Рік тому, 14 липня 2020 року, Верховна Рада легалізувала гральний бізнес. Крапку в цьому питанні остаточно поставив президент Володимир Зеленський, підписавши гральний законопроєкт уже 11 серпня минулого року.
Отже, азартні ігри в Україні знову стали законними після 11 років заборони. Попри те що цей різновид дозвілля допомагає зняти стрес і відірватися від турбот, він може стати серйозною проблемою, якщо не підходити до гемблінгу відповідально.
Йдеться про ігрову залежність, або лудоманію, яку лікарі порівнюють із хімічними залежностями. розбиралося, що таке лудоманія, як її розпізнати, а також у тому, як провідні українські оператори азартних ігор впроваджують принципи відповідальної гри (responsible gambling).
Що таке лудоманія та як її розпізнати
Згідно з міжнародною класифікацією хвороб Всесвітньої організації охорони здоров'я, лудоманія, або ігрова залежність, — це розлад, суть якого полягає в частих повторних епізодах азартної гри, які домінують у житті пацієнта на шкоду соціальним, професійним, матеріальним і сімейним цінностям і зобов'язанням (F63.0).
Американська психіатрична асоціація заявляє, що можна говорити про ігрову залежність, якщо в останні пів року за людиною помічено прояви принаймні чотирьох симптомів:
- вона хоче грати і збільшувати суму ставок, щоб досягти бажаної «гостроти відчуттів»;
- має озлоблену реакцію на прохання припинити грати;
- не може скоротити або припинити гру самостійно, і всі її спроби закінчуються невдало;
- постійно говорить про азартні ігри, планує гру й розробляє способи заробітку грошей;
- грає в азартні ігри, щоб піти від проблем або зняти дисфорію;
- намагається «відігратися» наступного дня після того, як програє великі суми;
- бреше оточенню й намагається приховати ступінь залученості в гру;
- через захоплення азартними іграми ризикує втратити відносини, роботу, можливість здобути освіту або кар'єрне зростання;
- здійснює кримінальні злочини (підроблення, шахрайство, крадіжка, привласнення чужого майна тощо), щоб забезпечити себе засобами для участі в грі;
- делегує розв'язання своїх проблем іншим людям.
Однак ключовий критерій відмінності людини з лудоманією від людини, яка просто проводить вільний час у грі, — це рівень соціальної дезадаптації, розповідає доктор медичних наук, завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медуніверситету ім. А. А. Богомольця Олег Чабан. За його словами, важливо розпізнати грань між просто захопленням, хобі й тим, що вже призводить до когнітивних проблем і зниження соціальної адаптації.
«У людини з лудоманією, як і в людини з наркотичною залежністю, починається ломка, коли вона не може задовольнити свої потреби. Настає дійсно фізична й психічна ломка з дезадаптацією, головним болем, тремором, тремтінням, психомоторним збудженням, агресією та іншим, а потім настає депресія й навіть розлад свідомості».

Олег Чабан
Доктор медичних наук, завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медуніверситету ім. О.О. Богомольця
За словами фахівця, люди з ігровою залежністю потребують медичної допомоги так само, як і люди з наркотичною залежністю.
Як Україна впроваджує відповідальний гемблінг
Саме поняття відповідальної гри, або «responsible gambling», використовується не так давно — приблизно з 2010 року. Ці принципи з'явилися внаслідок створення й діяльності британської благодійної організації Gamble Aware.
Зараз вони є обов'язковою умовою роботи легального грального ринку в усьому світі, однак кожна країна самостійно визначає правила з огляду на культурні особливості та кон'юнктуру ринку.
В Україні принцип відповідального гемблінгу регулюється передусім профільним законом. Ключовим у державній політиці впровадження цих принципів стане рішення Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей України (КРАІЛ) «Про затвердження принципів відповідальної гри». Рішення перебуває на фінальному етапі — Комісія вже затвердила відповідний проєкт.
Основні принципи відповідальної гри в Україні
Наразі в Україні діють такі основні принципи відповідальної гри, говорить Михайло Коваль, голова робочої групи Консультаційно-експертної ради КРАІЛ із протидії проблемам, пов'язаним із лудоманією:
- необхідність утримуватися від бонусування програшу;
- ідентифікація операторами всіх гравців для того, щоб не допустити до гри осіб віком до 21 року, а також тих, хто страждає на лудоманію;
- можливість самообмеження та обмеження гравця його близькими родичами на строк від трьох місяців до шести років;
- інформування операторами гравців про ризики гральної залежності та відповідальну гру, а також про діяльність спеціалізованих установ, які лікують залежність тощо.
Коваль зазначає, що оператори з доброї волі вже впроваджують ці принципи на практиці.
«Діє реєстр лудоманів: компанії починають приймати заяви від осіб, які хочуть себе обмежити в грі й дають можливість це зробити, однак на строк менш як три місяці, що не є повним самообмеженням. Особи вносяться до реєстру обмеженого доступу або повної заборони на участь в азартних іграх; розміщується інформація про медичні заклади, які надають допомогу».

Михайло Коваль
Глава робочої групи Консультаційно-експертної ради КРАІЛ із протидії проблемам, пов'язаним із лудоманією
Для успішного впровадження responsible gambling у країні цих правил і принципів мають дотримуватися не тільки організатори азартних ігор, але й самі гравці, резюмує експерт.
Як українські оператори розвивають відповідальний гральний ринок
Ключову роль у розвитку принципів responsible gambling відіграють оператори. Лідери українського гемблінг-ринку активно просувають ідеї, вибудовуючи легальний ринок і викорінюючи стереотипи про «чорний бізнес 90-х».
Cosmolot
На сайті Cosmolot немає закликів до успіху й багатства — компанія позиціює свою платформу винятково як «інтертеймент», а не засіб доходу, розповів її генеральний директор Сергій Потапов. Компанія також дотримується принципу, що краще не допустити ситуації надмірного поглинання грою з боку гравця, у чому їй допомагає правильно налаштований алгоритм.
За словами Потапова, лудоманія не виникає спонтанно, і є чіткі тригери, завдяки яким можна завчасно виявити людей, схильних до захворювання, і змінити їхні патерни поведінки: запропонувати інші оффери, ігри, бонуси й не доводити до залежності.
«Виявляючи нестандартну поведінку на платформі завдяки алгоритмам, ми завчасно інформуємо гравців про зміни в діях чи поведінці під час взаємодії з нами, вказуючи на перевищення в точках контролю: запит додаткових бонусів або збільшення кількості ігрових годин», — ділиться він.
Для поліпшення грального ринку компанія готова об'єднатися з державою й іншими легальними гравцями для боротьби з нелегальними операторами. Йдеться, зокрема, про аспект відповідальної гри, щоб людина, яка страждає на лудоманію, або гравець віком до 21 року не могли скористатися онлайн- або офлайн-платформами азартних ігор.
Parimatch
Бренд Parimatch присутній у 10 країнах світу на 4 континентах, що дає йому змогу переймати досвід колег і вивчати ефективні проєкти, наприклад, Великої Британії, США та Канади, розповідає СЕО компанії Наталія Гілевич.
«Уже розроблено стратегію Parimatch Ukraine з відповідальної гри, яка впроваджується в життя. Так, на сайті є можливість обмежити себе самому, опис принципів відповідальної гри; тест, за допомогою якого людина може сама самостійно перевірити, чи схильна вона до залежності, а також інформація про медустанови, які надають допомогу залежним гравцям».

Наталія Гілевич
СЕО Parimatch Ukraine
Parimatch також розробляє програмне забезпечення, яке аналізуватиме нетипову активність гравця. Якщо компанія зрозуміє, що людина проявляє залежність від азартних ігор, їй обмежать доступ. «Попереду ще багато планів, які компанія реалізовуватиме та про які обов'язково повідомлятиме», — запевнила Гілевич.
PIN.UP Україна
У PIN.UP Україна, за словами СЕО компанії Тараса Шурубора, зосередилися на дотриманні ключових принципів відповідальної гри. Але крім того компанія використовує й безліч інших інструментів — наприклад, збирає дані за допомогою класичного математичного визначення.
Шурубор пояснює, що збір ведеться за понад 20 метриками за кожним користувачем, після чого система будує прогнозні моделі (як персональні, так і за сегментами користувачів), об'єднані спільними ознаками. Вони показують прогнози за оборотами, кількістю часу, який гравець проводить на сайті або в застосунку, і вже на цьому етапі дають змогу побачити «групи ризику».
Компанія починає з попередження про наслідки через повідомлення на e-mail, sms і повідомлення в месенджерах. Крім того, система real-time alerting у режимі реального часу сповіщатиме гравця про ризики, коли побачить «відхилення» від його медіанних значень метрик. CRM-систему PIN-UP також оснащено real-time alerting режимом, що дає змогу в деяких випадках зв'язуватися з гравцями «голосом».
«У нас є ідея, щоб усі наші напрацювання в прогнозуванні та оповіщенні зробити open source проєктом, щоб він став доступним для всього ринку як для доопрацювання, так і використання. У нас є ефективний майданчик взаємодії в рамках UGC між усіма операторами, і ці ідеї компанія PIN-UP.UA просуватиме, зокрема й у цьому форматі».

Тарас Шурубор
СЕО PIN.UP Україна
Переваги та складності ринку України для впровадження відповідального гемблінгу
Важливо, що в процесі становлення грального ринку Україна може успішно орієнтуватися на позитивні приклади на Заході, як це робить, наприклад, Parimatch.
Однак у країні є й чимало проблем із впровадженням responsible gambling. Михайло Коваль зазначає такі складності:
- необхідне поліпшення технічних рішень у частині взаємодії між Комісією й організаторами азартних ігор;
- реєстр вимагає доопрацювань для якіснішої автоматичної перевірки інформації;
- важливо створити державну систему онлайн-моніторингу, щоб системи організаторів азартних ігор і системи держконтролю було синхронізовано. Це дасть можливість державі в будь-який момент проконтролювати, а організаторам — у спірних моментах апелювати до фактів і доводити свою правоту.
Однією із серйозних перешкод наразі, на його думку, є те, що Комісія поки що не оприлюднила проєкт рішення про принципи відповідального гемблінгу.
«Є підозра, що вони можуть бути декларативними. КЕР (Консультативно-експертна рада) КРАІЛ детально пропрацювала принципи, вказавши на їхнє практичне застосування, щоб оператор не міг ними маніпулювати. А в проєкті принципи просто перераховуються. Необхідно, щоб було ухвалено і практичні рекомендації щодо виконання цих норм», — додає він.
Що потрібно зробити Україні для впровадження принципів відповідальної гри
Україні потрібно пройти той самий шлях, який проходили всі регуляції, що відбулися в Європі, вважає CEO PIN.UP Україна Тарас Шурубор.
Для ефективної роботи responsible gambling регулятор (КРАІЛ) насамперед має імплементувати можливість автоматизованого обміну даними про осіб, яких обмежили в грі, що зараз недоступно, говорить він.
«Наразі UGC провела консультації з КРАІЛ, і є принципова домовленість про те, що, крім отримання даних від регулятора з реєстру, буде реалізовано можливість відправляти дані від оператора до регулятора в режимі реального часу. Це необхідно, оскільки сайти/платформи/застосунки/наземні оператори мусять мати можливість приймати заяви про самообмеження гравців у себе за місцем. І ці дані одразу мають потрапляти до єдиного реєстру, який доступний для всіх учасників. Це не суперечить Закону України про захист персональних даних», — пояснює Шурубор.
Другим важливим чинником, що нині відсутній на ринку країни, у PIN.UP називають те, що кожен оператор обов'язково має проводити ідентифікацію гравців, зокрема для того, щоб не допускати до гри осіб віком до 21 року, що можна зробити через BankID & MobileID. У перспективі кожен оператор мусить впровадити в себе якусь культуру роботи з гравцями, мати внутрішню мотивацію використовувати різні принципи відповідальної гри.
СЕО Parimatch Гілевич виділяє дві основні речі, яких бракує Україні для впровадження принципів відповідальної гри:
- практика впровадження відповідальної гри, оскільки ринок щойно запустився і вивчається ефективний міжнародний досвід;
- система відстеження людей зі схильністю до лудоманії.
У Cosmolot на цьому етапі бачать одну основну проблему: наявність нелегального ринку в країні.
«Чорний ринок абсолютно не дотримується принципів відповідальної гри. На мою думку, їхнє завдання — це миттєвий дохід, а хто буде його джерелом — людина з лудоманією, неповнолітня людина тощо — не має значення. Відповідальне ведення бізнесу позитивно впливає на економіку країни та суспільство й не нестиме ніяких ризиків».

Сергій Потапов
СЕО Cosmolot
Висновки. Інтереси та безпека користувача у світі сучасного грального ринку є одними з найважливіших складників, тому українські оператори активно підтримують принципи responsible gambling, не тільки виконуючи базові правила, а й поліпшуючи ринок у цій сфері завдяки впровадженню нових, доступних для всіх операторів інструментів.
Представники опитаних компаній підкреслюють, що їхнє завдання та місія — це легальний ринок азартних ігор, що відбувся. Без соціального сприйняття його більшістю громадян України це неможливо. Саме тому мінімізація соціально негативних ризиків, пов'язаних із гральною галуззю, — це одне з основних завдань не тільки держави, а й ліцензованих операторів азартних ігор в Україні. Тому принципи відповідальної гри стали в центрі цілепокладання нових гравців українського азартного ринку.