Facebook Pixel

Податки для ФОП: як дізнатися про податкові борги та списати їх

Строк оплати ЄСВ за четвертий квартал 2020 року ФОПами сплив 19 січня 2021 року. Відтак підприємцям, які не сплатили податки, загрожує штраф, пеня та адміністративна відповідальність. Варто зазначити, що єдиний податок потрібно сплатити до 19 лютого 2021 року.

Однак усе ще є можливість сплатити борг без штрафів. The Page розбиралося, що робити, якщо ФОП не сплатив ЄСВ та інші податки вчасно.

1

Що робити, якщо є податкова заборгованість

Якщо у платника податків існує заборгованість зі сплати ЄСВ, то податкова сповістить його електронною поштою, якщо є відповідна заява від підприємця. В іншому разі буде відправлено рекомендованим листом за податковою адресою.

Після отримання такого листа платник зобов'язаний протягом 10 календарних днів сплатити суму заборгованості та штрафів разом із нарахованою пенею, або ж оскаржити цей рахунок.

Також перевірити, чи є податкова заборгованість, можна й в особистому кабінеті на сайті податкової служби. Крім того, можна звернутися у центри обслуговування платників за місцем реєстрації.

2

Штраф за несвоєчасну сплату податків

З 1 січня 2021 року набула чинності низка нововведень стосовно розмірів штрафів за несплату податків:

  • штрафи за неподання вчасно податкової звітності збільшилися з 170 до 340 грн. Крім того, за кожне таке повторне порушення доведеться заплатити ще 1020 грн;
  • штрафи через затримку сплати податків до 30 днів зменшені з 10% до 5%, після 30 днів — з 20 до 10% від суми нестачі;
  • у разі вчинення повторного порушення з умислом штраф тепер складе 25% від суми прострочення до 90 днів, а понад цей час — 50%.

Водночас штраф може знизитися на 50%, якщо підприємець має хоча б одну пом'якшувальну обставину:

  • порушення було вчинене з примусу;
  • порушення було вчинене через матеріальну, службову або іншу залежність;
  • порушення було вчинене через збіг тяжких особистих або сімейних обставин;
  • платник сам повідомив про скоєне ним правопорушення.
3

Як погасити податкову заборгованість

Якщо ж борг виник на 1 листопада 2020 року, то є можливість погасити його без додаткової сплати штрафів. Однак така опція можлива, лише якщо підприємець готовий погасити заборгованість до 10 червня 2021 року та справно платити поточні зобов’язання.

Для того, щоб скористатися такою можливістю, платнику необхідно подати заяву у довільній формі до податкового органу, де обліковується борг. Її можна надіслати поштою чи за допомогою Е-кабінету.

Однак під цю норму закону не підпадають:

  • великі платники податків;
  • особи, на яких поширюються судові процедури з питань банкрутства;
  • банки, на які поширюються норми закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»;
  • особи, які мають податковий борг з митних платежів;
  • особи, які мають заборгованість зі сплати санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Також боржники можуть безвідсотково відстрочити сплату податкового боргу, загальна сума якого на 1 грудня 2020 року становила не більше 6800 гривень.

Для цього необхідно лише написати до податкового органу заяву довільної форми, без укладання додаткового договору. Таке відстрочення надається до 29 грудня 2021 року. Якщо ж платник не впорається зі сплатою боргу до кінцевого строку, йому будуть нараховані штрафні санкції та пеня, передбачені нормами Податкового кодексу.

Також у зв’язку з карантинними обмеженнями платник може подати заяву на відстрочення податкового боргу й через приватну частину Е-кабінету.

4

Які категорії ФОП можуть не платити ЄСВ

На період протиепідемічних заходів, від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ звільнені платники єдиного податку першої групи за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня і з 1 по 31 травня 2021-го за себе.

Водночас ФОП другої та третьої груп не звільняються від виплати ЄСВ. Не платити соцвнесок можуть тільки підприємці, які не отримали доходу.

5

Як списати борг за несплату ЄСВ

Водночас, якщо ж ФОП не отримував прибутку від діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО за звітний період, то він може не платити ЄСВ. Однак доведеться подати передбачені законом документи до 1 березня 2021 року.

Документи, які необхідно подати для списання:

  • заяву про державну реєстрацію;
  • про припинення підприємницької діяльності (якщо така заява не подавалася раніше);
  • заяву про списання заборгованості;
  • звітність з ЄСВ за період з 1 січня 2017 до 1 грудня 2020 року.

Особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність, потрібно подати:

  • заяву про списання заборгованості;
  • заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску (якщо така заява не подавалася раніше);
  • звітність з 1 січня 2017 до 1 грудня 2020 року (якщо звітність не подавалася раніше або була подана з помилками).