженою ціною;
- приватизація заводу «Більшовик» у Києві пройшла з порушенням процедури, тому держава втратила багато грошей;
- керівники держкомпаній, які перебувають в управлінні ФДМ, призначаються поза конкурсом.
На ці звинувачення Сенниченко та інші керівники Фонду відповідали докладно, стверджуючи, що порушень закону не було.
Чому Дмитро Сенниченко подав у відставку
Головою ФДМУ Дмитра Сенниченка призначили 19 вересня 2019 року. За два роки, 16 листопада 2021 року, він написав заяву про відставку «за власним бажанням». Верховна Рада змогла задовольнити його бажання лише 17 лютого 2022 року.
«Я вже набрав достатньо негативу. А реформа приватизації не є популярною в широких мас і не буде такою в короткостроковій перспективі. Щоб вона могла продовжуватися, я прийняв рішення взяти негатив на себе й піти. Але система й далі працює», – сказав Сенниченко щодо свого рішення.
Агія Загребельська, засновниця «Ліги антитрасту», держуповноважена АМКУ у 2015 — 2019 роках, вважає, що Сенниченко й не зміг би провести успішну велику приватизацію, бо фундамент для неї не збудували президент, парламент і уряд. «Найкраще, що міг і мав зробити голова ФДМУ — перед початком аукціонів чесно в цьому зізнатися й відмовитися далі проводити приватизацію в таких умовах. Однак він не тільки не зізнався в цьому й дав старт розпродажу з наперед відомим провальним для українців результатом, але й після подання заяви про відставку не знайшов у собі мужності розповісти про реальний стан речей, реальні причини провалу», – додала вона.
За неофіційною інформацією, Сенниченко з родиною зараз перебуває за кордоном, він нібито має свій бізнес в Іспанії. Остання публікація в його фейсбуці датована 15 липня 2021 року.