Приватизація скасовується: для чого влада створила в Україні новий держхолдинг в енергетиці

З 6 листопада до складу на 100% державного АТ «Українські розподільчі мережі» (УРМ) входять державні пакети акцій семи операторів систем розподілу (ОСР, як раніше їх називали просто обленерго). Таким чином, держхолдинг за кількістю активів перевершив приватний «ДТЕК Мережі», який працює у п'яти регіонах: Києві та Київській, Дніпропетровській, Донецькій, Одеській областях. The Page розбиралося, чому замість обіцяної приватизації обленерго держава вирішила закріпити їх у своїй власності.

Як Україна відмовилася від продовження приватизації обленерго

Обленерго, як і багато інших активів в енергетиці, на початку 2000-х були одними з найпривабливіших. Продаж їх був малопрозорим і часто скандальним, а покупцями ставали не лише українці, а й громадяни РФ. До 2021 року у держави залишалися пакети акцій у семи обленерго, їх включили до плану приватизації, але процес різко зупинився.

У серпні 2021 року президент Володимир Зеленський ввів у дію постанову РНБО, згідно з якою приватизацію семи обленерго потрібно було зупинити та передати їх до управління «Енергоатому». У середині вересня відповідну постанову ухвалив Кабмін. Так тоді вирішилася доля компаній, які зараз входять до холдингу УРМ: «Хмельницькобленерго», «Миколаївобленерго», «Запоріжжяобленерго», «Тернопільобленерго», «Черкасиобленерго», «Харківобленерго» та «Сумиобленерго».

Причиною відмови від приватизації назвали «інтереси національної безпеки у сфері енергетики».

Як створювали держхолдинг для управління обленерго

Завдання управління активами ОСР – явно непрофільне для «Енергоатому». Тому він ними майже не займався, і малоефективна господарська діяльність обленерго, яку супроводжують зловживання менеджменту, тривала. Про це повідомляли не лише ЗМІ, а й НАБУ.

Кабмін 29 листопада 2022 року своєю постановою створив АТ «Українські розподільчі мережі», яке має керувати державними обленерго. Повноваження щодо управління корпоративними правами держави у статутному капіталі нової компанії передані Міністерству енергетики.

Статутний капітал АТ у розмірі 1,51 млрд грн сформували шляхом внесення державних пакетів акцій «Хмельницькобленерго» та «Миколаївобленерго».

Метою компанії назвали «створення умов для надійного та ефективного функціонування та розвитку ОСР для забезпечення економічної та енергетичної безпеки держави, залучення інвестицій та отримання прибутку».

Неофіційно ініціатором створення УРМ у ЗМІ та соцмережах називають заступника голови ОП Ростислава Шурму. В інтерв'ю, опублікованому 23 грудня 2022 року, він сказав, що до УРМ передадуть пакети державних обленерго та конфісковані пакети, які належали підсанкційним особам – росіянам, які контролюють групу VS Energy, але цього поки що не сталося.

Вважається, що групу VS Energy контролюють троє громадян РФ: Олександр Бабаков – депутат Держдуми, Євген Гінер – президент московського футбольного клубу ЦСКА, а також Михайло Воєводін, його у ЗМІ називають злодієм у законі. Неофіційна назва цієї групи – «лужниківські».

2014 року VS Energy змінила офіційних власників, повідомляється на її сайті. Кінцевими бенефіціарами наразі вказано п'ять громадян країн Євросоюзу.

Президент Зеленський ввів санкції проти Бабакова у вересні 2022-го, проти Гінера та Воєводіна – у жовтні того ж року. Але Мін'юст поки що не подав позов до суду щодо конфіскації їхніх активів: «Рівнеобленерго», «Херсонобленерго», «Житомиробленерго», «Чернівціобленерго», «Кіровоградобленерго».

Хто керує «Українськими розподільчими мережами»

Під час створення компанію очолив Михайло Ільницький, він до цього керував «Чернігівобленерго», яке контролювали групи «Енергетичний стандарт» Костянтина Григоришина, а також «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Наприкінці серпня 2023 року в.о. керівника УРМ став Артем Мартинюк, на той час гендиректор «Волиньобленерго» та віцепрезидент громадської організації Energy Club.

Наприкінці жовтня 2023 року сформували наглядову раду УРМ із п'яти членів. Незалежні члени наглядової ради: Євген Литвинов, начальник відділу управління держмайном «Енергоатому»; Олег Канцуров, директор Інспекції із забезпечення якості «Орган громадського нагляду за аудиторською діяльністю» (ОСНАД); Андрій Костриця, президент Energy Club. Представниками держави в наглядовій раді стали Світлана Білько, директор Департаменту управління системними операторами Міненерго, та Андрій Почтарьов, голова патронатної служби міністра енергетики.

Які завдання декларує компанія «Українські розподільчі мережі»

«Наше основне завдання – посилення енергетичної безпеки держави. Якісна системна робота ОСР електроенергії – її складова, надважлива за умов військових викликів», – сказав міністр енергетики Герман Галущенко 6 листопада. Він наголосив на важливості системної співпраці операторів для отримання необхідної міжнародної допомоги: як гуманітарної, так і коштом Фонду енергетичної підтримки.

Важливою складовою роботи УРМ назвали також єдину технічну політику та уніфікацію потреб у закупівлі обладнання.

«Ми маємо спільно знайти та впровадити нові технологічні рішення, сформувати єдину технічну політику для підвищення рівня стійкості енергетичної системи. А також створити умови для надійного, ефективного функціонування та розвитку ОСР в умовах трансформації енергоринку, інтеграції з об'єднаною енергосистемою Європи», – вважає Артем Мартинюк.

Незалежні експерти припускають, що централізація управління може допомогти позбавитися впливу на менеджмент обленерго місцевих бізнесменів та чиновників.

Читати на The Page