Facebook Pixel

Як та за що можна отримати податкову знижку: пояснення

Податкова знижка це можливість повернути частину витрачених на ряд визначених державою послуг коштів.

Резиденти України протягом року можуть повернути частину податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Не треба думати, що це надто складно. Все можливо, якщо знати що робити. Ось що потрібно знати, щоб отримати від держави ваші законні кревні гроші.

І ще важливо пам’ятати, що скористатись правом на податкову знижку необхідно подати Декларацію про майновий стан та доходи за рік й копії документів по витратам до кінця року, тобто 31 грудня 2022 року. Та не варто чекати до останнього моменту.

Хто може отримати податкову знижку

Право на податкову знижку, згідно з законодавством, мають резиденти України (українці та іноземці, що проживають в Україні), котрі отримують доходи у вигляді заробітної плати. Тобто ті, хто отримує доходи за договорами цивільно-правового характеру (ЦПХ), від підприємницької діяльності та фізичні особи-підприємці (ФОП), претендувати на отримання знижки не можуть. Виходить, що на податкову знижку, тобто на повернення частини податку з доходів фізосіб (ПДФО) утриманого з заробітної плати, мають право лише наймані працівники.

За що можна отримати податкову знижку

  • Іпотека — частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом. Але є ціла низка застережень, зокрема це має бути основне місце проживання позичальника, також існує коригувальний коефіцієнт, якщо площа житла перевищує 100 кв. м. Крім того, у платежах за іпотеку має бути деталізація сум тіла кредиту та відсотків.
  • Благодійні внески — кошти або вартість майна, переданих у вигляді пожертв або благодійних внесків неприбутковим організаціям. Проте, розмір внесків не повинен перевищувати 4% від суми загального оподатковуваного доходу за звітний рік.
  • Освіта — кошти, сплачені вітчизняним закладам дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно–технічної) та вищої освіти для компенсації вартості навчання людини, що отримує компенсацію, чи члена її родини (першого ступеня споріднення). Не відшкодовуються додаткові курси чи навчання на військовій кафедрі.
  • Лікування — кошти сплачені у закладах охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування особи або члена родина.
  • Страхування та недержавне пенсійне страхування.
  • Репродуктивні технології. Включається сума витрат не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді зарплати за звітний податковий рік.
  • Витрати на оплату державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита.
  • Витрати на переобладнання транспортного засобу на біопаливо.
  • Орендна плата за договором оренди житла (квартири, будинку) для внутрішньо переміщених осіб та ін. Скористатися знижкою можна виключно за умови, якщо людина, що отримує компенсацію, чи член її родини (першого ступеня споріднення) не має у власності придатного для проживання житла, розташованого поза межами тимчасово окупованої території України. Розмір знижки не може перевищувати 30 розмірів мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року. Тобто 180 000 грн за 2021 рік.

Які документи потрібні для отримання податкової знижки

Усі витрати мають бути документально підтверджені: договір, квитанції про сплату, фіскальні чеки та інше. Для оформлення податкової знижки потрібно разом з декларацією подати копії документів по витратам до контролюючого органу за своєю податковою адресою. Документи мають ідентифікувати продавця товарів, робіт чи послуг та одержувача (особи, яка звертається за податковою знижкою). Для підтвердження спорідненості з членом сім'ї також слід додати копію паспорта заявника, свідоцтва про шлюб або народження.

Якщо декларація подається онлайн, всі скан-копії документів прикріплюються у вигляді файлів додатків до декларації. Якщо подання декларації проводиться фізично, наприклад, поштою або безпосередньо до податкової інспекції за місцем реєстрації, додаються засвідчені копії.

Як розраховується сума до повернення

Фото: The Page

Фото: The Page

Тетяна Черньонок, бухгалтерка й авторка Telegram-каналу каналу «Твій бухгалтер», розповіла The Page, як розраховується сума до повернення. Вона пояснила, що повертають не суму витрати, а різницю з утриманого ПДФО з зарплати та ПДФО з урахуванням знижки. Наприклад:

Заробітна плата людини, що отримує податкову знижку, за рік була 300 000 грн. На навчання вона витратила 30 000 грн. Утриманий з зарплати ПДФО 18% за рік складає 54 000 (тобто 18% з 300 000 грн).

Сума податку, що повертається через податкову знижку:

База з урахуванням знижки (зарплата 300 000 грн – навчання 30 000 грн) = 270 000 грн;

ПДФО 18% від бази = 48 600 грн (18% від 270 000 грн);

Податок, що повертається = 54 000 грн – 48 600 грн = 5 400 грн.

Кошти повертаються за реквізитами, які платник вказав в декларації. Термін — 60 днів після подачі декларації.

Які існують обмеження на отримання податкової знижки

Перш за все, сума знижки не може перевищувати суму «чистої» заробітної плати за рік, тобто заробітної плати, з якої вирахували єдиний соціальний внесок, обов'язкові пенсійні внески або інші соціальні платежі. Тобто, навіть якщо людина має додаткові доходи, крім зарплати, її податкова знижка все одно обмежується розміром «отриманої на руки» заробітної плати.

Крім цього, скористатися податковою знижкою можна лише до кінця наступного за звітним податкового року. Тобто якщо кошти на визначену державою послугу були витрачені у 2021 році – скористатися правом можна лише до 31 грудня 2022 року. На наступні роки податкова знижка не переноситься.

Подякувати 🎉