Жорсткий локдаун в Україні: коли чекати посилення карантину і як працюватиме транспорт

Коли в Україні посилять карантин. Фото: УНІАН

З дня на день в Україні буде названо дату введення жорсткого локдауну. Очікується, що питання про посилення карантину розглянуть у середу, 2 грудня 2020 року. The Page зібрало інформацію про те, якими можуть бути нові карантинні обмеження, про можливі дати введення локдауну і про те, що потрібно зробити для того, щоб зменшити поширення коронавірусу.

Дати посилення карантину

За словами секретаря РНБО Олександра Данилова, локдаун в Україні буде 100%. Однак остаточне рішення щодо дати ще не ухвалено. Розглядають два сценарії посилення карантину: з грудня 2020 року або із січня 2021-го.

За даними «Сегодня», локдаун на зимові свята триватиме три з половиною тижні – з 23 грудня до 15 січня. Варіант двотижневого локдауну відхилили, повідомило виданню джерело в Кабміні.

Водночас міністр охорони здоров'я Максим Степанов пропонує посилити карантин із 2 січня 2020 року, щоб дати можливість підприємцям «закрити рік».

За даними «Суспільного», локдаун можуть ввести з 20 грудня або з Нового року на три тижні. За даними джерел The Page в Службі безпеки (СБУ), там отримали наказ підготуватися до повного локдауну з 1 грудня. А Офіс президента (ОП) хоче ввести жорсткий карантин із 15 грудня до 15 січня.

Глава МВС Арсен Аваков вважає, що необхідно вводити локдаун якомога швидше.

Утім, за словами голови Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, локдаун в Україні введуть, якщо кількість нових випадків зараження коронавірусом на добу перевалить за 30 тисяч. Якщо медична система буде готова до 30 тис. хворих на день, то й ця цифра зміниться.

Уряд намагався уникнути введення локдауну й запровадив карантин «вихідного дня». Але за словами Степанова, МОЗ не пропонуватиме його продовжувати.

Раніше CEO Multiplex Роман Романчук у коментарі для The Page підкреслював, що подібне рішення для уряду дійсно є складним, передусім через зростання захворюваності, на яке, без сумніву, потрібно реагувати.

«Але в тому, що зараз уряду потрібно розв'язувати складне питання й ухвалювати краще з гірших рішень, винний сам уряд. Бо пандемія не прийшла вчора, і якби не радикальні упущення в підході до боротьби з коронавірусом, то про повний карантин не йшлося, ну, або йшлося, але про якусь полегшену форму», – підкреслив він.

«Інтелектуальний локдаун»: яким буде карантин

Глава фракції «Слуги народу» Давид Арахамія заявив, що уряд введе в Україні так званий «інтелектуальний локдаун».

«Імовірність повного локдауну – 90%. Є шанси, що нам пощастить якимось чином, але поки що все виглядає так... Тепер питання в тому, як правильно його ввести й у якому форматі. Уряд заявляє про якийсь інтелектуальний локдаун».

Давид Арахамія

народний депутат, голова фракції «Слуга народу»

За словами Арахамії, прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що це не буде копією локдауну, який вводили навесні. Такий локдаун передбачає, що вихід із карантину буде не рівномірним, а з огляду на епідемічну ситуацію в регіонах.

Нагадаємо, що в березні 2020 року в Україні діяли жорсткі обмеження: закрили метро; до громадського транспорту пускали за спецперепустками; заборонили авіа-, залізничні та автобусні міжобласні пасажирські перевезення; закрили заклади громадського харчування, салони краси, фітнес-центри тощо; заборонили відвідувати парки й зустрічатися великими групами.

Важливо: наразі невідомо, якими конкретно будуть нові обмеження.

Чи можуть ввести локдаун прямо зараз?

Ні. Парламент зобов'язав Кабмін попереджати про локдаун принаймні за тиждень.

«Одна з головних вимог – щоб бізнес попереджали. Ця постанова про три речі: якщо впроваджуються жорсткі карантинні заходи, уряд попереджає країну за тиждень і надає перелік питань, за якими вони підтримують бізнес», – повідомив під час засідання ВР 17 листопада 2020 року народний депутат із фракції «Голос» Ярослав Железняк.

В ОП теж повідомили, що забезпечать комунікацію й нададуть інформацію про локдаун заздалегідь.

Що буде з транспортом?

Під час консультацій щодо введення локдауну питання про обмеження роботи транспорту не розглядається, повідомив міністр інфраструктури Владислав Криклій в ефірі «Сніданку з 1+1».

За словами міністра, міські, внутрішньообласні, міжміські перевезення й залізниця працюватимуть. Внутрішні авіарейси також не скасовуватимуть, а щодо міжнародних перельотів – діятимуть з огляду на ситуацію в іншій країні.

«Навіть у тих країнах, які вводили деякі обмеження щодо функціонування різних галузей, транспорт залишався працювати. Це артерія передусім для економіки. Інакше важко підтримувати ділову активність. Я наполягатиму, щоб транспорт залишався робочим».

Владислав Криклій

міністр інфраструктури

Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що в разі локдауну він наполягатиме на збереженні роботи громадського транспорту.

За даними «Інтерфаксу-Україна», 30 листопада 2020 року члени уряду виступили проти зупинення транспорту.

Що буде зі школами та дитячими садочками?

За словами в.о. першого заступника голови КМДА Валентина Мондрієвського, зараз у Києві на карантин закрили 6 шкіл і 8 дитячих садочків, а на дистанційному навчанні перебувають 1 137 класів у 289 школах, тимчасово закрили 219 груп у 156 садочках.

Столична влада закликала батьків утриматися від відвідування масових заходів під час новорічних свят, зокрема, традиційних ранків у школах і дитячих садочках.

Як повідомили The Page джерела в дитячих садочках столиці, там очікують закриття на карантин із 19 або 25 грудня 2020 року.

Хто виступив проти локдауну

Мер Львова Андрій Садовий заявив, що у Львові не можна скасовувати святкування Різдва, оскільки в цей період у місті своя «особлива атмосфера». До того ж жорсткі обмеження можуть стати великим ударом по економіці міста.

«Ми розуміємо, що Різдво скасувати не можна, адже в нас у Львові в цей час завжди особлива атмосфера. Дуже багато людей хочуть її відчути, і це потрібно врахувати, бо ніякі заборони не діятимуть. Я дотримуюся думки, що потрібно щодня моніторити ситуацію й робити більше посилань із погляду маскового режиму та дотримання карантину», – повідомив він.

На думку Садового, під час введення локдауну необхідно враховувати специфіку кожного регіону.

Водночас мер Івано-Франківська Руслан Марцінків закликав Кабмін не вводити жорсткий локдаун.

«Локдаун доб'є малий і середній бізнес, який непросто переживає цей рік. Дуже важливо враховувати, що саме перед Миколаєм, перед новорічними й різдвяними святами підприємці заробляють ті кошти, за які потім можуть утримувати свої господарства, своїх працівників упродовж другої половини січня, лютого й навіть половини березня — майже до великодніх свят», – повідомив він.

Як можна врегулювати поширення коронавірусу в Україні?

Як повідомила заслужена лікарка України Ольга Богомолець у коментарі для The Page, доцільною буде жорстка заборона на проведення масових заходів по всій Україні та повернення дистанційного навчання в навчальних закладах, щоб діти не ставали безсимптомними носіями інфекції.

«Бо вже масово по всій Україні спостерігається симптом вигорання в медиків – лікарі та медсестри з початку пандемії перебувають у дуже некомфортних умовах життя та роботи».

Ольга Богомолець

заслужений лікар України

За словами Ольги Богомолець, симптом вигорання в медиків призводить до їхньої байдужості до хворих, що позбавляє пацієнтів шансів на надання своєчасної кваліфікованої допомоги.

Ще один важливий аспект – забезпечення достатньої кількості ліжок для пацієнтів із COVID-19.

«Якщо ліжок бракуватиме, то разом із ними бракуватиме медичних сестер, лікарів, кисню, тобто можливість вижити й перемогти хворобу залишиться не в кожного важкого хворого. Смертність зросте, люди вмиратимуть від того, що елементарно нікому й ніколи буде надавати їм допомогу», – розповіла вона.

Читати на The Page