Facebook Pixel

Як повернути переплату з податків

Іван Маринюк
юрист юридичної фірми «Ілляшев та Партнери»

Кожен платник податків має право на повернення надмірно або помилково сплачених податків. Процедура повернення не складна. Її успіх залежить від дотримання платником податків процедурних аспектів та ефективності роботи органів контролю.

Дії платника податків

Основна умова для повернення надмірно сплаченого податку — відсутність у платника податків податкового боргу. Якщо такий борг є, його треба погасити. Інформацію про податковий борг і суми переплати податків можна отримати через електронний кабінет. Крім того, такий борг можна погасити за кошт наявної переплати податків.

Зокрема, для повернення коштів платнику податків потрібно підготувати відповідну заяву в довільній формі та подати її до податкового органу протягом 1095 днів із дня виникнення переплати. Якщо цих вимог не дотриматися, заявнику відмовлять.

У заяві обов’язково треба вказати напрям повернення коштів, зокрема: на банківський рахунок платника, на погашення інших податкових зобов’язань або податкового боргу, повернення у готівковій формі за чеком у разі відсутності банківського рахунку. Заяву можна надіслати податківцям поштою або подати її через електронний кабінет.

Дії податківців

Після отримання заяви податковий орган має перевірити її, підготувати висновок про повернення платнику податку належних коштів із бюджету та направити його органу казначейства.

За ідеальних умов людина може отримати свої гроші через 20 робочих днів. Проте органи контролю не завжди виконують належні вимоги закону для повернення надмірно сплачених податків. Така бездіяльність органів влади змушує платників податків доводити та захищати своє право.

Судовий аспект

Якщо платник податків не отримав суму переплати податку протягом 20 робочих днів і з комунікації з органом контролю є підстави вважати, що такого повернення не буде, слід оскаржувати бездіяльність податківців в адміністративному або судовому порядку.

На жаль, адміністративний порядок — подання скарги на дії або бездіяльність органу контролю до органу вищого рівня — може не дати очікуваного результату. Отже, треба буде ініціювати судовий процес.

Для відновлення порушеного права платнику податку необхідно буде звернутися до окружного адміністративного суду з позовом про визнання бездіяльності органу влади протиправною та стягнення суми надмірно сплаченого податку. Таку позовну заяву треба подати протягом 6 місяців з моменту порушення прав. Інакше доведеться поновлювати пропущений строк звернення до суду та доводити поважність причин його пропуску.

Варто зазначити, що в разі виконання платником податків усіх обов'язкових умов для такого повернення складнощів не має бути. Суди в таких ситуаціях стають на бік платника податків.

Отже, послідовність і злагодженість дій платника податків, а також належна юридична підтримка із захисту прав платника податків зможуть зробити процес повернення надмірно або помилково сплачених податків найбільш ефективним.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора