Facebook Pixel

Травень близько. Кому вже незабаром готувати податкову декларацію

Каріна Павлюк
Радник ETERNA LAW

Попри те, що в країні оголошено карантин і громадянам, відверто кажучи, зараз «не до декларацій», дедлайн з подачі щорічної податкової декларації про податки на доходи фізичних осіб не відміняли.


1 мая (традиційний кінний термін) — вже не за горами. Закон 533-IX про COVID-19 продовжив тривалість подання годової декларації про майновий стан та доходи до 1 липня 2020 року.

Але варто вже зараз замистилися: треба чи не треба продавати наголову декларацію особисто мені? Якщо треба — то які доходи в мене були протягом року та які доходи треба відобразити в декларації?

Отже, про все по порядку.

Загальне правило стверджує: якщо протягом року фізична особа отримувала доходи лише від податкових агентів, то зобов'язання з подання декларації вважається виконаним, тобто окремо подавати податкову декларацію не потрібно.

QuoteЯкщо у фізичної особи виникає хоча б один дохід, з якого вона повинна «відзвітувати», то потрібно відобразити в декларації абсолютно всі доходи.

Водночас під податковим агентом законодавець розуміє юрособу, ФОПа, представництво нерезидента, які зобов'язані нараховувати та утримувати податок від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, які ними виплачуються фізособі.

Яскравими прикладами податкових агентів можуть бути роботодавець (який щомісяця виплачує співробітникам зарплату, і з неї зобов'язаний утримувати податки), банк (куди фізособа може покласти кошти на депозит, і з процентного доходу банк повинен утримувати податки), торговець цінними паперами (який зобов'язаний заплатити податки за продавця-фізособу під час оформлення угоди купівлі-продажу цінних паперів).

Також зобов'язання щодо подання декларації вважається виконаним за умови отримання доходу від операцій з продажу (обміну) майна, дарування у разі нотаріального посвідчення договорів, за якими було сплачено податок, а також у разі, якщо фізична особа отримала дохід у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за ставкою 0% та/або за якими було сплачено податок.

І навпаки, зобов'язання подавати, розраховувати та сплачувати податок виникає у фізособи тоді, коли, крім доходу від податкових агентів, протягом року було отримано дохід від осіб, які не є податковими агентами. Зокрема, йдеться про ситуації, коли дохід було отримано від інших фізосіб (спадщина, подарунки, доходи від здачі нерухомості в оренду тощо)

Читайте також: Бізнес на карантині. Чим обернуться для підприємців вимушені канікули

Або коли протягом року було отримано іноземні доходи: дивіденди, відсотки, роялті, інші пасивні доходи, спадщину, подарунки, дохід від здачі закордонної нерухомості в оренду; зарплата, отримана від нерезидентних компаній; дохід за цивільно-правовими договорами; дохід від продажу майна за кордоном та ін.

Приклади з практики

  • Якщо фізособа протягом року отримувала дохід від здачі своєї нерухомості (квартири/гаража/будинку) в оренду іншій фізичній особі, то такий дохід треба декларувати та розраховувати з нього податок самостійно (орендодавцю).
  • Якщо фізособа протягом року продала нерухомість, яка їй належить, іншій фізичній особі, то такий дохід не треба декларувати, оскільки в угодах з відчуження нерухомості обов'язковим є присутність нотаріуса, який виступає податковим агентом та «відзвітує» про таку угоду перед податковою. Ба більше, нотаріус попросить оплатити продавця нерухомості податок до оформлення угоди.
  • Якщо фізособа продає автомобіль з участю нотаріуса, то окремо декларувати дохід, отриманий внаслідок продажу, не треба (оскільки нотаріус виступить податковим агентом). Якщо фізособа вирішить продати автомобіль через сервісні центри МВС, то останні не є податковими агентами в таких угодах, і фізособі треба буде самостійно задекларувати дохід, розрахувати та сплатити податок.
  • Інвестиційний дохід (від продажу корпоративних прав у компаніях) підлягає розрахунку фізособою самостійно (тобто такий дохід треба декларувати, податок – розраховувати та сплачувати самостійно, причому розрахунок відбувається за формулою «доходи мінус витрати»).

Важливий момент: якщо у фізичної особи виникає хоча б один дохід, про який вона повинна «відзвітувати», то одночасно з декларуванням такого доходу фізособа повинна відобразити в декларації абсолютно всі доходи, які були отримані нею протягом року, тобто й ті, за якими мали місце податкові агенти, доходи, отримані від оборудку з участю нотаріуса тощо

Іншими словами, якщо, наприклад, протягом року фізособа отримала інвестиційний дохід від продажу корпоративних прав у товаристві з обмеженою відповідальністю (за яким абсолютно очевидно виникає зобов'язання «відзвітувати»), то одночасно з декларуванням такого доходу необхідно відобразити для звірки з податковою також усі інші доходи, отримані протягом цього року: зарплату, відсотковий дохід за банківськими депозитами, дохід від продажу нерухомості та ін.

Але це не означає, що платити податки треба двічі. Ні, просто необхідно буде вказати у декларації, у якій сумі податок вже було сплачено податковим агентом (наприклад, роботодавцем у зв'язку з виплатою зарплати).

Важливо також пам'ятати, що якщо іноземець протягом року став резидентом України, то він повинен відобразити в декларації доходи із джерелом походження в Україні та іноземні доходи.


Таким чином, слід поспішати – 1 травня настане дуже швидко. Нагадаємо також, що строк для сплати податку — до 31 липня кожного року (за попередній звітний рік).

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора