Найважливіше для роботи вдома — відділити робочу зону від житлової. Фото: Pixabay
Від початку пандемії COVID-19 чимало українців перейшли на віддалену роботу, ще більше коригувань внесла повномасштабна війна. Як можна з комфортом облаштувати робоче місце вдома?
До повномасштабного вторгнення дизайнери інтерʼєру рекомендували облаштовувати робочий стіл недалеко від вікна. Утім, зараз це може бути занадто небезпечно з огляду на ризики вильоту віконної рами зі склом під час бомбардувань або вибухів. Як все-таки організувати робоче місце для віддаленої роботи в умовах війни?
The Page попросило архітекторку та дизайнерку інтерʼєрів Таллісу Балабан дати низку порад для облаштування робочого місця вдома з огляду на ризики обстрілів і повітряні тривоги.
Дизайнерка Талліса Балабан розповідає, як облаштувати робоче місце вдома. Фото: facebook.com/tallisa.balaban
Знайти безпечну зону для робочого місця
Усі ми розуміємо, як важливо підтримувати економіку нашої країни та працювати у звичайному режимі, аби донатити на ЗСУ. Важливою умовою цього є ваше робоче місце.
Варто вирахувати найбільш безпечну зону у вашій квартирі
Аби зробити робоче місце максимально безпечним, треба дізнатися про конструкти будинку, у якому ви мешкаєте та працюєте: тип будинку, конструкції, матеріали, з яких зведено будинок.
Так можна вирахувати найбезпечніше місце у вашій квартирі (схеми можна знайти в інтернеті або попросити в забудовника, якщо будинок новий).
На жаль, це теж не дає стовідсоткової гарантії щодо безпеки, але дасть змогу зрозуміти, де може розташовуватися порівняно безпечне місце так, аби конструкції не завалили вас у разі удару.
Якщо раніше частина балкона була гарним варіантом для робочого місця з безліччю варіантів, як відокремити зону ширмами та перегородками, зараз розмістити його там, проживаючи в Україні, що воює, — дуже великий ризик.
Намагайтеся розташовувати робоче місце вглибині квартири біля опорних конструкцій (колон і опорних стін) — шансів, що вони витримають, набагато більше.
Як облаштувати освітлення та не вбити спину
Освітлення має бути хорошим, аби не створювати додаткового навантаження на очі. Фото: pinterest
Під час облаштування робочого місця вдома не забувайте про освітлення: у квартиру мають потрапляти сонячні промені та сонячне світло хоча б 2 години на добу. Це корисно для зору, забезпечує санітарні норми та знищує бактерії.
Якщо є місце, аби розташувати робочий простір у коридорі, то подбайте про якісне освітлення — воно має бути теплім, приємним і мʼяким, щоб не додавати напруги очам, якщо ви працюєте за комп'ютером.
"По-хорошому для робочого місця у війну потрібна нова архітектура із закритою кімнатою та бажано броньованими дверима, адже мені в Харкові довелося облаштовувати робоче місце практично в шафі в коридорі.
Воно було облаштоване так: з коридорної шафи-купе я вигребла частину речей. Полиця на рівні сантиметрів 70 стала місцем для ноута. Комп'ютерне крісло просто перетягла до цієї шафи.
Тобто працюєте ви в шафі, а сидите поза нею. Маєте коридор в обидві сторони (не глухий кут). Саме там, у зоні «швидко схопити», стояли тривожні рюкзаки.
Щодо освітлення, то я робила б щонайменше два джерела освітлення — якесь верхнє, бажано з можливістю регулювання яскравості, і настільну лампу.
Особисто я вибрала б:
а) лампу, у якої ніжка гнеться багато разів у будь-якому напрямку;
б) лампу, яка може (за необхідності) працювати від батарейки або акумулятора".
Марія Парфенова
Дизайнерка, Харків
Важливо розуміти: вам має бути комфортно, де б не було розташоване робоче місце — як фізично, так і психологічно.
Дослухайтеся до відчуттів, нормуйте робочі години, відпочивайте — якщо нехтувати цими правилами, ви відчуватимете напругу в тілі, і навіть найкомфортніші стілець і стіл не врятують вас від проблем зі спиною.
Робіть перерви, вставайте зі стільця та стежте за тим, як ви сидите. Навіть найкомфортніші меблі не допоможуть поставі, якщо ви сидите на них у позі креветки.
Підбір стільців дуже гарно та зрозуміло описав одеський архітектор Дмітрій Сівак у своєму блозі — там є приклади, де гарно поєднані дизайн і комфорт.
Відокремити робочий простір від кухні та спальні
Робоче місце бажано зонувати та підтримувати емоційний стан красивими речами. Фото: pinterest
Робоче місце має розташовуватися максимально окремо від зони відпочинку та кухні.
На жаль, зараз емоційний стан людини відіграє важливу роль, і цим не можна нехтувати: багатьом людям важко концентруватися та запам'ятовувати інформацію, важко сидіти через підвищену тривожність. Тому в робочій зоні людину якнайменше мають турбувати співмешканці по квартирі.
Облаштовуйте простір так, щоб вам було комфортно сидіти за столом, додавайте приємні для вашого ока цінні речі, що підтримують емоційно.
Відокремлювати простір можна дерев'яними ширмами, необов'язково цілісними — вони можуть бути перфорованими. Це можуть бути дерев'яні рейки, штори та що завгодно, що надасть приватності простору.
Також робочє місце має підтримуватися в порядку, щоб із нього можна було швидко евакуюватися. Яким би безпечним не було робоче місце з вашого погляду, будь ласка, не нехтуйте сигналами тривогами та спускайтеся до бомбосховища.
Які місця підійдуть для робочої зони
Робоче місце вдома має надихати працювати. Фото: pinterest
Що варто врахувати, коли шукаєш ідеальний простір для робочого місця у квартирі? Комфортне робоче місце стоїть на таких китах:
- комфортні меблі;
- правильне освітлення, свіже повітря;
- приємна атмосфера.
Робочий кабінет
Для спини корисно мати можливість працювати стоячи. Фото: pinterest
Це був би ідеальний варіант, який дасть змогу повністю зануритися в робочий процес і не відволікатися на дітей, близьких, побутові проблеми, бажання терміново перекусити тощо.
Робоче місце в спальні чи на кухні
Там облаштовувати робоче місце не рекомендують, але це може виявитися єдиним варіантом.
Якщо місця у квартирі катастрофічно мало, можуть підійти меблі-трансформери, які миттєво (або майже миттєво) перетворять житловий простір на робочий і навпаки.
Створити робоче місце вдома допоможуть меблі-трансформери. Фото: pinterest
У спальні робоче місце можна розташувати позаду ліжка, аби візуально воно не провокувало вас прилягти й відпочити під час виконання серйозних завдань.
Робоче місце на балконі: поки що не на часі
Якщо ви зараз перебуваєте за межами України, можна спробувати облаштувати робоче місце й на балконі. Також це може бути непоганий варіант після перемоги України у війні.
Для цього варто переконатися, що стіл можна розташувати паралельно вікну та подбати про температурний комфорт.
Як має виглядати робоче місце вдома
Робоче місце має бути гарно освітлене. Фото: pinterest
Під час облаштування робочого місця вдома, аби працювати комфортно та без шкоди організму, варто врахувати таке:
- бажано, щоб світло було штучним, а не денним — це корисніше для очей, і ввечері робоче місце з лампою виглядає дуже затишно;
- лампу краще встановити зліва, якщо ви правша, або справа, якщо ви лівша;
- робоче місце має бути гарно освітлене: рівень відбиття світла всіма предметами інтер'єру в робочій зоні має бути 20 — 50%, сила освітлення — від 300 до 500 кл;
- меблі мають бути гарними та комфортними, тактильно приємними, стіни в робочий зоні — спокійного тону, аби яскраві відтінки не відволікали очі;
- рослини допоможуть зробити робоче місце комфортнішим;
- якщо ви працюєте з великою кількістю паперів, варто упорядкувати їх у такий спосіб, щоб їх можна було легко дістати та покласти на місце;
- особисті речі, планери та декор мотивуватимуть і надихатимуть на виконання робочих завдань;
- якщо ви довго працюєте за компʼютером, варто звернути увагу на столи, що регулюють висоту та дають змогу час від часу працювати стоячи; це дозволить змінювати навантаження на спину та ноги; монітор у такому разі має вміти змінювати кут екрана.