
Фото: Herbert II Timtim / Pixabay
Медичним туризмом називають заплановане, часто поєднане з відпочинком, отримання медичної допомоги за межами регіону проживання. Він буває внутрішній, в'їзний і виїзний. Внутрішній медичний туризм — це поїздка за медичною допомогою в спеціалізовану клініку до іншого міста в межах країни.
Наприклад, для операції з корегування зору українці їдуть до Одеси. А для ендопротезування кульшового суглоба — до Києва.
Виїзний медичний туризм — це отримання медичної допомоги поза межами країни. Наприклад, для лікування онкологічного захворювання наші громадяни їдуть до Ізраїлю або до Австрії. А для складної кардіологічної операції — до Німеччини. В'їзний медичний туризм стосується отримання медичної допомоги іноземцями в Україні.
Зрозуміло, чому українці їдуть до інших країн для лікування: висококласні медичні технології та кращі фахівці дуже мотивують, особливо якщо мова йде про життя та смерть. Так, найчастіше це надзвичайно дорого, але здоров'я — це не та стаття витрат, на якій варто було б економити.
Крім безпосереднього лікування, доведеться оплатити оформлення документів, зокрема віз, дорожні витрати, проживання в готелі або квартирі, можливо, послуги перекладача. А ще — медичні препарати та післяопераційний догляд, харчування, інтернет тощо.
Усе це навантаження лягає на гаманець пацієнта, якщо він не підпадає під фінансування за державною програмою. Наприклад, за кордоном лікували важко поранених учасників АТО.
Таку поїздку можна організувати самостійно або звернутися в одне з туристичних агентств, які займаються організацією подібних турів.
Якщо ви шукаєте клініку самі, варто ознайомитися з інформацією, яка представлена на сайті цієї клініки.
Неодмінно треба з'ясувати, чи проходила клініка акредитацію, тобто офіційну перевірку відповідності рівня пропонованих послуг обов'язковому стандарту; чи має заклад ліцензію на заявлену послугу; чи співпрацює ця клініка з науково-дослідними центрами та медичними університетами або компаніями, які надають послуги в галузі охорони здоров'я. Коли ви обираєте лікаря, варто з'ясувати все про його освіту та інтернатуру, перевірити наявність сертифікатів (національних і міжнародних), членства в міжнародних медичних спільнотах.
Окремо важливо дізнатися все про медичну страховку. Зокрема, чи буде в контракті прописана компенсація за нанесення шкоди пацієнту — через помилку або недбалість, і який обсяг цієї компенсації.
Найчастіші напрямки для виїзного медичного туризму в Україні такі:
- лікування онкологічних захворювань;
- лікування нейрохірургічних захворювань та наслідків травм;
- лікування кардіологічних захворювань;
- трансплантація органів;
- лікування складних акушерсько-гінекологічних захворювань і допомога під час пологів;
- пластична хірургія.
Ще може бути корисно почитати відгуки пацієнтів, які лікувалися в цій клініці, як позитивні, так і критичні.
Хто і чому їде до України за медичною допомогою?
По-перше, до України за медпослугами летять представники української діаспори в різних країнах світу. Медична допомога в Україні найчастіше доступніша та дешевша навіть у приватних клініках. До того ж немає мовного бар'єра для пояснення симптомів і особливостей хвороби. Для порівняння: зубне протезування в Україні для емігрантки, що проживала в Австралії, виявилося дешевшим навіть з авіаперельотом у той та інший кінець.
По-друге, відвідують Україну для оздоровлення іноземці з країн СНД і Східної Європи: Росії, Білорусі, Молдови, Болгарії. У зв'язку зі спрощенням візового режиму приїжджають пацієнти з Італії, Великобританії, Німеччини, Франції, інших країн Євросоюзу, Туреччини, Середньої Азії, Китаю, ОАЕ.
Які напрямки в нас особливо популярні? Їх немало:
- стоматологічні процедури та протезування;
- лікування хвороб очей, зокрема хірургічне лікування відшарування сітківки та катаракти;
- пластична хірургія;
- реабілітація пацієнтів із проблемами опорно-рухової системи внаслідок травм і ДЦП у дорослих і дітей;
- ендопротезування суглобів та реабілітація після операції;
- репродуктивне здоров'я. В Україні досить високий рівень послуг штучного запліднення і немає жорсткого законодавства у сфері сурогатного материнства та донорства яйцеклітин.
Українські клініки використовують три основні моделі залучення іноземних пацієнтів:
- Клініка безпосередньо запрошує пацієнтів і самостійно займається питаннями їх залучення.
- Заклад працює з агентствами, які за плату займаються залученням для нього пацієнтів.
- Іноземні лікарі відправляють на лікування своїх пацієнтів в українські клініки, і переважно не заради винагороди від клініки, а тому що такий варіант буде доступніший для пацієнта.
За підрахунками Української асоціації медичного туризму, у 2018 році Україну відвідало понад 60 млн медтуристів, які тільки на медичні послуги витратили більш ніж $150 млн. Якщо порахувати, що у країні вони проживають від 10 днів до 3 тижнів, і частіше за все із супровідником або двома, то ця сума зростає в півтора — два рази.
У Туреччині останні 10 років діє спеціальна державна програма фінансування будівництва нових клінік, розроблення та впровадження медичних інновацій, проходить навчання лікарів, зокрема за кордоном.
В Україні розгортання подібного проєкту та розвиток медичного туризму загальмувалися через епідемію COVID-19. Можливо, після вакцинації в нашій країні та світі вийде повернути медичний туризм на колишній рівень.