Два місяці ринку землі в Україні. Як іде продаж ділянок і чи вигідно їх купувати

Фото: andrea candraja / Pixabay

Українці не поспішають продавати землю: вважають за краще активно здавати її в оренду.

Минуло вже два місяці з відкриття ринку землі. Найстрашніші прогнози не виправдалися: українці не поспішають продавати ділянки за безцінь, поки що вважають за краще здавати їх в оренду та вичікують зростання вартості, як це вже сталося в сусідніх країнах.


Днями Міністерство аграрної політики та продовольства України презентувало результати двомісячної роботи ринку землі.

За інформацією заступника міністра з питань цифрового розвитку, трансформації та цифровізації Тараса Клюва, в Україні зареєстровано 11 тис. угод із купівлі-продажу земель сільгосппризначення. Водночас у серпні площа переоформлюваних земель перевищила липневі показники майже втричі та становила 17,3 тис. га проти 6 тис. га.

«Ми бачимо тенденцію до збільшення угод купівлі-продажу майже втричі. Можна сказати, що рівень довіри людей до земельної реформи підвищився. Сьогодні середня кількість угод на день становить близько 200, середній розмір земельної ділянки коливається в межах 2 гектарів», — розповів Тарас Клюв.

Лідером залишається Полтавська область: там зафіксовано найбільшу кількість транзакцій. Ідеться про 2,7 тис. га, або понад 0,12% від усієї площі сільгоспземель області. Далі в трійці лідерів — Харківська та Кіровоградська області: там продано 0,10 і 0,09% усієї площі сільгоспземель області відповідно. У 65% угод фігурує товарна земля, в 35% — особисте селянське господарство.

На думку заступника голови фракції «Голос» Ярослава Железняка, українці зайняли позицію вичікування.

Усі пам'ятають, як нас лякали ешелонами іноземців, які приїдуть і скуплять всю українську землю. Як бачимо, за два місяці жахливі передбачення не виправдалися. У «Голосі» від початку підтримували відкриття ринку землі. Ми були впевнені, що українці розумні та не продаватимуть одразу ж землю за низькою ціною. І тепер стан ринку це підтверджує. Українці бачать, скільки земля коштує зараз, і бачать, скільки вона коштує в сусідніх країнах через кілька років після відкриття ринку. Нині, через два місяці, середня ціна в Україні становить десь близько $1300 за гектар. Якщо подивитися на близькі до нас Болгарію, Румунію, Польщу, то це від 5 тис. до 12-13 тис. євро за гектар. Тому логічно, що українці вважають за краще поки що здавати землю в оренду.

Ярослав Железняк

Голова фракції «Голос»

Колишня виконавець обов'язків міністра аграрної політики та продовольства Ольга Трофімцева зазначає, що офіційні цифри Мінагропроду дещо перебільшені, реальні дані будуть трохи менші. На ринку спостерігається більш-менш прогнозована активність без сплеску зацікавленості.

«Як і очікувалося, українці — власники паїв ставляться з обережністю до можливості продавати землю, а, з іншого боку, ми бачимо, що зацікавленість є насамперед із боку великих і середніх підприємств, які хотіли б десь провести консолідацію або перегрупувати свої земельні банки. Відповідно, вони намагаються якимось чином зробити ці речі через фізичних осіб».

Ольга Трофімцева

Колишня в.о. міністра аграрної політики та продовольства

Купівля землі може бути вигідною інвестицією, відзначають експерти. Серед основних переваг таких вкладень виділяють: високу ліквідність, стабільний орендний дохід і додатковий дохід від зростання ринкових цін, а також плюси нерухомого майна — захист від ризиків і знецінення.

«Щоб ринок зріс, потрібен час. Експерти прогнозують від 7 до 20% зростання ціни. Але це гра в довгу, і ефект від відкриття ринку та активні операції з купівлі-продажу ми побачимо через кілька років», — відзначає Железняк.

З погляду інвестиційної привабливості купівля землі може бути цікава для інвесторів, охочих купити невелику ділянку землі або вкласти невелику суму вільних коштів, вважає Ольга Трофімцева.

«Я загалом досить стримано нині оцінюю інвестиційну привабливість ринку землі через роботу в урізаному форматі (тільки фізособи, 100 га) та прогалини у врегулюванні ринку», — пояснює Трофімцева.

Фізичним особам, які бажають купити землю, адвокат юридичної компанії Investment Service Ukraine Олександр Муравський рекомендує брати до уваги низку чинників під час купівлі:

  • По-перше, учасники ринку зобов'язані проводити розрахунки за землю винятково в безготівковій формі: законом заборонено готівковий розрахунок. Тому продавцям навряд чи вдасться уникнути сплати податків, а покупцям потрібно підтвердити законність джерел отримання коштів, оскільки банки здійснюватимуть фінансовий моніторинг операцій.
  • По-друге, вкрай важливо ретельно перевіряти правовстановлювальні документи на земельну ділянку на їх відповідність визначеним законом критеріям.
  • По-третє, треба окремо нагадати, що для оподаткування перед укладанням договору купівлі-продажу земельної ділянки між фізичними особами слід також провести його експертну оцінку.

Контекст.

Читати на The Page