Facebook Pixel

Фіскалізація ФОПів: очікування від 2022 року

З 1 січня 2022 року в Україні всі фізособи-підприємці (ФОПи) 2 – 4 груп зобов'язані використовувати в роботі касові апарати (реєстратори розрахункових операцій, РРО). Виняток становлять ФОПи першої групи та ті, які працюють із бізнесом (без проведення розрахункових операцій).

Одночасно посилюється відповідальність за порушення у сфері використання РРО.

The Page написало, що відбувається з фіскалізацією підприємців в Україні зараз, для чого держава прагне 100-відсоткової фіскалізації та до яких наслідків для ФОПів призведе обов'язковість використання РРО.

Відповідальність за порушення у сфері РРО

ФОПи можуть використовувати «фізичні» РРО або програмні (ПРРО).

РРО (реєстратор розрахункових операцій) – традиційний касовий апарат або фіскальний реєстратор.

ПРРО (програмний реєстратор розрахункових операцій) – програма або застосунок, встановлені на смартфоні або планшеті. Для фіскалізації чека такий РРО має зв'язатися із сервером податкової служби, на якому зберігаються чеки.

До 1 січня 2022 року за порушення під час використання РРО застосовуються знижені штрафи:

  • 10% вартості товарів (робіт, послуг) у разі першого порушення;
  • 50% — за кожне подальше порушення.

З 1 січня до підприємців, під час перевірок яких буде встановлено проведення операцій без використання РРО, відповідальність застосовуватиметься в таких розмірах:

  • 100% вартості товарів (робіт, послуг) у разі першого порушення;
  • 150% – за кожне повторне порушення.

Як відбувається фіскалізація зараз

За даними голови фінансового комітету ВР Данила Гетманцева, кількість зареєстрованих РРО та ПРРО в Україні від початку року зросла на 95 тис. (на 27%).

За цей період на 66% зросла кількість РРО/ПРРО, зареєстрованих ФОПами, які є платниками єдиного податку. Високу динаміку реєстрації РРО/ПРРО (на 150%) продемонстрували ризикові групи ФОПів, платників єдиного податку.

Загальна кількість РРО/ПРРО в Україні на 1 листопада становила 446 тис.

photo-2021-11-11-12-03-58.jpg

Що принесе 100-відсоткова фіскалізація державі

На думку податкового експерта Accountor Ukraine Тетяни Шеремет, досвід розвинених країн, які здійснили відповідні реформи, показує позитивну динаміку щодо детінізації економіки. Це насамперед пов'язано з тим, що приховати або фіктивно знизити виручку практично неможливо, адже всі дані автоматично й у повному обсязі передаються до фіскальної служби.

Обов'язкове застосування касових апаратів призведе до посилення контролю з боку держави і стимулюватиме підприємців до суворішої податкової дисципліни. Наслідком цього може стати збільшення надходжень до бюджету.

«З-поміж європейських держав можна знайти приклади успішного впровадження РРО (ПРРО) у Швеції та ближчій до нас Грузії. Там впровадження касових апаратів призвело до зменшення кількості підприємців, які працюють у «тіні», збільшення робочих місць і середньої заробітної плати. Поєднання зусиль підприємців і держави може дати такі самі результати й в Україні», – вважає юрист компанії «ВОЛХВ» Денис Шевчук.

Що принесе 100-відсоткова фіскалізація бізнесу:

  • зменшення можливостей для податкової оптимізації;
  • додаткові витрати на придбання та обслуговування РРО, витрати на придбання смартфона або планшета, які необхідні для встановлення й використання ПРРО, а також на щомісячну абонентську плату (у разі встановлення платних програм для ПРРО);
  • посилення податкового контролю;
  • поява штрафних санкцій за порушення у сфері РРО.

Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський вважає, що примус ФОПів до використання РРО позначиться на покупцях і призведе до зростання цін на товари. Усі витрати на касові апарати та їхнє обслуговування, як і суми податків, що сплачуються, ФОПи можуть включити у вартість своїх товарів і послуг.

«Влада прагне наповнити бюджет за будь-яку ціну, не розуміючи, до яких економічних наслідків це призведе. Не виключено, що, запровадивши касові апарати, держава отримає менше доходів, ніж до їхнього введення. Багато підприємців можуть взагалі згорнути свою діяльність або піти в тінь. Тому навряд чи застосування касових апаратів у нинішніх умовах призведе до детінізації економіки — імовірніше, навпаки», – зазначає Хмелевський.

Нагадаємо, що деякі категорії ФОПів зобов'язані використовувати РРО вже з початку 2021 року. Це підприємці, які:

  • надають посередницькі послуги у сфері нерухомості;
  • продають ювелірні вироби, лікарські засоби, медичні вироби;
  • продають технічно складні побутові пристрої, що підлягають гарантійному ремонту, та інші.
Ілюстрація: sota-buh.com.ua

Ілюстрація: sota-buh.com.ua


Подякувати 🎉