Уряд внесе в Раду законопроєкт про запровадження накопичувальної професійної пенсійної системи (НППС) для зайнятих на шкідливих виробництвах працівників у віці до 35 років, які мають право на пільгову пенсію. Зроблено це буде за рахунок підвищення ставки єдиного соцвнеску для таких роботодавців на 7 або 15 процентних пунктів.
Законопроєкт передбачає три професійних пенсійних програми.
- Програма №1 дає право на отримання пенсійних виплат після 50 років при роботі за «списком №1» від 10 років у чоловіків і від 7,5 року у жінок.
- Програма №2 — після 55 років і роботі за «списком №2» від 12,5 року у чоловіків і від 10 років у жінок.
- Програма №3 дає можливість добровільно вступити до НППС на умовах, визначених у колективних договорах, і на отримання пенсійних виплат після досягнення 55 років.
У програмі №1 роботодавцям доведеться додатково до 22% ЄСВ платити ще 15%, у програмі №2 — 7%, в програмі №3 — від 3% (за погодженням із працівниками).
Страхові внески, які надійдуть за учасників НППС, Пенсійний фонд України направлятиме до недержавних пенсійних фондів (НПФ) і страхових компаній (СК), авторизованих Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Учасники системи зможуть самостійно вибирати НПФ і СК (принцип «пенсійні кошти ходять за учасником»), однак якщо вони протягом трьох місяців не зробили вибору, то НПФ буде визначено автоматично.
Законопроєкт передбачає запуск НППС з 1 січня 2021 року, однак на засіданні Кабміну було висловлено сумнів, що це можливо зробити в такі короткі строки.
Контекст. Міністр соціальної політики Марина Лазебна вважає, що ця реформа дозволить також вирішити проблему боргів підприємств перед Пенсійним фондом з виплат пільгових пенсій. За її словами, зараз цей борг становить 15 млрд грн, щорічно збільшуючись на 1,5 млрд грн. «З 10 підприємств 8 не відшкодовують», — заявила міністр.
За її словами, підприємствам-боржникам буде дано право сплатити цей борг із розстрочкою на 5 років. У пояснювальній записці уточнюється, що йдеться про 8 тис. боржників, 2,5 тис. із яких уже економічно неактивні.
Мінсоцполітики оцінює кількість працівників, які підпадають під дію НППС, в 135 тис.
Додатково. C січня 2021 року в Україні змінять умови соціальних виплат. Так, якщо українцям пенсійного віку не вистачає стажу і якщо вони не відповідають новим умовам, то не зможуть отримати спеціальну соціальну виплату.