Facebook Pixel

Нікому працювати. Україна масово втрачає робочі руки — до 1 млн щорічно. Хто ходитиме на роботу замість українців

З України виїжджає все більше людей, ситуація обтяжується катастрофою в демографічній сфері. У найближчі п'ять років кількість робочої сили в країні тільки за рахунок демографії скоротиться на 350 тис. чоловік. Тому кількість трудових мігрантів в Україні збільшується щороку і зростатиме в основному за рахунок приїжджих із Середньої Азії.

Про це журналу НВ повідомила Анна Сахно, економістка Центру економічної стратегії.

За оцінками Сахно, кадровий голод відчувається в багатьох сферах. Навіть на порталі OLX.Работа кількість вакансій на третину перевищує кількість потенційних працівників. Наприклад, дуже складно знайти швачок.

За даними Держстату, на I квартал 2021-го кількість зайнятого населення склала 14,8 млн осіб, тоді як 10 років тому таких було 18,5 млн.

Кадровий голод створює умови для приїзду працівників з інших країн, де економічна ситуація ще гірше ніж в Україні.

Причому найбільший дефіцит працівників спостерігається у виробничій сфері, де не вимагається знання державної мови. Це будівництво, логістика, ремонтні та виробничі роботи, повідомляє Тетяна Пашкіна, експертка з ринку праці.

З нею погоджується Олександр Соколовський, засновник групи компаній Текстиль-Контакт. За його словами, кадрова проблема стоїть дуже гостро, щороку Україну залишають до 1 млн робітників.

«Текстиль-Контакт уже змушена самостійно готувати випускників профільних навчальних закладів під роботу у себе. І одним із варіантів виходу з цього кадрового глухого кута, на думку Соколовського, є трудові мігранти», — пише видання.

Тому в найближчі роки трудова імміграція в Україну тільки посилиться.

«Можливо, не величезними темпами — соціальні фактори стримують. Але частка нелегальної імміграції все-таки домінуватиме», — вважає Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень.

На звільнені місця в Україні вже тисячами їдуть трудові мігранти з колишніх радянських республік Середньої Азії. В основному вони зайняті в сфері послуг. Для 26-річного туркмена Новруза Аллаярова робота в Україні є хорошою альтернативою, через карантин він в інститут поступити не зміг і пішов працювати кур'єром в службу доставки Rocket.

«Якщо все добре і багато замовлень, то можна за місяць заробити до 50 тис. грн, — розповідає Аллаяров. — Це хороші гроші. І Україна мені подобається: хороший клімат, можливість вільно займатися бізнесом».

Водночас мінімальна зарплата на батьківщині вище ніж в Україні і становить щомісячні $270, або 7,3 тис. грн.

Таких працівників з-за кордону, як Аллаяров в Україні, останнім часом стало досить багато. В основному трудові мігранти зосереджені у великих містах — Києві, Харкові, Одесі, Львові, Дніпрі. Найчастіше вони працюють в таксі або службах доставки, де не потрібно особливих документів.

Як відомо, дефіцит кадрів на ринку праці України посилюватиметься через демографічну «яму» 90-х років минулого століття та високу трудову міграцію за кордон.

Подякувати 🎉