Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

«Так» чи «ні» – чого більше. Найнеоднозначніші економічні новини тижня

Економічні новини тижня

Економічні новини тижня

Виділення гранту для закупівлі газу, який потрібен для проходження опалювального сезону, – це хороша новина. Але в ній є і «опад»: майже 200 млн євро безкоштовних грошей отримає держкомпанія-монополіст, колишній керівник якої відзначився серією скандалів, провалив підготовку до опалювального сезону, але по-тихому був відправлений у відставку. Минулого ділового тижня з 30 січня по 3 лютого було кілька подібних неоднозначних новин.

Новий порядок бронювання військовозобов'язаних

Уряд затвердив новий порядок бронювання військовозобов'язаних. Раніше бронювання ґрунтувалося на переліку посад та професій. Процедура була непростою, до того ж сам перелік має гриф «Для службового користування», тобто більшість керівників підприємств не могли дізнатися, яких співробітників можуть забронювати.

Новий порядок передбачає, якщо підприємство належить до критично важливих, то на ньому можна бронювати людей. При цьому процедура визнання критичної важливості бізнесу чи організації залишає багато питань на розсуд чиновників, що надає їй суттєвої корупційної місткості.

Скасування частини «військових» податкових пільг

Після 1 липня перестануть діяти єдиний податок у розмірі 2%, принцип добровільності при сплаті єдиного податку для низки категорій ФОП та низка інших послаблень, запроваджених після 24 лютого. Передбачалося, що вони діятимуть до кінця воєнного стану. Але, з одного боку, гостро не вистачає надходжень до держбюджету. З іншого боку – скасувати пільги вимагає МВФ. При цьому забувається, що пільги не лише могли розширити можливості бізнесу для легального ухилення від податків, а й сприяли його відновленню та роботі в умовах війни.

Грошова допомога «Нафтогазу» в розмірі 188,8 млн євро

«Нафтогаз» домовився про грантову допомогу в 188,8 млн євро на купівлю газу, щоб пройти опалювальний сезон. Кошти надасть Норвегія, а фінансування здійснюватиметься через грант Європейського банку реконструкції та розвитку.

Грант «Нафтогазу» для закупівлі газу

Грант «Нафтогазу» для закупівлі газу

Нагадаємо, що державний монополіст «Нафтогаз» – багаторічний головний біль для України та водночас джерело ренти для невеликого кола осіб. Його реформування відбувається лише під тиском міжнародних партнерів, та й то за принципом «Два кроки вперед, один назад». Закупівлі газу в сховища минулого сезону було провалено, пільгові кредити, про які майже домовилися, так і не було отримано, власний видобуток газу падає.

Запуск першої в Україні мобільної газової електростанції в Ірпені

В Ірпені (Київська область) розпочала роботу перша в Україні газотурбінна електростанція. Від неї у разі потреби можна буде запитати значну частину критичної інфраструктури міста.

Українські електростанції-монстри та потужні розподільчі підстанції зараз стали цілями для ракетних ударів, що повторюються. Після перемоги відновлювати енергосистему країни у колишньому концентрованому вигляді навряд чи потрібно. Як мінімум її бажано сильно розбавити локальними станціями невеликої потужності. Вони можуть бути різного типу, але у них є загальний недолік: відносно висока собівартість електроенергії, що виробляється.

Обіцянка бізнесу скасувати половину дозволів та ліцензій

Міжвідомча робоча група з дерегуляції запропонувала Кабміну скасувати 47% ліцензій та дозволів для бізнесу. «Наше завдання – дати бізнесу економічну свободу», – сказала міністр економіки Юлія Свириденко.

Якщо погуглити, то таких обіцянок владі можна знайти багато, найперші з них пролунали років 25 тому. «Регуляторною гільйотиною» свого часу керував один із майбутніх прем'єр-міністрів України. Результат цієї активності, звичайно, є, але зовсім не такий, який обіцяли.

Насправді дерегуляція не зводиться до скасування якихось норм. «Невидима рука ринку» далеко не всесильна. Щоб були захищені права споживачів, а виробники могли розвиватися, держава має створювати зручні та зрозумілі правила. З цим в Україні поки що погано.

Заміна звичайних ламп на світлодіодні (LED)

З 30 січня в Україні розпочався обмін ламп розжарювання на світлодіодні (LED). Програму обміну підтримав Європейський Союз, який сплатив постачання 30 млн LED-ламп. Ще 5 млн ламп надасть уряд Франції.

Безумовно, заміна ламп трохи скоротить споживання електроенергії в Україні та витрати домогосподарств. Але при цьому слід не забувати, що:

  • побічно постраждають українські виробники ламп розжарювання;
  • акція із заміни не стимулює виробництво в Україні LED-ламп;
  • акція не буде безкоштовною для держави. За словами голови Мінприроди Руслана Стрільця, на перероблення зібраних ламп потрібно близько 100 млн грн. Утилізація буде відповідальністю місцевої влади, яка має укласти договори зі спеціалізованими підприємствами. Роботи виконуватимуться за рахунок екологічного податку, що надходить до місцевих бюджетів.
Подякувати 🎉
Коментарі
Всі новини