Facebook Pixel

Навіщо ОП створює держхолдинг обленерго

В Україні за ініціативи Офісу президента активно розвивають державний енергохолдинг АТ «Українські розподільні мережі» (УРМ). За версією телеграм-каналу «Монополіст» колишнього головреда «Бізнес-цензора» Сергія Головньова, це допоможе ОП контролювати грошові потоки від держзакупівель усіх обленерго, крім ДТЕК.

Які обленерго увійдуть в УРМ

УРМ був створений постановою Кабміна наприкінці грудня 2022 року, нагадує exPro. Саме тоді нове товариство очолив Михайло Ільницький, який до того керував «Чернігівобленерго».

За версією «Монополіста», ініціатором процесу є заступник голови ОП Ростислав Шурма.

У найближчому майбутньому уряд має передати державні 100% акцій УРМ в управління Міністерству енергетики Германа Галущенка. Розмір статутного капіталу — 1,514 млрд грн. Це вартість акцій «Миколаївобленерго» та «Хмельницькобленерго» – єдиних, які вже є в УРМ.

Холдинг, за думкою Ростислава Шурми, має об'єднати всіх операторів систем розподілу електроенергії (ОСР, обленерго), які держава зможе взяти під контроль:

  • спочатку шість державних обленерго (Запоріжжя-, Харків-, Черкаси-, Миколаїв-, Тернопіль- і Хмельницькобленерго);
  • у майбутньому – конфісковані пакети, що належали підсанкційним особам – росіянам, які контролюють групу VS Energy (Житомир-, Рівне-, Херсон-, Кіровоград- і Чернівціобленерго).

За даними «Монополіста», управляти холдингом також зможуть усі приватні ОСР, крім ДТЕК:

Навіщо держава створює енергохолдинг?

Цього разу держава скористалася досвідом ДТЕК Ріната Ахметова. Там теж є окремий дивізіон ДТЕК Мережі для всіх ОСР.

Холдинг дасть змогу:

  • уніфікувати всі операційні процеси:
  1. Створити єдине програмне забезпечення;
  2. Створити спеціалізовані ремонтні бригади на декілька ОСР;
  3. Спільно купувати складники;
  4. Об’єднувати ресурси для об'єктів у межах холдингу.
  • позбутися пресингу на керівництво кожного обленерго з боку місцевих олігархів і окремих чиновників. За версією «Монополіста», усі державні обленерго сьогодні перебувають в орбіті олігархів і посадовців вищого рівня.
Quote«Монополіст» вважає, що менеджмент УРМ «виконуватиме завдання, спущені з ОП через Міненерго». Тому ще одне завдання нового холдингу — «централізувати потоки кешу від проведення держзакупівель і плату за приєднання до мереж».

Контекст. Групу VS Energy контролюють громадяни РФ Олександр Бабаков, Євгеній Гінер і Михайло Воєводін. Усіх трьох включено до переліку осіб, до яких застосовано персональні санкції РНБО. Крім того, Бабаков перебуває під санкціями ЄС і США. У 2014 році він голосував за анексію Криму, де група VS Energy контролює енергокомпанію «Севастопольобленерго». А 3 жовтня 2022 року він голосував за анексію Запорізької та Херсонської областей.

Подякувати 🎉