Facebook Pixel

Як влаштована система розподілу електроенергії та як її ремонтують

Виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук 31 жовтня заявив, що обладнання для ремонту електромереж у компанії закінчилося, на закупівлю нового потрібні гроші. Уранці цього дня РФ здійснила чергову серію атак на об'єкти енергетичної інфраструктури.

«Ми вже використали запас обладнання, який у нас був на складах. Вартість такого обладнання вимірюється сотнями мільйонів доларів. Ми зараз працюємо над тим, як його все-таки придбати або отримати в наших партнерів безоплатно. Але очевидно, що наразі це проблема», – сказав Сахарук.

Чиновники говорили про знищення до 40% енергетичної інфраструктури.

The Page вирішило розібратися, як електроенергія потрапляє до споживачів, на якому обладнанні будуються електричні мережі та хто його виробляє. А також як це все впливає на перспективи відновлення електромереж в Україні.

Як електроенергія передається від електростанцій до споживачів

Усі генерувальні потужності країни віддають вироблену ними електроенергію в Об'єднану енергосистему (ОЕС) України, оператором якої є «Укренерго». Споживачі отримують енергію з ОЕС.

До системи входять мережі різного масштабу:

  • магістральні, що пов'язують регіони, найбільші джерела та центри споживання. Для них характерні надвисокий і високий рівні напруги та великі потоки потужності (гігавати);
  • регіональні мережі. Вони отримують енергію з магістральних мереж і регіональних джерел, обслуговують великих споживачів (місто, район, підприємство, родовище, транспортний термінал). Для них характерні високий і середній рівні напруги та великі потоки потужності (сотні мегават, гігавати);
  • районні (розподільні) мережі. Вони отримують енергію з регіональних мереж і зазвичай не мають власних джерел. Обслуговують внутрішньоквартальні та селищні мережі, підприємства, невеликі родовища, транспортні вузли. Для них характерні середній і низький рівні напруги та невеликі потоки потужності (мегавати);
  • внутрішні мережі розподіляють електроенергію в межах району міста, села, кварталу, заводу. Для них характерні низький рівень рівнем напруги та невеликі потоки потужності (сотні кіловат, мегавати).

Об'єкти пов'язані між собою лініями електропередачі (ЛЕП): повітряними або підземними.

Система передачі електроенергії: як працює

Система передачі електроенергії: як працює

Зазвичай генератори електростанції та споживачі мають справу з порівняно низькою напругою. Однак для зниження втрат електроенергію передають мережами з високою напругою. Тому на виході з електростанції її підвищують, а на вході регіональної мережі, споживача – знижують із допомогою силових трансформаторів.

Маніпуляції з електроенергією в мережі відбуваються на підстанціях різного рівня. Часто до підстанції підходять кілька ліній. Усередині неї відбувається перетворення напруги та розподіл потоків електроенергії між лініями, що відходять. Для з'єднання ліній і обладнання всередині підстанцій використовуються електричні комутатори різних типів.

Структура мережі електропостачання може динамічно змінюватися завдяки перемиканню комутаторів. Це дає змогу, наприклад, зберегти працездатність мережі в разі пошкодження її окремих ділянок.

Ми вже сказали, що чим вище напруга в мережі, тим менші втрати енергії. Але в разі підвищення напруги різко ускладнюється робота мережі, суттєво дорожчає обладнання. Тому енергетики пішли на компроміс: мережі розбивають на ділянки з різним класом напруги (рівнем). Рівні класів в Україні, Європі та США – різні. Діапазон рівнів – від 110 В (побутова напруга) до 750 кВ і вище (ультрависокий клас).

Наприклад, підстанція може трансформувати з однієї лінії 330 кВ енергію в три лінії по 110 кВ або з двох ліній 154 кВ — у п'ять ліній 35 кВ. Водночас немає фіксованого спрямування передачі енергії. Так, якщо на лініях 35 кВ її недостатньо, вона прямує туди з ліній 154 кВ (після перетворення), а якщо енергія в лінії 35 кВ надмірна, то вона вирушає на лінію 154 кВ (з перетворенням).

Трансформаторна підстанція відкритого типу

Трансформаторна підстанція відкритого типу

Ракетні атаки по електропідстанціях: чому вони вразливі

Обладнання підстанцій – найрізноманітніше. Головними в цьому ряду є трансформатори. Їхній об'єм досягає десятків кубометрів, а всередині кожуха може бути масло системи охолодження.

Загалом на підстанції також встановлено вимикачі, роз'єднувачі, шини, система автоматичного пожежогасіння. А навколо цього – багато дротів, кабелів та ізоляторів.

Таку ціль досить легко уразити ракетою, яка зруйнує обладнання й спричинить пожежу через загоряння масла.

Голова правління «Укренерго» Володимир Кудрицький 22 листопада на брифінгу сказав, що натепер майже не залишилося непошкоджених вузлових підстанцій «Укренерго». «На кожну важливу підстанцію щось прилітало, на деякі навіть кілька разів. Тому масштаб руйнувань колосальний», – наголосив він.

Які бувають трансформатори для енергосистеми та хто їх виробляє

Номенклатура трансформаторів містить сотні найменувань. Вони бувають різними за призначенням (силові, трансформатори струму або напруги, автотрансформатори, вимірювальні тощо), з різними системами охолодження (повітряна чи масляна), різної потужності, розраховані на різну вхідну та вихідну напругу, відрізняються кількістю входів і виходів, фазністю тощо. Трансформатори, що використовуються в ОЕС України, мають відповідати вимогам ще радянських ДСТУ.

Чим більше потужність трансформатора, тим він складніший і дорожчий (до десятків тисяч доларів).

Автотрансформатор великої потужності

Автотрансформатор великої потужності

Трансформатори невеликої потужності в Україні виробляють кілька підприємств: «Високовольтні технології», «Інтеграл», «ЕЛІЗ» (усі – Запоріжжя), «Укрелектроапарат», «УкрЕЛКОМ», «Трансформатор сервіс» (усі – Хмельницький) та ін.

Єдиним виробником потужних трансформаторів є підприємство «Запоріжтрансформатор». Ще донедавна воно вважалося найбільшим виробником трансформаторного обладнання на території колишнього СРСР і Європи, входило до першої десятки у світі. Нині підприємство простоює.

Ставка Верховного головнокомандувача 5 листопада вирішила на час воєнного стану вилучити у власність держави акції п'яти підприємств, зокрема й «Запоріжтрансформатора». Зазначалося, що держава відновить їхню роботу та завантажить замовленнями.

Розміщення замовлень на виробництво необхідного для ремонтів високовольтних мереж обладнання на «Запоріжтрансформаторі» було б правильним рішенням, вважає Сахарук. Він пояснив, що деяке обладнання, насамперед для ремонту низьковольтних мереж, є в достатній кількості. А от із високовольтним складніше, адже воно виготовляється на замовлення.

Чи можна імпортувати обладнання для електропідстанцій в Україні

Гіпотетично устаткування, необхідне для ремонту, можна імпортувати. Його виробляють передусім такі гіганти, як-от Siemens, Alstom, General Electric, АВВ, Hyundai Heavy Industries, Moeller та ін. Але цьому на заваді низка чинників:

  • висока ціна;
  • різні технічні вимоги, через що багато видів обладнання потрібно виробляти на замовлення;
  • виробництво на замовлення потребує великих строків (від кількох місяців);
  • складнощі з доправленням, встановленням і експлуатацією обладнання іноземного виробництва.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉