
Фото: Michal Jarmoluk/Pixabay
Більшість українців має право компенсувати покупку деяких товарів або послуг і повернути частину сплаченого із заробітної плати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Така можливість передбачається ст. 166 Податкового кодексу та називається податковою знижкою.
У 2020 році правом на податкову знижку скористалися майже 11 тис. жителів Київської області, що на 1345 чоловік більше, ніж роком раніше.
У поданих деклараціях жителі області вказали до повернення суму в 23,3 млн грн, з яких уже перераховано на їхні рахунки 19,2 млн грн.

Олександр Загорський
В.о. начальника ГУ ДПС Київської області
розібралося з видами податкових відрахувань, хто може отримати та як це зробити.
Податкові відрахування: що це таке
Податкові відрахування або податкова знижка в Україні — це компенсація державою частини витрачених коштів на певні види витрат. Можливість компенсації витрат надається за попередній рік.
Отримати податкове вирахування можуть тільки офіційно працевлаштовані громадяни та резиденти України, оскільки підстави податкового вирахування — це прибутковий податок, який сплачує роботодавець, утримуючи з заробітної плати. Простіше кажучи, для того, щоб мати підстави для повернення ПДФО, необхідно бути платником ПДФО.
Цієї можливості позбавлені фізичні особи — підприємці (ФОПи), які отримали дохід від підприємницької діяльності. На такі види доходів податкова знижка не поширюється.
За словами члена Асоціації юристів України Ганни Леус, багато громадян користуються своїм правом на отримання податкової знижки та зменшення таким чином податкового навантаження.
Види податкових відрахувань
До податкової знижки можна включити такі види витрат:
- відсотки, сплачені за іпотечний кредит;
- витрати на оплату будівництва (придбання) доступного житла, визначеного законом, зокрема на погашення пільгового іпотечного кредиту на ці цілі та відсотків по ньому;
- оренда житла людьми, що мають статус внутрішньо переміщених осіб;
- благодійні платежі та пожертвування (але не більше 4% від суми загального оподатковуваного доходу);
- оплата за освіту в українських закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної та вищої освіти;
- оплата лікування платника податку або членів сім'ї, придбання ліків, медвиробів, донорських компонентів, засобів для реабілітації інвалідів, що не перекриваються виплатами з фондів загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування, а також оплату допоміжних репродуктивних технологій (присутні виключення);
- страхові платежі, пенсійні внески та вклади;
- кошти, витрачені на переобладнання автомобіля на LPG або інші види біопалива.
Варто зазначити, що податкове вирахування надається тільки на витрати у вітчизняних медичних або навчальних закладах.
Докладні статті витрат і процедури повернення можна знайти в пункті 14.1.170 Податкового кодексу України.
Розрахунок суми податкової знижки
Сума податкової знижки безпосередньо залежить від фактичних витрат, а її максимальний розмір обмежений сумою нарахованої вам зарплати.
Розберемо приклад, в якому чоловік за минулий рік заробив 240 тис. грн, виплативши ПДФО в розмірі 43,2 тис. грн, і оплатив навчання в розмірі 50 тис. грн.
Сума ПДФО з урахуванням податкової знижки дорівнюватиме:
- (240 тис. — 50 тис.) * 18% = 34,2 тис. грн.
Сума ПДФО до повернення складе:
- 43,2 тис. — 34,2 тис. = 9 тис. грн.
Як можна отримати податкове вирахування
Для того, щоб отримати податкове вирахування за 2020 рік, необхідно заповнити річну податкову декларацію, вказати підстави для отримання вирахування та конкретні суми витрат до 31 грудня 2021 року. На підставі вашої декларації податкова служба поверне частину утриманого ПДФО в результаті перерахунку.
Всі витрати повинні бути підтверджені відповідними платіжними документами (квитанціями, фіскальними або товарними чеками, касовими ордерами, а також копіями договорів). З травня 2020 року з'явилася норма, згідно з якою розрахункові документи можуть бути й в електронному вигляді. У документах повинна бути відображена вартість товарів або послуг і термін їхнього надання.
Варто зазначити, що право отримання податкового вирахування не переноситься на наступні роки. Тобто, в 2021 році до повернення можуть бути заявлені витрати тільки 2020 року.
Фактичне отримання податкового вирахування здійснюється протягом 60 діб за допомогою поштового переказу або на банківський рахунок будь-якого комерційного банку, зазначеного в декларації.
На думку Ганни Леус, податкову знижку отримати нескладно.
Я особисто отримувала податкову знижку та сама заповнювала декларацію, а тому можу впевнено сказати, що все реально. Якщо у вас є невпевненість, то можна звернутися за консультацією або допомогою до бухгалтера.

Ганна Леус
Адвокатка, членкиня Асоціації правників України