Ухвалено нову редакцію закону «Про страхування». Фото: agtl.com.ua
Базовим для страхового ринку є закон «Про страхування». Верховна Рада 18 листопада ухвалила в цілому законопроєкт № 5153, який запроваджує нову редакцію цього закону.
Новий закон враховує ключові вимоги законодавства ЄС, які Україна зобов'язана виконувати відповідно до Угоди про асоціацію, та принципи Міжнародної асоціації органів страхового нагляду (IAIS).
Страховим компаніям дається два роки для приведення своєї діяльності у відповідність до нового закону.
Що зміниться в ліцензуванні страхових компаній
Новий закон дасть змогу регулятору ринку – Нацбанку – перейти від ліцензування окремих видів страхування до ліцензування класів страхування. Водночас страховики можуть змінювати обсяг ліцензії: додавати собі додаткові класи (ризики в межах класів) або поєднувати діяльність із перестрахування з прямим страхуванням. Страховик також зможе звузити обсяг власної ліцензії.
Для life-страхування закон встановлює п'ять класів страхування та 18 класів – для non-life страхування.
Що знадобиться страховикам для виходу на ринок
По-перше, страхові компанії мають розкрити інформацію про всіх своїх власників суттєвої участі та ключових учасників. Запроваджуються жорсткіші підходи до оцінювання власників суттєвої участі під час їхнього погодження в Національному банку.
По-друге, під час реєстрації страховики надаватимуть плани діяльності на три роки.
По-третє, встановлюються диференційовані підходи до розміру статутного капіталу страховиків: 32 млн грн – для страховиків non-life та 48 млн грн – для компаній зі страхування життя, страховиків, які мають ліцензії на класи страхування відповідальності, кредитів, поруки та провадження діяльності з перестрахування.
Нацбанк виділятиме значущих страховиків, до яких висуватимуться додаткові вимоги щодо ведення діяльності. Критерії значущості встановлюватиме регулятор.
Вимоги до корпоративного управління в страхових компаніях будуть диференційовані залежно від віднесення компанії до категорії значущих.
Як страховиків виводитимуть із ринку
Відхід страховика з ринку може бути як добровільним, так і примусовим — за рішенням регулятора. Добровільний відхід із ринку може статися через реорганізацію, ліквідацію, передачу страхового портфеля та виконання зобов'язань.
Закон визначає підстави для віднесення страхової компанії до категорії неплатоспроможних і підстави для примусового відкликання ліцензії. І тут вихід страховика з ринку відбувається винятково в примусовому порядку.
У компанії в разі віднесення її до категорії неплатоспроможних може вводитися тимчасова адміністрація, що необхідно для вжиття заходів щодо захисту інтересів клієнтів.
Компанія може передати портфель своїх договорів іншому страховику. Передача всіх або частини активів і зобов'язань відбуватиметься лише за згодою НБУ.
Встановлюється диференційований підхід до вимог щодо платоспроможності: Solvency I (спрощений) та Solvency II (базовий). Страховик має виконувати вимогу мінімального капіталу (Minimum Capital Requirements, MCR) та капіталу платоспроможності (Solvency Capital Requirements, SCR). MCR розраховується в такий спосіб, щоб забезпечити покриття несподіваних збитків від ризиків, які бере на себе страховик, упродовж 12 місяців. Нові вимоги до капіталу вводитимуться поетапно.
Що зміниться в регулюванні та нагляді за страховою діяльністю
Вводиться ризик-орієнтований підхід щодо регулювання та нагляду. Його мета – оцінювання поточної та майбутньої платоспроможності і виявлення наявних і потенційних ризиків на ранніх етапах. Вважається, що це дасть змогу вчасно вжити відповідних заходів і не допустити виходу компанії з ринку без виконання зобов'язань.
У НБУ з'являться різноманітні варіанти наглядових дій.
Впроваджуватиметься пропорційний підхід щодо нагляду за страховиками залежно від ступеня значущості їхньої діяльності на ринку.
Що зміниться в роботі з клієнтами
Страховики будуть зобов'язані розкрити для споживача вичерпні відомості про умови договору страхування та розмір страхової премії, дату або період, коли премія підлягає сплаті, та наслідки, якщо її сплачено із затримкою або взагалі не сплачено. З-поміж інших вимог – розкриття вартості страхового продукту та розміру комісії, що підлягатиме сплаті споживачем.
Що зміниться для страхових посередників
Вводяться:
- процедура обов'язкової реєстрації страхових посередників (брокерів і агентів) у єдиному реєстрі;
- вимоги щодо навчання та підтримання належного рівня професійних знань і компетентності посередників;
- контроль за бездоганною діловою репутацією та дотриманням стандартів ринкової поведінки, запобігання будь-яким конфліктам інтересів.
Передбачено розширення переліку інформації, яку посередники зобов'язані розкривати клієнтам до та в процесі укладання договору страхування, запроваджуються поточні рахунки зі спеціальним режимом для посередників, які отримують страхові премії від клієнтів тощо.