Покоління Z (люди, що народилися приблизно з 1997 по 2012 рік) несподівано стало основним двигуном економіки аналогової музики та друкованих книг, що швидко зростає, у США і Великій Британії. Купівля програвачів, платівок та компакт-дисків, вінілу та друкованих книг може бути актом ностальгії або старою звичкою для покоління X та тих, хто був до них. Але для Z – це акт утвердження ідентичності, інновації та точка диференціації. «Це також акт непокори перед безформним цифровим світом і крик про перепочинок від величезного шуму, увічненого цілодобовим циклом соціальних мереж», – стверджує дослідник Люба Кассова у статті, опублікованій у журналі Fortune.
Індустрія вінілових платівок переживає відродження, багато в чому зумовлене поколінням Z. У період з 2006 по 2022 рік продаж платівок у США зріс з 14,2 млн до 1,2 млрд доларів. У Великій Британії річний продаж вінілових платівок досяг 4,3 млн у 2019 році, що на 2000% більше, ніж у 2007 році. 2023-й став 16-м роком послідовного зростання галузі, продажі досягли нового максимуму в 6,5 млн штук, який, на думку експертів, підживлюється молоддю віком від 16 до 24 років, а не чоловіками середнього віку, як раніше.
У 2023 році світовий гігант індустрії розваг Live Nation повідомив про найбільший показник відвідуваності концертів та продажу квитків. Високо цінуючи захоплюючі музичні враження, покоління Z знаходиться в авангарді цього зростання. Дослідження, проведене у Великій Британії у 2022 році, показало, що 17–18-річні майже вдвічі частіше, ніж представники старших вікових груп, відвідували живі музичні заходи за останній місяць, а 19–24-річні вдвічі частіше відвідували до 10 клубних заходів за останній рік.
Продаж компакт-дисків демонструє десятирічне зростання у США. Прихильники музики з покоління Z зайнялися колекціонуванням компакт-дисків як хобі. Творча демонстрація компакт-дисків стала формою самовираження. Вони також на 33% частіше купують одяг артистів, аніж населення США загалом.
Звіт 2023 року показав, що Z та міленіали (покоління Y) становлять найбільшу групу користувачів бібліотек у США: 54% людей віком від 13 до 40 років відвідували бібліотеки протягом останнього року. Навіть серед тих, хто не ідентифікує себе як читачі, більше половини були у своїй місцевій бібліотеці минулого року.
Продаж друкованих книг досяг рекордного рівня в 21 столітті в США та Великій Британії. У 2023 році у Великій Британії було продано 669 млн книг, що є найвищим загальним зареєстрованим показником. Читачі віком від 14 до 25 років складають помітну групу споживачів художньої літератури, чому сприяють спільноти любителів книг, такі як #BookTok у TikTok.
Згідно з опитуванням дослідників з Nielsen, 80% цієї вікової групи віддали перевагу читанню друкованої книги, а всього 30% – електронній. У 2022 році в США було продано 788,7 млн друкованих книг, що зробило цей рік другим у цьому столітті (після 2021 року) з продажу. Художня література для молоді стала найшвидшою категорією, продаж якої зріс на 47% за п'ять років.
«Поки незрозуміло, чи є потяг підлітків і молодих людей до аналогового світу музики, книг і реального життєвого досвіду стійкою чи скороминущою тенденцією. Однак потреба у пошуку спокійних і глибоких зв'язків у фізичному світі та відчутних висловів своєї ідентичності, безумовно, залишиться», – резюмує Касова.