Верховна Рада на позачерговому засіданні 25 серпня підвищила мінімальну заробітну плату на 277 грн – до 5000 грн. Зміни набудуть чинності 1 вересня 2020 року. У Міністерстві фінансів заявили, що це позитивне рішення для економіки України.
«Законопроєкт є збалансованим і дозволить поліпшити якість життя громадян шляхом підвищення рівня доходів населення, що працює», – повідомили в пресслужбі відомства.
Кошти на оплату праці мають намір забезпечити завдяки економії витрат за бюджетною програмою «Обслуговування державного боргу». Ця сума складе 3,5 млрд грн. Вона з'явилася через відхилення фактичного курсу гривні від прогнозного.
Крім того, планові податкові надходження збільшать на 541,3 млн грн, зокрема з податку та збору на доходи фізичних осіб — на 461,3 млн грн і податку на додану вартість товарів, вироблених в Україні, — на 80 млн грн.
Що очікує держбюджет
Раніше перший заступник міністра фінансів Денис Улютін в інтерв'ю «Еспресо» сказав, що підвищення мінімальної зарплати в Україні за три місяці обійдеться держбюджету в 3 млрд грн. За його словами, ще більше підняти мінімальну зарплату зараз складно, бо треба враховувати реальні можливості бюджету. Але рівень у 5 тис. грн є цілком реальним.
«Питання щодо підвищення мінімальної заробітної плати з 1 вересня обговорюється вже досить давно. Коли ми зрозуміли, що це фінансово можливо, коли ми порахували, що і Пенсійний фонд, і місцеві бюджети отримають свою частину від цього збільшення, президент вніс цю ініціативу», – розповів він.
Заступник голови Нацбанку України Дмитро Сологуб заявив, що істотне підвищення мінімальної зарплати позначиться на рівні інфляції, безробітті, обліковій ставці, а також на показниках бюджету України. За його словами, у разі збереження мінімальної заробітної плати на колишньому рівні (4,723 тис. грн) інфляція перебуватиме в цільовому діапазоні (4-6%).
На скільки зростуть податки
Заступник парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк (фракція «Голос») вважає, що підвищення «мінімалки» істотно вплине на збільшення податків і зборів.
«Правильно буде назвати цей законопроєкт не про підвищення мінімальної зарплати, а про збільшення податків і зборів, передусім для малих і середніх підприємців», – цитує його «Інтерфакс-Україна».
За словами депутата, внаслідок підвищення мінімальної зарплати єдиний податок одразу зросте майже на 260 грн на місяць, єдиний соціальний внесок — на 60 грн спочатку і на 400 грн на місяць через рік, також зростуть податок на нерухомість, туристичний і військовий збори.
«Цей законопроєкт краще назвати «Про скорочення робочих місць», – додав він.
Європейська бізнес-асоціація теж виступала проти підвищення мінімальної зарплати. На думку її представників, це рішення збільшить фіскальний тиск на оплату праці й спричинить зростання «тіньових» зарплат.
«Як наслідок, погіршаться умови діяльності саме для сумлінних платників: вони нестимуть додаткові витрати на сплату ЄСВ, стикаючись водночас із посиленою недобросовісною конкуренцією з боку тіньового сектора, який зросте через ухвалення запропонованого законопроєкту», – розповіли в ЄБА.
Контекст. Планується ще два етапи підвищення мінімальної зарплати: з 1 січня 2021 року вона має зрости до 6 тис. грн, з 1 липня — до 6,5 тис. грн. Президент Володимир Зеленський повідомив, що підвищити мінімальну зарплату до 6,5 тис. грн реально до середини 2021 року, і бюджет країни це витримає.