Facebook Pixel

Що зробить Україну центром Східної Європи в гемблінгу та IT

Вікторія Закревська
Заступниця голови Ukrainian Gambling Council з комунікаційних питань

Відкриття ринку гемблінгу в Україні має дві основні політичні ціліце детінізація сектора економіки з мільярдними обігами; та нівелювання негативних соціальних наслідків, пов'язаних із гральним бізнесом. Інакше кажучи, держава де-факто прибрала з вулиць нелегальні гральні зали, здійснила удар по корупційних схемах їхнього прикриття та отримала додаткове джерело доходів до бюджету. Але, крім цих гідних генеральних цілей, держава планує сприяти й іншим неочевидним процесам, які проростають у сферу гемблінгу в усьому світі — залучення до сфери інвестицій, знань і технологій. Що це означає?

З точки зору технологій, гральна сфера не є передовою: сюди кращі ідеї та професіонали в сфері IT почали приходити лише недавно. Але майбутнє грального ринку, безумовно, за новими технологіями та інтернетом. І хоча такі сфери, як e-gaming і віртуальна реальність, лише починають свій шлях в індустрії гемблінгу, пандемія COVID-19 і пов'язані з цим обмеження на розваги в реальному житті показали, що майбутнє настало раніше, ніж багато хто з гральних операторів розраховував: у період карантину їхнім єдиним способом запропонувати клієнтам гру було використання онлайн-платформ, до чого готові були далеко не всі.

Тим часом лідер ринку спортивного беттінгу, компанія bet365, яка відома не тільки своєю культурою праці 24/7, але головним чином — ставкою в бізнесі на інтернет, а не фізичні пункти прийому ставок — повідомила наприкінці першого кварталу 2021 року про річний дохід у розмірі 2,81 млрд фунтів стерлінгів.

І хоча порівняно з минулим роком доходи компанії впали на 8%, це як і раніше був успішним рік, а кількість активних користувачів зросла на 4%. Bet365 активно розвиває не просто онлайн-сегмент бізнесу, а й робить акцент на продукти в мобільному сегменті. Цей досвід починають освоювати й інші компанії в гемблінг-індустрії.

Саме тому технічні фахівці з досвідом роботи над продуктами в таких компаніях, як Google, YouTube, Amazon, Alibaba тощо, приходять будувати технологічні платформи гральних компаній. Для бізнесу це відкриває комерційні перспективи масштабування, не обмеженого матеріально географічними, мовними та регуляторними перешкодами.

Питання скоріше в здатності технологічної платформи витримувати необмежений трафік, а супутніх сервісів (зокрема й маркетингу) — видавати максимально кастомізований продукт. Це змінює бізнес-моделі лідерів ринку азартних ігор.

Саме тому гральний бізнес і геймінг-індустрія розваг можуть стати значною частиною інфраструктури високих технологій в Україні.

Ця сфера може стати точкою зростання для України, її візитівкою. Для цього потрібно гармонізувати питання оподаткування, забезпечення механізмів захисту інвестицій та зменшення рівня корупції загалом.

У парламенті вкотре перенесли розгляд питання податків для гральної сфери: законопроєкт 2713-д, хоча й не є ідеальним, з точки зору операторів, але робить податковий тягар для операторів терпимим. Це компроміс. Ухвалення цього законопроєкту дало б довгоочікуваний сигнал інвесторам — запускати роботу в українській юрисдикції.

Після цього великі іноземні оператори азартних ігор почнуть всерйоз розглядати Україну як локацію для створення центрів розробки нових продуктів, а це, зі свого боку, дозволить наблизитися до виконання наступних завдань:

  • (1) Залучення до сфери іноземних інвестицій, а в бюджет — валютної виручки;
  • (2) Раціоналізації ринку азартних ігор, концентрації на його «території» знань і технологій, появи майданчиків приватно-державного партнерства для створення інфраструктури зростання та розвитку високотехнологічного сектора економіки.

Якщо Верховна Рада ухвалить зміни до податкового законодавства, то величезний потенціал України — її велика територія, розвинена сфера послуг, активний пасажиропотік, зручне місце розташування, великий людський ресурс, хороша базова інженерна освіта — зможуть почати працювати на Україну та українців.

Щоб ця амбітна задача реально почала реалізовуватися, потрібно вирішувати податкове питання. Чим швидше воно буде вирішене, тим швидше український ринок зможе претендувати на лідерські позиції в Східній Європі.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора