Facebook Pixel

Чим загрожує Україні та світу закриття Чорноморського зернового коридору (ОНОВЛЕНО)

Домовленості про рух суден морським гуманітарним коридором, створеним у рамках Чорноморської зернової ініціативи, 30 жовтня не досягнуто, повідомив Спільний координаційний центр (СКЦ).

«СКЦ вивчає ситуацію, що склалася, оцінюючи наслідки для діяльності СКЦ та обговорюючи наступні кроки», — йдеться в повідомленні.

Координатор ООН у СКЦ «довів до відома турецької та української делегацій» повідомлення, що надійшло від делегації РФ щодо призупинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі, наголошується в повідомленні.

Станом на 29 жовтня з українських портів вийшли 403 судна з 9,1 млн тонн агропродукції для країн Азії, Європи та Африки.

Очікується, що ф'ючерси на пшеницю різко зростуть у понеділок, 31 жовтня, оскільки вихід Росії з угоди про «зерновий коридор» ставить під загрозу український експорт, вважають аналітики, яких опитало агентство Reuters.

В Україні різко засудили дії Росії.

ОБНОВЛЕННЯ. Організація Об'єднаних Націй, Туреччина та Україна погодили 30 жовтня план руху для 16 суден (12, що залишають, і 4, що прибувають), які перебувають у турецьких водах, на 31 жовтня.

У заяві Спільного координаційного центру (СКЦ) в Стамбулі, де працює російський, український, турецький і персонал ООН, йдеться, що три делегації також домовилися про проведення в понеділок інспекції 40 суден, що виходять із турецьких вод.

У неділю, 30 жовтня, руху суден у «зерновому коридорі» не було. Вихідний рейс почали шість кораблів, які ще не ввійшли в морський гуманітарний коридор. Вони перевозять 186 тис. тонн зерна та інших харчових продуктів.

Що стало приводом для зупинення роботи «зернового коридору»

У МЗС Росії 29 жовтня заявили, що з огляду на «атаки українських безпілотників на кораблі Чорноморського флоту в Севастополі» Москва зупиняє реалізацію «чорноморської ініціативи» щодо вивезення української сільгосппродукції на невизначений час. Після цього постпредство РФ при ООН офіційно повідомило Генерального секретаря ООН про зупинення участі в «зерновій угоді».

Що відбувається з експортом «зерновим коридором» зараз

Судно Ikaria Angel із 40 тис. тонн зерна для Ефіопії в рамках Всесвітньої продовольчої програми ООН не змогло вийти з українського порту в неділю, 30 жовтня, заявив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

«Через перекриття Росією «зернового коридору» експорт неможливий», — написав він у твіттері.

За даними Мінінфраструктури, Росія заблокувала рух 218 суден, які вивозять продовольство з України. З них:

  • 95 суден, які вже вийшли з наших портів і чекають на інспекцію;
  • 101 судно перебуває в очікуванні інспекції для заходу до наших портів;
  • 22 завантажені судна очікують виходу з портів України.

Як світові лідери реагують на блокування Росією «зернового коридору»

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Вашингтон «настійно закликає» уряд Росії відновити свою участь у Чорноморській зерновій ініціативі та «повністю дотримуватися домовленостей». У його заяві наголошується, що зрив реалізації угоди безпосередньо вплине на країни з низьким і середнім рівнем доходу та світові ціни на продовольство, а також посилить гуманітарні кризи та ситуацію у сфері продовольчої безпеки.

Високий представник Європейського Союзу із зовнішньої політики та безпеки Жозеп Боррель закликав Росію скасувати рішення про зупинення участі в зерновій угоді. «Це рішення ставить під загрозу основний експортний маршрут такого необхідного зерна та добрив для подолання глобальної продовольчої кризи, спричиненої війною РФ проти України», — написав Боррель. ЄС зіграє свою роль у боротьбі з глобальною продовольчою кризою, запевнив він.

Як може змінитися ситуація із «зерновим коридором» найближчими днями

Росія скликає засідання Ради Безпеки ООН на 31 жовтня.

Туреччина розпочала переговори з Росією щодо відновлення «зернової угоди» та сподівається на їхнє успішне завершення. Про це на умовах анонімності повідомив агентству Bloomberg поінформований турецький чиновник.

Він запевнив, що підстави для оптимізму є і що переговори з Росією можуть дати позитивний результат.

За його словами, судна, які вже встигли ввійти в Босфор, продовжать участь в угоді.

Як ООН оцінює значення Чорноморської зернової ініціативи для світу

Зіштовхнувшись із загрозою відсутності продовольчої безпеки для мільйонів людей у всьому світі, 22 липня 2022 року Організація Об'єднаних Націй виступила посередником у двох ініціативах. Однією з них є Чорноморська зернова ініціатива (BSGI), підписана ООН, РФ, Туреччиною та Україною, для відновлення експорту українського зерна Чорним морем в умовах війни.

Про це йдеться у звіті, випущеному ООН 20 жовтня.

Чорноморська зернова ініціатива

Чорноморська зернова ініціатива

Ініціатива допомогла стабілізувати й згодом знизити світові ціни на продовольство, а також «перемістити дорогоцінне зерно з однієї зі світових житниць на столи, що його потребують».

Однак через те, що строк дії BSGI спливає наприкінці листопада, а її продовження залишається невизначеним, ціни на деякі товари, як-от пшениця та кукурудза, знову зростають. Без Ініціативи мало надій на гарантування продовольчої безпеки, особливо для країн, що розвиваються, й найменш розвинених.

Активність у портах України

Активність у портах України

Після 24 лютого щотижневе відправлення суден з українських портів різко скоротилося. У наступні тижні спостерігалося незначне відновлення, але кількість відправлень із портів залишалася значно нижчою за рівень 2021 року. Після підписання Ініціативи кількість відправлень судів поступово зростала. І хоча постачання все ще приблизно на 40 – 50% нижчі за довоєнний період, «тенденція йде в правильному напрямку».

У міру збільшення відправлень суховантажів із великих портів зростала й кількість зерна, що продається. Щотижневий тоннаж, який відвантажується в рамках Чорноморської зернової ініціативи, до вересня досяг 1,2 млн тонн. Це все ще нижче за рівень 2021 року, але розрив скорочувався.

«Ініціатива набирає обертів, з кожним днем світу надходить все більше зерна. Удалося зменшити удар по найуразливіших, але ще багато потрібно зробити, щоб зберегти доступ і відновити експорт для тих, хто його потребує, – йдеться у звіті ООН. — Зараз наша головна надія – Чорноморська зернова ініціатива».

Обсяги перевезень зерновим коридором

Обсяги перевезень зерновим коридором


Подякувати 🎉