Facebook Pixel

Не тільки зарплати: як будівельники вирішують кадрову проблему

Через повномасштабне вторгнення наші роботодавці зіткнулись із серйозною проблемою відсутності кадрів. Особливо нелегко будівельникам — подекуди дефіцит на будмайданчиках сягає 60%. Які способи вирішення проблеми взяли на озброєння девелопери та чи готові вони підвищувати зарплати, дізнавався The Pagе.

Пропозицій роботи стає більше, охочих працювати — менше

Міністерство економіки нещодавно провело онлайн-опитування 3175 роботодавців щодо ринку праці в Україні. Воно показало, що 43% респондентів зіткнулися з труднощами при заповненні вакансій у 2024 році. 58% бізнесів називають проблемою пошук кваліфікованих працівників. Основні причини нестачі кадрів, згідно з результатами опитування:

  • мобілізація — 67%;
  • еміграція — 54%;
  • неконкурентна заробітна плата — 36%;
  • внутрішня міграція — 21%.

Дефіцит кадрів — загальна тенденція на ринку праці в Україні. Кількість шукачів та їхня конкуренція за вакансію стрімко падають, а число пропозицій від роботодавців — зростає. У травні роботодавці на Work.ua розмістили 113 016 пропозицій роботи, що на 2% більше, ніж у квітні, і є рекордом від початку повномасштабного вторгнення. Водночас шукачі оновили або створили 304 378 резюме, що на 5% менше за показники квітня. Конкуренція серед шукачів знижується пʼять місяців поспіль. Середня конкуренція за вакансію у травні була найнижчою за весь період від січня 2021 року.

Інфографіка: Work.ua

Інфографіка: Work.ua

Серед галузей, які найбільше відчувають «кадровий голод», — будівельна.

Час збирати каміння: яка ситуація у будівництві

Нині на порталі Robota.ua налічується близько 6 тис. вакансій у будівельній сфері та 9 тис. нових і оновлених резюме.

Проте тенденції лякають: згідно з даними Work.ua, число вакансій у сфері будівництва з початку 2024 року стабільно зростає (з 4347 у січні до 5774 у травні), проте кількість резюме зменшується — з 13 219 у січні, до 11 241 — у травні.

Кількість вакансій та резюме у будівництві у 2024 році за даними Work.ua

Період Січень
Кількість вакансій 4 347
Кількість резюме 13 219
Період Лютий
Кількість вакансій 4 905
Кількість резюме 12 684
Період Березень
Кількість вакансій 5 196
Кількість резюме 12 170
Період Квітень
Кількість вакансій 5 644
Кількість резюме 11 600
Період Травень
Кількість вакансій 5 774
Кількість резюме 11 241

Згідно з опитуванням Українського союзу промисловців та підприємців своїх членів, дефіцит як технічних, так і робітничих спеціальностей на будмайданчиках становить 50-60%. Бракує усіх спеціальностей і рівнів кваліфікації: офісних працівників, будівельників, каменярів, монолітників, виконавців оздоблювальних робіт, працівників інженерних мереж тощо.

«Найбільш затребуваними спеціальностями є будівельники, бетоняри, фасадники, плиточники, монтажники, зварювальники, електрики, сантехніки, арматурники, монолітники, прораби, кранівники», — коментує The Page HR-експертка, засновниця HR-агенції Домініка Іванова-Бекар.

Фото: pexels.com

Фото: pexels.com

Чому бракує людей у будівництві

Серед основних причин дефіциту кадрів у будівництві — мобілізація. «Оскільки ставка робиться на чоловіків, люди з цієї сфери особливо залучені в мобілізаційні процеси», — зауважив The Page CEO рекрутингової компанії Talent4U Ігор Буркиця.

Ще одна причина — міграція, як зовнішня, так і внутрішня. «Чимало потенційних працівників у сфері будівництва воліють не переміщатися між областями, а працюють у себе в регіоні. Тож будівельні компанії шукають людей для реалізації проєктів в якомусь конкретному регіоні, де виконується робота. І якщо ці проєкти в різних областях, то щоразу набирається нова «команда». Це не 100% практика, проте буває досить часто», — поділився спостереженнями із The Page президент УСПП, голова Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану Анатолій Кінах.

Також не варто недооцінювати вплив стресового контексту, в якому ми нині живемо. «Часто люди відмовляються працювати в офісі, не готові працювати в стресових умовах, понаднормово. Часто навіть підвищення заробітної плати на посаду, часткова присутність в офісі не допомагають», — констатує у коментарі The Page керуючий партнер спільноти девелоперів RED від ЛУН Тетяна Шульга-Забєльська.

Чим роботодавці намагаються привабити будівельників

«Ситуація з нестачею кадрів сприяє зростанню середньої заробітної плати, яка за останні місяць – два зросла на 6-10% та по базових спеціальностях (різноробочий, будівельник) в середньому становить 30 000 – 35 000 грн», — зауважила Домініка Іванова-Бекар.

Середня зарплата працівників у сфері будівництва, за даними Work.ua, з початку року зростала — з 22,5 тис. грн у січні до 25 тис. грн у травні. Вона відрізняється залежно від спеціальності.

Середня зарплата в категорії «Будівництво, архітектура», грн:

  • виконроб — 35 тис.;
  • головний інженер — 35 тис.;
  • інженер-конструктор — 30 тис.;
  • укладальник плитки — 30 тис.;
  • архітектор — 27,5 тис.;
  • монтажник — 25 тис.;
  • зварювальник — 25 тис.;
  • столяр — 22,5 тис.;
  • маляр — 22,5 тис.

Дані Work.ua

З-поміж великих міст найвищу зарплату будівельникам пропонують у Києві (32,5 тис. грн), а також у Львові, Харкові, Тернополі, Черкасах (30 тис. грн).

В продажах подекуди підвищували не тільки фіксовану оплату, а й відсоток від виконаного плану.

Фото: pexels.com

Фото: pexels.com

«Проте все одно важко знайти людей, бо продажі загалом в житловому сегменті суттєво знизились, що теж впливає на дохід і бажання працювати», — зазначила Тетяна Шульга-Забєльська.

Окрім підвищення фінансової винагороди, роботодавці намагаються привабити працівників можливістю бронювання від мобілізації.

«Є будівельні компанії, які готові запропонувати бронювання. Оскільки в цій сфері додаткових мотиваційних пакетів не було, на перший рівень виходить саме заробітна плата, і ті, хто може запропонувати бронювання, мають конкурентну перевагу у залученні спеціалістів», — констатує Ігор Буркиця.

Утім, таку «плюшку» можуть дозволити не всі, а лише ті будівельні компанії, що отримали тендер — державний або з ЄС щодо відновлення, уточнили в УСПП.

Фото: pexels.com

Фото: pexels.com

Крім того, деякі працедавці готові наймати без оформлення. Це цікаво тим, хто прагне уникнути мобілізації. За даними Союзу, практично 70-80% спеціалістів на ринку працює в «тіні», уникаючи офіційного оформлення.

Жінки, програми співпраці: які нестандартні рішення вигадують девелопери

Через складну ситуацію на ринку праці бізнесу доводиться вигадувати нестандартні рішення. В Україні намітилася тенденція освоєння чоловічих професій жінками. «Ми якраз закрили позицію комірника, залучивши жінку. Загалом, якщо робота не пов’язана з великим фізичним навантаженням, не треба великі вантажі переносити, і по виконробу, і по комірнику клієнти відразу проговорили, що готові розглядати жінку. Тобто стать не принципова, головне — наявність досвіду у цій сфері», — зауважив Буркиця.

Фото: pexels.com

Фото: pexels.com

«За останній рік відбулося значне збільшення залучення жінок у будівельній галузі, — каже Іванова-Бекар. — Найчастіше на ділянки оздоблення — мулярами, штукатурницями, плиточницями, а також безпосередньо будівельницями. Але вже є випадки, коли жінки після спеціалізованого навчання опановують такі досі екзотичні спеціалізації, як машиністка насосних установок, машиністка будівельного крана або екскаватора».

З дефіцитом маркетологів, менеджерів з продажів забудовники серйозно зіткнулися ще у 2023-му, розповідає Шульга-Забєльська. У цих сферах залучені переважно жінки, частина з яких осіла за кордоном. У відповідь на цей виклик компанії активізували партнерські програми, оновили програми співпраці з рієлторами, брокерами, аутсорс-командами з продажів.

Фото: pexels.com

Фото: pexels.com

Дефіцит робочих спеціальностей подекуди вирішують, залучаючи робочі бригади з інших країн.

Утім, ситуація з дефіцитом людей у будівництві, зокрема, чоловіків-будівельників, вже скоро має поліпшитися.

«Що більш чітким і зрозумілим ставатиме механізм мобілізації, налагоджена робота ТЦК, збалансована система бронювання — тим більше спеціалістів повертатиметься на будівельний ринок, у тому числі, скорочуватиметься тіньовий сектор, — міркує Анатолій Кінах. — Прогнозовано, через місяць-два люди будуть більш масово виходити на ринок. Чоловіки стануть на облік і працюватимуть офіційно».

Подякувати 🎉