Facebook Pixel

ФОПи в Україні у 2022 році: скільки й за що потрібно буде платити

Податки для ФОПів у 2022 році. Фото: horoshop.ua

Податки для ФОПів у 2022 році. Фото: horoshop.ua

З 1 січня 2022 року розмір мінімальної зарплати (МЗП) в Україні становить 6 500 грн (з 1 жовтня – 6 700 грн). Також змінилася величина прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ці два параметри визначають для ФОП розмір податків, штрафів і обмежень.

1

Обмеження річного доходу для ФОП

Обсяг доходу платників єдиного податку у 2022 році не має перевищувати:

 • для І групи – 167 розмірів МЗП, або 1 085 500 грн;
 • для ІІ групи – 834 МЗП, або 5 421 000 грн;
 • для ІІІ групи – 167 МЗП, або 7 585 500 грн.

У разі перевищення встановленого розміру доходу платники податків за їхньою заявою з наступного кварталу переходять на застосування іншої групи єдиного податку або на загальну систему оподаткування. До суми перевищення застосовується ставка 15%.

2

Розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ)

Максимальна база нарахування ЄСВ дорівнює 15 розмірам МЗП. Тому максимальна сума ЄСВ, яку сплачує ФОП, з 1 січня становитиме 21 450 грн (6 500 х 15 х 22%), а з 1 жовтня – 22 100 грн (6 700 х 15 х 22%).

Нагадаємо, що 22% – це ставка ЄСВ. Базою її нарахування є:

 • для ФОП на загальній системі — сума доходу (прибутку), що підлягає оподаткуванню на доходи фізосіб (ПДФО);
 • для ФОП-єдинників – сума, визначена ними самостійно для себе, але не більше за максимальну величину бази нарахування єдиного внеску. Водночас сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Розрахунки показують: якщо ФОП має найманого працівника, якому нараховано мінімальну зарплату 6 500 грн, то на руки той отримає 5 232,5 грн. Податки становитимуть 1 267,5 грн. А ФОП перерахує державі за цього працівника 1 430 грн ЄСВ. Загалом для оплати праці цього працівника ФОПу необхідно 7 930 грн.

Оподаткування ФОП у 2022 році

3

Штрафи за порушення під час використання РРО

З 1 січня стало обов'язковим застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) або програмних реєстраторів розрахункових операцій (ПРРО) платниками єдиного податку другої – четвертої груп, які проводять готівкові розрахунки (крім тих, хто працює в селах). Платники єдиного податку першої групи застосовувати РРО не зобов'язані.

За кожну транзакцію без фіскалізації платник податків має сплатити штраф. Сума штрафу залежить від кількості порушень:

 • перше – 100% суми чека;
 • друге та наступні – 150%.
ff.jpg


4

Плата за видавання ліцензій і судовий збір

За видавання ліцензії стягується разова плата в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо інший розмір плати не встановлений законом. Отже, ця плата складає:

 • з 1 січня – 2 481 грн;
 • з 1 липня – 2 600 грн;
 • з 1 грудня – 2 684 грн.

Розмір судового збору встановлюється в кратному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного на 1 січня календарного року, у якому заява чи скарга подається до суду. Тому у 2022 році судовий збір розраховується від 2 481 грн.

5

Штрафи Держпраці

Розмір штрафів за порушення у сфері трудових відносин залежить від величини МЗП, встановленої на момент виявлення порушення. Тому з 1 січня штрафи будуть кратними 6 500 грн, а з 1 жовтня – 6 700 грн.

6

Штрафи за несплату єдиного податку

Несплата або сплата не в повному обсязі авансових внесків єдиного податку до 20 числа поточного місяця тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% ставки єдиного податку. У новому році суми такі:

 • 1 група – 124,05 грн;
 • 2 група – 650 грн.
7

Податок на нерухомість

Розмір податку на нерухомість встановлюють на своїй території сільські, селищні, міські ради або ради об'єднаних територіальних громад. Проте держава обмежує розмір ставки цього податку – не більш як 1,5% МЗП, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року за 1 квадратний метр.

8

Зміни в податковому адмініструванні

З 1 січня набув чинності «ресурсний» закон № 1914 (законопроєкт № 5600). Він вніс низку змін до адміністрування податків. Зокрема, ФОП дозволено відносити до витрат платежі на користь організацій колективного управління майновими правами.

Зміни щодо єдиного податку:

 • з платників єдиного податку 4 групи виключено суб'єкти господарювання, основним видом діяльності яких є розведення свійської птиці, страусів і перепелів;
 • встановлено обмеження для перебування провайдерів на другій групі єдиного податку (вони можуть бути платниками третьої групи або перейти на загальну систему оподаткування);
 • для ФОП, які здійснюють діяльність винятково в межах фермерського господарства, зменшено мінімальний розмір площі землі для отримання права перейти на 4 групу єдиного податку;
 • ФОП – платники єдиного податку третьої групи мають вести окремо облік витрат і доходів від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції;
 • платники єдиного податку першої – третьої груп не звільняються від сплати земельного податку, якщо вони надають в оренду земельні ділянки або нерухоме майно, що перебуває на цих ділянках;
 • до складу доходу платників єдиного податку першої – третьої груп не включатимуться доходи, отримані у вигляді компенсації відсоткових ставок, що виплачуються в рамках бюджетної програми «Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва» та державної програми запровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян житлом, а також кошти, отримані на безповоротній основі від Фонду розвитку інновацій.