Facebook Pixel

Блокування експорту, посівна, руйнування земель: головні події на аграрному ринку у 2022 році

Війна проходить руйнівною хвилею по землях, де українські аграрії ще нещодавно успішно займалися своїм бізнесом. Аграрний сектор економіки загалом встояв під ударом економічного шоку березня – квітня, у необхідних випадках переформатувався та продовжив роботу. Але втрат і проблем в аграріїв багато. The Page нагадує про головні події аграрного 2022 року.

Блокування морських портів України

Одразу після початку повномасштабної агресії РФ проти України через дії російських кораблів було заборонено вихід суден з усіх морських портів України. У травні Мінінфраструктури закрило порти Бердянська, Маріуполя, Скадовська та Херсона, допоки ці території не звільнять від російських окупантів. Працювали лише три невеликі порти в гирлі Дунаю: Ізмаїльський, Ренійський і Усть-Дунайський, на які в мирний час припадало до 10% експорту. В інших портах велися тільки берегові роботи з оброблення вантажів.

До війни через морські порти Україна відправляла 90 — 95% аграрного експорту. Зокрема, вона могла щомісяця постачати 4 млн тонн зернових. Однак після блокади портів цей показник впав до 600 — 800 тис. тонн. Через блокування аграрії не змогли вивозити зерно за чинними контрактами, а зерном минулих урожаїв було заповнено практично всі сховища.

Відкриття «зернового коридору»

Завдяки посередницьким зусиллям ООН і Туреччини з портів Великої Одеси 1 серпня почав роботу «зерновий коридор». На сьогодні приблизно 600 суден вивезли ним 15,5 млн тонн продовольства до країн Азії, Європи та Африки.

Поки що дію зернової ініціативи продовжено до середини березня 2023 року. Україна офіційно звернулася до партнерів із пропозицією продовжити ініціативу принаймні на рік і включити до неї порт Миколаєва.

За 11 місяців 2022 року Україна експортувала 50,9 млн тонн продукції агропромислового комплексу та харчової промисловості на загальну суму $21,1 млрд попри суттєві втрати, завдані сільському господарству через агресію Росії. Про це розповіла міністерка економіки Юлія Свириденко. «В обсягах це на 16,7%, а у вартості — на 13,7% менше, ніж за 11 місяців минулого року», — уточнила вона.

Весняна посівна кампанія 2022 року

В Україні під час весняної посівної було засіяно 75% площ від показника 2021 року. Саме тоді в країні була гостра криза на ринку автомобільного палива, але вона мало позначилася на роботі аграріїв, оскільки вони створили основний запас палива ще в січні. Також вони встигли до 24 лютого купити або замовити мінеральні добрива, насіння та засоби захисту рослин.

За даними Мінагрополітики, ярими зерновими та зернобобовими культурами було засіяно 7,5 млн га – 100% запланованих площ. Зокрема, кукурудзою – 5,3 млн га, ячменем – 1,35 млн га, пшеницею – 176,02 тис. га, горохом – 241,9 тис. га, вівсом – 193,8 тис. га, соняшником – 6,5 млн га, цукровим буряком – 227,1 тис. га.

Аграрний 2022 рік у 10 цифрах

Аграрний 2022 рік у 10 цифрах

Урожай в Україні у 2022 році

До 1 грудня аграрії України зібрали 41,9 млн тонн зернових і бобових культур, або майже вдвічі менше, ніж у рекордному за врожаєм 2021 року.

Найсильніше російська агресія вдарила по українських посівах кукурудзи та пшениці. За даними на 28 грудня, 25% посівів кукурудзи залишилися неприбраними навіть на тих територіях, де це можна було зробити в умовах війни. Аграрії, що спеціалізуються на вирощуванні сої, ріпаку та гречки, постраждали менше. Їм вдалося зберегти й навіть трохи покращити торішні показники.

Осіння посівна кампанія в Україні 2022 року

Мінагрополітики прогнозувало, що цієї осені аграрії скоротять посівні площі зернових на 25 – 35%. Головними причинами цього є не лише брак коштів та інших ресурсів у аграріїв, а й небажання багатьох із них сіяти озимі культури в умовах невизначеності зі збиранням урожаю у 2023 році.

Через затяжні опади графіки посіву озимини дещо посунулися. Але за даними моніторингу Укргідрометцентру, станом на грудень до 65% посівів перебувають у хорошому та відмінному стані, ще 30 — 35% залежатиме від погодних умов протягом зими. Це середньостатистичний показник за всіма роками, отже, погодний чинник не вплинув стан посівів.

Умови для загартування рослин цієї осені були сприятливими. Схожий загальний стан посівів спостерігався восени 2021 року. Перезимівля озимини розпочалася цілком задовільно.

За експертною оцінкою, стан посівів озимих культур на початок листопада загалом по Україні був значно краще, ніж торік на цю дату.

Втрати українських земель через бойові дії

За оцінкою KSE Institute, після восьми місяців повномасштабної війни РФ проти України втрати аграрного сектору досягли $6,6 млрд, або майже 23% вартості активів сільського господарства країни.

Землі сільськогосподарського призначення отримали два види головних ушкоджень: мінування та пряме фізичне ушкодження внаслідок активних бойових дій. Дослідники оцінюють вартість обстеження та розмінування територій у $436 млн.

Крім того, тимчасово окуповані землі на півдні України мають розвинену зрошувальну інфраструктуру, а її заміна та ремонт коштуватимуть приблизно $225 млн.

На початку вересня в ДСНС повідомили, що 185 тис. кв. км території України (це не лише землі сільськогосподарського призначення) залишаються небезпечними через міни та інші вибухонебезпечні предмети.

На першому етапі повномасштабної війни площа окупованої території України сягнула 119 тис. кв. км. Це майже п'ята частина загальної площі країни, включно з раніше окупованими Кримом і районами Донецької та Луганської областей. У вересні заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що з початку українського контрнаступу було звільнено майже 6 тис. кв. км території.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉