Україна за сумарною площею посівів цього сезону відстає від торішніх показників залежно від сільгоспкультури від 20 до 30%, повідомив на брифінгу 9 травня міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський.
За словами міністра, крім військового вторгнення РФ, на хід посівної негативно впливає низка чинників, насамперед логістичних. Фермери та агропідприємства витрачають менше грошей на посівний матеріал і гербіциди – вони заощаджують, наскільки це можливо. Частина техніки пішла на фронт, також залишилося менше людей, додав міністр.
Виникають складнощі зі зберіганням агропродукції та пального. Сукупність цих чинників призводить до зниження обсягів продукції, що виробляється, й до погіршення її якості.
За даними Мінагрополітики, під час посівної-2022 станом на 5 травня Україна засіяла основними сільгоспкультурами 7,1 млн га земель, що становить 49,3% від запланованих на поточний сезон і 80% — від планів весняної сівби.
Площа посівів соняшника становить 2,4 млн га, кукурудзи – 1,98 млн га, ярого ячменю – 853,8 тис. га, ярої пшениці – 186,1 тис. га, вівса – 153,5 тис. га, гороху – 116,3 тис. га.
Площ під кукурудзою в Україні цього сезону буде менше, як порівняти з минулим роком, оскільки через військове вторгнення РФ і блокаду українських морських портів фермери вважають за краще сіяти інші культури.
Основна яра культура в Україні – кукурудза, але цього сезону аграрії задля заощадження коштів переходять на посіви дешевших культур, як-от яра пшениця. Вони також переходять на культури з такими самими витратами, меншою врожайністю, але продаж тонни яких дає більше грошей: соняшник, ріпак і сою», – пояснив міністр.
Щодо озимих культур, то в сільськогосподарських підприємствах завершено їхнє перше підживлення азотними мінеральними добривами, проходить догляд за посівами.
За даними Держстату, посів озимих культур на зерно у 2021 році проведено на площі 7,6 млн га, що на 0,3 млн га менше за показник 2021 року. Зокрема:
- пшениці та тритикале посіяно на 6,5 млн га, що на 0,3 млн га менше за показник 2021 року;
- жита – на 109 тис. га, або на 63 тис. га менше;
- ячменю – на 969 тис. га, що на 163 тис. га менше;
- ріпаку – на 1 414 тис. га, що на 442 тис. га більше.