
Фото: Gerd Altmann/Pixabay
25 лютого в Україні стартувала вакцинація проти коронавірусу. В країну доставили півмільйона доз препарату Covishield, розробки AstraZeneca/Oxford, а виробництва Інституту сироватки крові Індії. Згідно з планом, затвердженим Кабінетом міністрів, першими будуть щеплені медики спеціалізованих стаціонарів «ковідаріумов» і бійці ООС.
Калькулятор
Щоб охопити 360 тис. людей до травня 2021 року, згідно з планом, необхідно в день робити близько 7 тис. ін'єкцій.
Але, якщо пам'ятати про другий компонент і те, що далі на черзі — первинна медицина з групами ризику, а далі — мільйони українців, то ця цифра повинна становити 45 тис. і вище.
А середнє число тих, хто отримав перший укол станом на сьогодні, — гнітюче.
В суботу, наприклад, зробили 90 щеплень.
А загалом не було ще жодного дня за 8 діб кампанії, коли число введеного першого компонента перевищило 2 тис. чоловік.
Щоб встигнути до дедлайну, вже мало би бути щеплено десь 60 тис. людей.
МОЗ рапортує про 6888 людей, яким ввели перший компонент. У десять разів менше власного плану.
Довга друга хвиля
Всьому цьому вигадали красиву назву «каскадна вакцинація», мовляв, усе так і заплановано, має розгортатися поступово. Але поспішати, безумовно, є куди. Знову зростає кількість виявлених хворих — штурмує стелю в 8-10 тис.
У нас 185 померлих від наслідків епідемії за 24 години. Це серйозна цифра — наприклад, на дорогах гине 9-11 українців на добу.
Водночас у «британського штаму» COVID-19, за доповідями Цахал, загроза отримати серйозні ускладнення та потрапити до лікарні на 60% вище, ніж у «класичного». Тобто, немає жодного сезонного спаду, а попереду можливе загострення становища.
«Червона» зона карантину введена вже в Івано-Франківській та Чернівецькій областях, а сьогодні вранці обмежень зазнала Житомирська. Ми отримали й удар по економіці, й довгу другу хвилю — той же іранський варіант, коли епідемія триває місяцями.
Чужі граблі
Проблеми є у багатьох країн. Це правда.
Іспанія посунула графік вакцинації через модернізацію заводу вакцин BioNTech/Pfizer у Бельгії. І начальник Генштабу там пішов у відставку через те, що отримав укол поза графіком вакцинації. Бо ж він не військовий медик і не боєць іспанського контингенту за кордоном.
У Канади «попливли» поставки закуплених вакцин від Pfizer і фабрик AstraZeneca в Британії: їм довелося закуповувати препарати від індійських постачальників. Числом менше 5% від всіх замовлених виробників — в якості резервної партії. А ще у них країна площею більше США, з населенням менше України — важко забезпечувати логістику, холодильники та температурний режим на периферії.
Все так.
Але вакцинація — це не тестування, коли потрібно забезпечити потужності лабораторій та доставку біоматеріалу в два кінці. Так, очікувано в Україні були проблеми, і рідко виходило подолати стелю в 15 тис. тестів. Зараз ситуація простіше. Потрібен медпрацівник, вакцина та приміщення. Вакцина вже в країні. Справа за організацією.
Наприклад, за перші 5 днів у Британії прищепили майже 130 тис. охочих. Тому що ранні закупівлі, організація центрів вакцинації, плюс широка інформаційна кампанія.
Ізраїльтяни прищеплюють 150 тис. чоловік на день.
Вони закликали понад 3 тис. людей зі служби тилу, які займаються організаційними питаннями, поповнили створений оперативний центр із боротьби з COVID-19 і посилили військові частини, які відправлені на допомогу Міністерству охорони здоров'я.
Армія на допомогу тилу
Згідно з планом професора Роні Гамза, координатора Ізраїлю з боротьби з епідемією, силовики масштабно використовуються в епіцентрах зараження для утримання карантину та активно надають підтримку МОЗ у центрах вакцинації. Понад 700 парамедиків були відкликані з резерву безпосередньо для цієї кампанії. Медики працюють у дві, а іноді в три зміни, цілодобово проводячи ін'єкції.
Широко застосовують армію в боротьбі з COVID-19 Тайвань, Південна Корея, КНР, Іспанія. Не тільки в якості «трудових» ресурсів для вакцинації, а й для утримання периметра карантину, розслідувань ланцюжка зараження, виробництва витратних матеріалів. Ще першої хвилі миготіли відео, як бійці армії Іспанії шиють маски на машинках.
Що було потрібно для того, щоб в Україні ще взимку викликати кілька сотень саніструкторів роти або людей, що пройшли курси ТССС (Tactical Combat Casualty Care. — Прим. ред.)? Яких вчили не те, що робити уколи, а вводити торакальну голку при пневмотораксі? Їх чимало в будь-яких відомствах, чимало в запасі — за 8 років конфлікту наша тактична медицина сильно підросла. Що заважало організувати не мобільні бригади, а центри вакцинації — хоч у Будинку офіцерів, хоч на цивільних об'єктах? Нічого.
Справа робить майстра
Ті ж ізраїльтяни використовують спорткомплекси, культурні центри, центри матері та дитини. Які розгортають спільно армія, приватні лікарняні каси, МОЗ та волонтери.
У Німеччині на льодовому стадіоні в пресцентрі з фанерних щитів сколотили «кабінети», розставили стільці з метром дистанції та лідирують за вакцинацією на континенті, поступаючися лише Британії.
Для успішного старту не критичні величезні кошти, а більше необхідна координація між місцевою владою, Кабміном, силовиками та охороною здоров'я.
Наприклад, Ізраїль підписав указ про призов резервістів ще на початку серпня 2020 року, мережу з 130 центрів вакцинації почали розгортати за місяць до фізичного прибуття вакцин до країни. А додаткові 2 тис. ставок для лікарів і медсестер, холодильники та логістику піднімали вже під час процесу.
Чому старт кампанії в Україні виявився змазаним? Що це — недолік координації між відомствами? Або профнепридатність, коли міністр оборони Таран плутає МВФ і Міністерство фінансів на брифінгу, поки міністр охорони здоров'я Степанов вчить українців планувати покупки шкарпеток і лампочок під час карантину?
Як би там не було, на сьогодні Україна знаходиться в розпалі кризи, під час якої померло щонайменше 27 тис. наших громадян. Це більше, ніж у кровопролитному конфлікті на сході країни, і ситуація ще не взята під контроль. Ціна зволікання занадто дорога, і увага всієї країни прикута до кампанії вакцинації. Тому будь-яка затримка та помилка викликатиме шквал очікуваної критики. А перший тиждень поки що важко назвати хоч якось успішним навіть найзапеклішим оптимістам.