Понад 15% робочого часу втрачали київські торговельні центри під час повітряних тривог у жовтні 2022 року. Скільки часу вони втрачають у 2023 році, чому McDonalds не відновлює роботу у Сумах, але працює в Одесі, розповіли учасники панельної дискусії RAU EXPO 2023.
Скільки робочого часу втрачають ТРЦ через повітряні тривоги
«Ми ведемо облік часу, скільки не працюють наші ТРЦ внаслідок повітряних тривог. Найвищі показники були у Києві у жовтні минулого року — понад 15% робочого часу. Останні пів року у Києві — менше 3%, у Львові та Вінниці — близько 1%», — розповіла Наталія Кравець, комерційний директор Dragon Capital Property Management. Ця компанія володіє п’ятьма торгівельними центрами, з них три у Києві та по одному — у Львові і Вінниці.
Керуючий партнер Retail.Pro Артем Ретин також зауважив, що днями спілкувався з представниками мережі McDonalds, які є орендарями приміщень Retail.Pro. «Вони пояснили, чому не працюють у Сумах, Харкові та Запоріжжі. Вони рахують кількість тривог, помножують на час відновлення роботи комплексу і роблять висновки, що в цих містах працювати не можуть, бо дуже велика кількість тривог. В Чернігові та Одесі працюють, бо там тривог трошки менше», — розповів Ретин.
Максим Гаврюшин, операційний директор Budhouse Group, який керує торговими центрами у Харкові, Черкасах та Львові, повідомив, що третина їхніх клієнтів вважають повітряні тривоги основним чинником, що заважає їм відвідувати ТРЦ довше. Про це свідчать результати опитування відвідувачів ТРЦ компанії у трьох містах.
Як відрізняється політика ТРЦ щодо роботи під час тривог
ТРЦ України досі не мають єдиного рішення щодо дій на час повітряної тривоги: деякі повністю зачиняються, деякі частково. Наприклад, у ТРЦ «Злата Плаза» у Рівному на період тривоги припиняють роботу всі поверхи, крім цокольного, де працює супермаркет «Сільпо». «Це приміщення відповідає вимогам простого укриття, відповідно прикасова зона, аптеки, зоомагазини під час повітряної тривоги працюють», — пояснив Олександр Оверчук, директор ТРЦ.
За сигналом тривоги у ТРЦ Port City у Луцьку працівників та відвідувачів просять спускатися до укриття, яке обладнано на підземному паркінгу.
Київські ТРЦ Piramida, Aladdin, Smart Plaza Obolon розташовані біля станцій метро, що є найближчими укриттями. Торговельні центри припиняють роботу. Наталія Кравець також зазначила, що останнім часом відновлення роботи центрів після тривоги суттєво скоротилося — до 5 хвилин, рік тому на це витрачали до 30 хвилин.
Петро Пуняк, засновник WR Group, що володіє низкою ТРЦ у Львові, розповів, що після оголошення тривоги у центрах останні кілька місяців не змушують персонал та відвідувачів покидати ТРЦ. «Торговельний центр продовжує роботу і за повітряної тривоги. Коли ми бачимо, що є ракетна небезпека — про це повідомляють в телеграм-каналах, тоді вже відбувається евакуація», — зауважив Пуняк.
У центрах Budhouse Group робота припиняється, але вхід залишається відкритим і всіх відвідувачів запрошують до підземних укриттів.
Дискусійним для учасників розмови залишилося питання: чи має ТРЦ змушувати відвідувачів покинути заклад на період повітряної тривоги. Більшість вважають, що це залежить від розташування (чи є найближче інше укриття) та конструкції будівлі (чи передбачені у ньому підземні паркінги та укриття).