Посилення карантинних обмежень у десяти областях України призвело до масових протестів ФОПів. Бізнесмени виступили проти обмежень роботи ресторанів та інших розважальних закладів.
Водночас уряд вирішив поновити виплати одноразової допомоги. А влада на місцях зможе вводити пільги для бізнесу на свій розсуд. розбиралося, які пільги зможе отримати бізнес.
8 тисяч від Зеленського. Хто може отримати
Допомога від держави, як і минулого разу, буде розповсюджуватися не тільки на роботодавців, а й на працівників. Зокрема, згідно з програмою президента Володимира Зеленського з допомоги малому бізнесу, кошти зможуть отримати ті співробітники, які працюють у галузях, які знаходяться у «червоній» зоні карантину.
Основною умовою отримання допомоги від держави є перебування на обліку як платник єдиного соціального внеску (ЄСВ) на території області, в якій ввели жорсткий карантин.
Застрахована особа має право звернутися із заявою про виплату допомоги протягом 30 днів від дня введення посиленого карантину.
Однак відмовити у допомозі можуть тим працівникам, роботодавець яких не сплатив ЄСВ за всі місяці відповідного кварталу, а також тим, хто працює за сумісництвом або отримує понад 30 тис. грн на місяць.
ФОПи ж не отримають допомогу, якщо працюють меньше трьох місяців, за останній звітний рік сплатили ЄСВ за себе менш ніж за шість місяців, або є найманими робітниками та ФОПами водночас.
Також отримати допомогу від держави зможуть лише ті, чия діяльність відповідає КВЕДам, зокрема ті, які займаються:
- роздрібною торгівлею (крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами);
- тимчасовим розміщенням;
- діяльністю із забезпечення стравами та напоями;
- демонстрацією кінофільмів;
- діяльністю у сфері творчості, мистецтва та розваг;
- діяльністю у сфері спорту, організації відпочинку та розваг.
Як заявив радник керівника Офісу президента й ексміністр економіки Тимофій Милованов, допомога буде розраховуватися відповідно до середньої зарплатні у регіоні. Тож, виплати ФОПам у 2021 році можуть бути більше 8 тис. грн.
Крім того, очікується, що місцева влада також може допомагати підприємцям та виплачувати додаткові кошти до тих, які гарантовані державою.
Пільги для бізнесу від місцевої влади
Пільги для бізнесу у Києві
Столична влада вирішила підтримати бізнес не тільки грошовими виплатами, а й за допомогою пільг на оплату оренди. Зокрема, йдеться про зменшення розміру пайової участі з 50% до 1 грн в утриманні літніх майданчиків для власників закладів громадського харчування.
Також буде збільшено розмір фінансово-кредитної підтримки суб’єктів малого та середнього підприємництва. Компенсувати відсотки будуть не лише за кредитами, а й за «кредитними лініями».
Зокрема, збільшиться й перелік суб’єктів малого та середнього бізнесу, які мають право на таку компенсацію, а кількість банків-партнерів цієї програми збільшиться.
Крім того, зменшиться й плата за розміщення зовнішньої реклами та реклами у транспорті до 50%.
Ще одним послабленням стало введення безкоштовної парковки від «Київтранспарксервісу». Такі правила триватимуть до закінчення жорстких обмежень.
Пільги для бізнесу у Львові
Міська рада Львова також ухвалила низку рішень для підтримки бізнесу на час карантину. Львівські ресторани звільнили від сплати оренди літніх майданчиків. Міська влада також звернулася до орендодавців з проханням надати підприємцям пільги з оренди. Такі послаблення триватимуть до 30 квітня 2021 року.
Крім того, у Львові запропонували звернутися до Кабміну з проханням внести зміни до Податкового кодексу та дозволити місцевій владі надати пільги для підприємців, які є платниками єдиного податку другої групи.
Питання щодо грошової підтримки бізнесу з боку міської влади обговорюватиметься окремо.
Податкові пільги у 2021 році
На період протиепідемічних заходів, пов'язаних із розповсюдженням коронавірусу, ФОПи першої групи звільнені від нарахування та сплати ЄСВ.
Такі підприємці можуть не сплачувати за себе ЄСВ із 1 до 31 березня, з 1 до 30 квітня і з 1 до 31 травня 2021-го.
Водночас ФОПи другої та третьої груп не звільняються від виплати ЄСВ. Не платити соцвнесок можуть тільки підприємці, які не отримали доходу за цей період.