У РФ з'явилася нова когорта «бізнес-еліти», яка скористалася порожнечею, що утворилася після вимушеного відходу міжнародних компаній через вторгнення Путіна в Україну. Ці люди скупили активи за зниженими цінами, пише Bloomberg. Гігант індустрії швидкого харчування McDonald's, виробник упаковки Ball та виробник хімікатів Henkel входять до числа компаній, які продали російський бізнес на суму не менше 21 млрд доларів у 2022 році та в першій половині цього року.
Покупці не входять до найбагатших людей країни, більшість їх маловідомі поза РФ. Вони займаються бізнесом протягом десятиліть, у деяких випадках на своїх підприємствах, а в деяких — разом зі знаменитими мільярдерами. І на відміну від більшості представників «старої гвардії», вони не внесені до списків санкцій США та ЄС.

Найдорожчі угоди з іноземними компаніями, які залишили Росію
Покупці зі зв'язками
Іван Таврін, колишній голова оператора мобільного зв'язку «Мегафон» і колишній партнер мільярдера Алішера Усманова, нещодавно витратив не менше 2 млрд доларів на бізнес оголошень Avito, що належить Prosus NV. Він також купив інші активи, що зробило його найбільшим учасником угод військового часу.
Arnest Group Олексія Сагала займалася парфумерією та косметикою, перш ніж у вересні минулого року придбала активи Ball з виробництва упаковки для напоїв, а у серпні цього року придбала російські підприємства Heineken, включаючи сім пивоварних заводів, за 1 євро.

Олександр Говор. Фото: Кирило Кудрявцев
Олександр Говор купив російський бізнес McDonald's у травні минулого року та пакувальні заводи у вересні. Хоча Говор вже був франчайзі McDonald's, покупка всієї мережі з 850 ресторанів була великим кроком порівняно з управлінням лише 25 закладами. Мережа відкрила старі ресторани під новою назвою «Вкусно – и точка». Сума угоди не розкривалася, але Говор казав, що придбав бізнес за «символічну плату». За його словами, ціна була «набагато нижчою за ринкову».
Статок Говора пов'язаний з його часткою в «Южкузбасугле», одному з найбільших виробників коксівного вугілля в Росії. Він пішов із компанії у 2007 році після двох смертоносних вибухів на шахтах, продавши її Evraz, сталеливарної компанії, яка частково належить Роману Абрамовичу.
У жовтні 2022-го американський виробник паперу Sylvamo Corporation продав за 420 млн доларів російську «дочку» менеджменту місцевого відділення корпорації. Власником стала компанія «Палп Інвест», що належить гендиректору «Сільвамо Корпорейшн Рус» Тимуру Габідулліну.
Не тільки «новачкам», а й деяким «загальновизнаним магнатам» вдалося отримати вигоду з відходу з РФ міжнародних фірм. До того як Володимир Потанін, найбагатша людина Росії, потрапив під санкції США та Великої Британії, він купив Росбанк у французької Societe Generale. За неофіційною інформацією, угода пройшла з великим дисконтом (ціна становила 0,2–0,3% капіталу банку). Несанкціонований мільярдер Андрій Комаров купив три російські заводи у глобальної пакувальної компанії Amcor приблизно за 370 мільйонів євро.

Іван Таврін. Фото: Chris Ratcliffe Bloomberg
Були також випадки конфіскації активів, які згодом передавали під контроль людям, близьким до влади. Так, цього літа уряд узяв під свій контроль дочірні компанії Danone та Carlsberg.
Правила Кремля
Введені владою РФ обмеження для охочих продати російський бізнес «ще більше грають на руку» новим покупцям, пише Bloomberg. Усі угоди з продажу бізнесів компаніями з «недружніх країн» (до переліку входять, зокрема, США та країни ЄС) підлягають схваленню урядовою комісією з іноземних інвестицій. Серед умов отримання дозволу – спрямування «добровільного» внеску до держбюджету у розмірі не менше ніж 5% від незалежно оціненої ринкової вартості бізнесу, якщо дисконт при продажу становить менше 90%, і не менше ніж 10% ринкової вартості, якщо він перевищує 90%.
У Кремлі заявляли, що західні компанії, які вирішили піти з російського ринку, робитимуть це лише на умовах держави, «вільного виходу, звісно, зараз не може бути». Прессекретар президента Дмитро Пєсков при цьому каже, що «Росія залишається відкритою для зарубіжних інвестицій».