Отримувати гідні пенсії українці зможуть лише при впровадженні другого рівня пенсійної системи — обов'язкової накопичувальної пенсії. Про це нещодавно в черговий сказав прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Він вважає цей етап пенсійної реформи є «дуже важливим моментом розвитку нашої держави». А відсутність накопичувальної пенсійної системи вважає «економічним злочином проти України».
Прем'єр нагадує, що «через 15 років ми з вами отримувати пенсію не будемо». Так буде не тому, що «наші діти не захочуть її нам платити», а тому, що бізнес не витримає пенсійний тягар вдвічі важче, ніж зараз. За прогнозом, до того часу на одного працівника припадатиме два пенсіонери.
Однак у розмовах про накопичувальну пенсію влада старанно уникає відповіді на головне питання: як будуть захищені накопичення людей.
Яку модель накопичувальної пенсії буде обрано
Основні елементи моделі накопичувальної пенсії:
- хто й скільки відраховує на накопичення;
- де зберігаються накопичення;
- як захищаються від інфляції кошти майбутніх пенсіонерів;
- як гарантуються накопичення тощо.
Модель остаточно поки не визначена.
Шмигаль спочатку вважав, що система має працювати за принципом «2+2», тобто по 2% на накопичення мають направляти працівник і роботодавець. Але потім прийшов до висновку, що для початку, на перший рік, має бути модель «1+1». Це дасть змогу людям звикнути до системи, сформувати довіру до неї.
Для зберігання коштів пенсіонерів у Кабміні планують створити Державний накопичувальний фонд, який спочатку буде єдиним для всіх. Гарантування вкладів цього фонду, як говорив міністр фінансів Сергій Марченко, буде стовідсотковим.
Коли буде впроваджуватися накопичувальна пенсійна система
«Якщо ми з 2023 року почнемо її реалізацію на практиці, це буде великий прорив», — вважає прем'єр.
Міністр соціальної політики Марина Лазебна 28 вересня сказала, що очікує ухвалення в першому читанні законопроєкту про обов'язкові пенсійні накопичення цієї осені.
Висловлюються пропозиції, щоб впроваджувати систему не одразу в повному обсязі, а частинами. Наприклад, для окремих категорій працівників.
Так, у серпні Шмигаль анонсував введення соцпакетів із накопичувальними пенсіями в 2023 році, які будуть отримувати соціальні працівники, вчителі та військовослужбовці.
24 вересня Світовий банк підтримав введення обов'язкових пенсійних накопичень в Україні з 2023 року.
Законодавче забезпечення накопичувальної пенсійної системи
Ще в квітні був підготовлений до повторного першого читання законопроєкт № 2683 «Про загальнообов'язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». Згідно з ним, другий рівень системи пенсійного забезпечення пропонується ввести з 1 січня 2023 року.
Законопроєкт розроблений групою народних депутатів на чолі з Галиною Третьяковою, керівником комітету ВР із питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
Участь у цій пенсійній системі буде обов'язковий для всіх працівників. Працівник і роботодавець мають відраховувати по 2% від суми заробітку. Водночас для них буде компенсатор — зниження на 2% податку на доходи фізосіб і єдиного соціального внеску.
Кошти накопичуватимуться на індивідуальних пенсійних рахунках або депозитних пенсійних рахунках. Вони є власністю працівників. У разі їхньої смерті право власності на пенсійні заощадження переходить спадкоємцям.
У діяльності системи братимуть участь тільки авторизовані пенсійні фонди й банки.
Фонд або банк учасник системи може обрати самостійно. Під час накопичення фонд і банк можна буде міняти.
Внески учасників системи, які не визначилися зі своїм вибором, будуть направлятися до пенсійного фонду, який буде створений Кабміном.
Учасники системи матимуть право на отримання за рахунок накопичених коштів довічних пенсій, і в низці випадків — одноразових виплат.
На початку жовтня профільний комітет ВР рекомендував Верховній Раді не включати урядовий законопроєкт № 4408 (зареєстрований 20.11.2020) і альтернативний депутатський № 4408-1 (03.12.2020) до порядку денного сесії парламенту й повернути їх авторам на доопрацювання. У цих законопроєктах йдеться про фрагментарну реалізацію накопичувальної пенсійної системи.
Ризики накопичувальної пенсійної системи
Накопичувальна пенсійна система має істотні недоліки, тому вона застосовується далеко не у всіх країнах. Ба більше, деякі країни були змушені відмовитися від неї й повернутися до солідарної пенсійної системи.
Головними недоліками накопичувальної системи є знецінення грошей майбутніх пенсіонерів через інфляцію і високий ризик втрати накопичень.
Накопичувальні пенсії успішно працюють у тих країнах, де є потужне виробництво й ринки послуг, ефективна судова система. Тому пенсійні фонди можуть інвестувати свої кошти в активи з вищою прибутковістю, а інвестиції надійно захищені.
В Україні нічого цього немає. Тому пенсійним фондам доведеться розміщувати гроші на депозитах у банках, купувати державні цінні папери (ОВДП) або фінансувати в борг держпроєкти типу «Великого будівництва».
Але прибутковість депозитів і нині нижче за інфляцію, а якщо туди почнуть вкладати у великому обсязі пенсійні гроші, то прибутковість ще більше впаде.
Видача ж кредитів державі у вигляді придбання ОВДП або фінансування держпрограм може призвести до формування фінансової піраміди або зростання інфляції, оскільки держава за нинішнього стану економіки інакше не зможе забезпечити обіцяну прибутковість пенсійних грошей, узятих у позику.