Фінансова допомога від міжнародних партнерів значно перевищує торговельний дефіцит України та відтік приватного капіталу. Тому НБУ продає на ринку лише приблизно половину валюти, що надходить на його рахунки. Інтервенції з продажу валюти в другому кварталі 2023 року становили $1,7 млрд щомісяця та $2,4 млрд – у першому кварталі (загалом продано $12,3 млрд). За цей час Україна отримала гранти та кредити в сумі майже $22 млрд. Такі дані наведено у звіті компанії ICU.
Значні надходження валюти призвели до зростання міжнародних резервів НБУ. Валові резерви досягли історичного максимуму — $39 млрд наприкінці червня, а чисті резерви (без кредитів МВФ) були приблизно на третину меншими. Такий рівень резервів перевищує композитний критерій достатності резервів (ARA) за методикою МВФ.
«Ми очікуємо, що до кінця 2023 року та протягом 2024 року надходження міжнародної допомоги залишатимуться достатніми для того, щоб НБУ міг нарощувати резерви, навіть якщо курс залишатиметься незмінним», – йдеться у звіті.
Проте НБУ дедалі частіше заявляє про наміри перейти від режиму фіксованого курсу до часткової гнучкості. Про перспективи впровадження керованого «плавання» гривні також йдеться в меморандумі з МВФ.
«Ми вважаємо, що відмова від фіксованого курсу навряд чи можлива цього року, а гнучкий курс можливий не раніше початку 2024 року, ймовірно, уже навесні», — вважають аналітики ICU.
Вони не очікують відмову від поточного формату валютної політики до завершення другого перегляду програми МВФ, запланованого на жовтень. Його результати Рада директорів МВФ затвердить лише в листопаді. Однак у грудні традиційно розпочинається складний період для українського валютного ринку. Сезонне підвищення попиту на валюту може бути посилено негативними психологічними чинниками, якщо Росія повторить масовані удари по енергетичній інфраструктурі. У результаті це не буде найкращим часом для зміни валютної політики центрального банку.
В ICU очікують, що до кінця 2023 року офіційний курс буде незмінним — на рівні 36,6 грн/$, а готівковий курс залишатиметься близьким до офіційного. 2024 року очікується поступова девальвація гривні на 15% — до 42 грн/$.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також