З початку серпня курси готівкових валют в Україні демонструють сильну волатильність, тобто вони то ростуть, то падають. Минулого тижня оформилася тенденція подорожчання валют, але, судячи з даних моніторингу видання finance.ua, 23 серпня долар та євро у банках та обмінниках трохи подешевшали.
Долар купують у середньому за 37,11 грн (22 серпня було 37,67 грн), а продають за 37,94 грн (38,45 грн). Євро купують у середньому за 40,52 грн (41,23 грн), а продають за 41,48 грн (42,11 грн).
На чорному ринку, за даними ресурсу kurs.com.ua, долар у середньому продають за 38,60 грн, а купують за 38,29 грн.
На міжбанку вранці 23 серпня долар у середньому купували по 36,57 грн, а продавали по 36,93 грн.
Офіційний курс долара не змінюється із 21 липня 2022 року – 39,72 грн. Офіційний курс євро на 23 серпня – 39,89 грн.

Динаміка курсу долара в банках та обмінниках 23 серпня 2023 року
Що впливає на курс валют в Україні у серпні 2023 року
Головною причиною нинішньої нестабільності на валютному ринку аналітики вважають те, що ринок перебуває під психологічним впливом.
До відносно об'єктивних факторів, які зараз впливають на ситуацію на валютному ринку, можна віднести:
- погіршення зовнішньоторговельного балансу: експорт стабілізувався, а імпорт зростає, на оплату його потрібно більше валюти;
- припинення зернової угоди, що може призвести до скорочення надходження валюти до країни;
- виплати з бюджету військовим, частина яких витрачається для придбання валюти;
- дефіцит готівкової валюти задовільної якості (зберігаються складнощі з продажем зношених банкнот, а банкноти доларів нового зразка часом продають за вищим курсом).

Курс долара на чорному ринку 23 серпня 2023 року
У компанії ICU зазначають, що минулого тижня населення більше купувало валюти, аніж продавало. На міжбанківському ринку пропозиція валюти також зменшилась. За чотири робочі дні населення придбало валюти на $7 млн більше, ніж продало. На міжбанківському ринку клієнти банків (юрособи) значно збільшили і продаж, і купівлю валюти. За чотири робочі дні вони продали $903 млн, що на 27% більше, ніж за аналогічний період минулого тижня. У той же час вони придбали $1 млрд, що на 21% більше.
Богдан Данилишин, член Ради НБУ, зазначив, що збільшення пропозиції валюти з боку клієнтів банків вищими темпами, порівняно зі зростанням попиту на неї, зумовило скорочення чистого попиту на валюту на міжбанку. Завдяки цьому чистий продаж валюти Національним банком з метою балансування ринку зменшився до $406 млн (порівняно з $469 млн тижнем раніше).
Обсяг міжнародних резервів України залишається достатнім для задоволення потреб країни у валюті та підтримки стабільності на валютному ринку. Станом на 1 серпня резерви сягнули $41,7 млрд (+6,9% або $2,7 млрд на місяць).
Крім того, 22 серпня до держбюджету надійшов сьомий транш у розмірі 1,5 млрд євро в рамках програми макрофінансової допомоги ЄС. Такі кошти спрямовують на фінансування пріоритетних видатків держбюджету, у тому числі соціальних та гуманітарних.

Показники міжбанківського валютного ринку
Що буде з курсом валют до кінця 2023 року
Аналітики ICU вважають, що міжбанківський ринок продовжує відчувати вплив проблем експорту зернових і коливань пропозиції валюти від клієнтів банків. Водночас, роздрібний ринок швидше перебуває під психологічним впливом недавніх коливань курсу та очікувань його подальшого ослаблення через плани НБУ поступово перейти до режиму гнучкого обмінного курсу.
Однак поки що НБУ не надав жодних часових орієнтирів такого кроку, тому гравці ринку формують власні очікування, які у свою чергу додають волатильності на ринку та впливають на поточний готівковий курс.
Фінансові експерти вважають, що не варто очікувати на курс готівкового долара в 39-40 грн, оскільки НБУ має можливості забезпечити стабільність української валюти і не допустить її обвалу. Проте з початком осені може спостерігатись традиційне підвищення попиту на валюту, яке може призвести до її помірного подорожчання.
Не виключено, що до кінця року НБУ може знизити офіційний обмінний курс гривні. Але на скільки і коли – поки що ніхто не береться передбачати.