Населення України та кадровий потенціал: виклик чи загроза?

Олена Колеснікова
Олена Колеснікова
голова галузевої ради Федерації металургів України

Нещодавно в уряді оприлюднили результати оцінки чисельності наявного населення України. За словами міністра Кабінету міністрів Дмитра Дубілета, наразі в країні мешкають 37 мільйонів 289 тисяч осіб.

Натомість за даними Держстату чисельність наявного населення України на 1 грудня 2019 року складає 41 мільйон 922 тисячі осіб. Давайте розбиратися в причинах детальніше.


Український бізнес уже давно відчуває гострий дефіцит кваліфікованих кадрів, зокрема дефіцит молоді в країні. Причинами цього є демографічний спад, трудова міграція, а також невідповідність кваліфікації працівників.

Усім відомо, що демографічна ситуація в Україні характеризується переважанням смертності над народжуваністю. Кількість новонароджених минулого року майже вдвічі поступається кількості померлих українців. Явище стає все глобальнішим, і без вироблення ефективної державної політики в цьому напрямку ми ризикуємо багато втратити.

Другою серйозною загрозою для України є наростання масштабів міграції за кордон, передусім трудової, та активізація участі молоді у трудовій міграції. Аналіз еміграційних настроїв молоді України протягом останніх років показує стабільно високий рівень намірів молодих людей здійснити спроби виїхати за кордон, особливо на заробітки.

Навчання на робочому місці може стати важливішим, ніж традиційна формальна освіта.

Так, за різними оцінками, близько 53% людей віком 18-28 років погодилися б виїхати з України, якби у них була така можливість, натомість середній показник серед усіх опитаних становить 32%.

Нова влада говорить про необхідність зменшення потоку трудових мігрантів та повернення частини наших громадян додому. Але без покращення державної політики у сфері зайнятості населення шляхом реформування ринку праці не обійтися.

Саме тому виникла потреба в оновленні трудового законодавства та наданні можливості працівникам легально заробляти більше, а українським роботодавцям у рівних умовах конкурувати за кожного працівника з роботодавцями країн, до яких найчастіше виїжджають українці.

Наприклад, сусідня Польща вже зняла деякі адміністративні бар’єри щодо прийому на роботу українців через брак власної робочої сили.

Сьогодні існує потреба в розширенні можливостей для реалізації права громадян на гідну працю, підвищення їхніх доходів, а також збалансування попиту та пропозиції на ринку праці.

Ще однією причиною дефіциту кадрів є невідповідність кваліфікацій та навичок потребам ринку праці і небажання працівників перекваліфіковуватись.

Проблемою більшості випускників закладів освіти є відірваність знань від практики та непідготовленість до роботи в реальному бізнесі. Крім того, безробітне доросле населення, яке не має необхідної кваліфікації, часто не бажає її здобувати. А статистика свідчить, що за 9 місяців 2019 року зареєстровано 1 млн 461 тис. безробітних.

Ще однією причиною дефіциту кадрів є невідповідність кваліфікацій та навичок потребам ринку праці.

Також існує реальна загроза втрати робочих місць через закриття малого та середнього бізнесу. Так, за інформацією Федерації роботодавців України, тільки за минулий рік Україна втратила майже 300 тисяч штатних працівників.

Цілком очевидно, що це питання є важливим не тільки для України. Тема перекваліфікації та навчання на робочому місці останнім часом стає все актуальнішою.

Так, нещодавно на Всесвітньому економічному форумі в Давосі йшлося про те, що навчання на робочому місці може стати важливішим, ніж традиційна формальна освіта. Такі компанії, як Apple, Google та IBM, уже відходять від необхідності навчання у коледжах для працевлаштування.

Український бізнес також не пасе задніх і вже давно робить ставку на навчання на виробництві та неформальне навчання. Саме тому ми підтримали створення Національного агентства кваліфікацій, яке, сподіваємось, найближчим часом запровадить процедуру акредитації кваліфікаційних центрів для підтвердження результатів неформального професійного навчання.

Такі компанії, як Apple, Google та IBM, уже відходять від необхідності навчання у коледжах для працевлаштування.

Наприклад, на підприємствах гірничо-металургійного комплексу фіксується близько 100 тисяч фактів навчання на робочому місці щороку.

Таким чином, не зовсім вірно рахувати лише кількість населення — необхідно робити все, аби економічна ситуація в країні покращувалася, наші громадяни здобували якісну освіту, створювалися робочі місця з високою продуктивністю праці та гідною оплатою. Таким чином український ринок праці збалансується і стане привабливим, а потік трудових мігрантів зменшиться.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини

Україна тимчасово припинить імпорт електроенергії з РФ і Білорусі – «Укренерго»

«Укренерго» з 10 квітня по 24 травня обмежить до нуля пропускну здатність міждержавних перетинів з РФ і Білоруссю для виключення імпорту електроенергії в Україну.

Програму кредитування бізнесу 5-7-9% буде оновлено найближчим часом – Петрашко

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко заявив на онлайн-брифінгу після засідання уряду в середу, 8 квітня, що програму кредитування 5-7-9% буде оновлено найближчим часом.

Коронавірус «з'їв» McDonald's: мережа втратила 22% світових продажів

Американська корпорація McDonald's заявила про падіння порівнянних продажів у світі майже на чверть. Удар по мережі завдала пандемія коронавірусу.

Єрмак запевнив представника США, що необхідні для програми МВФ закони будуть прийняті

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак на зустрічі з тимчасовою повіреною у справах США в Україні Христиною Квін повідомив, що найближчим часом відбудеться засідання Верховної Ради, на якому мають прийняти необхідні закони для початку реалізації нової програми співпраці з МВФ.

Ставки за кредитами та депозитами в Україні зростуть — глава «Укргазбанку»

Українські банки у зв'язку з боротьбою за ресурси підніматимуть ставки за депозитами, а, відповідно, й за кредитами. Крім цього, іпотеку під 12% річних у 2020 році теж чекати не варто.

Зростання зарплати та переробіток. IT-спеціалісти розповіли про роботу під час карантину

Пандемія COVID-19 суттєво вплинула на світову економіку та бізнес. Українські компанії переживають не найкращі часи. Водночас IT-сектор залишається одним з найстабільніших галузей економіки. Портал DOU провів опитування серед IT-спеціалістів, аби дізнатися, як вони переживають карантин. Айтішники розповіли, що на дистанційній роботі їм найбільше бракує комунікації з колегами.

Заборону на «Яндекс» і «ВКонтакті» попросили продовжити

Термін блокування російських «Яндекса», «ВКонтакті», «Однокласників», mail.ru та інших ресурсів закінчується через місяць. Україна заборонила їх використання три роки тому.

Тепер по всій Україні. Rozetka, АТБ та «Нова пошта» розширили доставку продуктів додому

Інтернет-ритейлер Rozetka спільно з АТБ та «Новою поштою» з 8 квітня розширили географію сервісу доставки продуктових наборів з Дніпропетровщини на всю Україну. За два тижні після запуску пілотного проєкту компанії доставили близько 300 продуктових наборів.

Кількість безробітних в Україні збільшилася на 13%

Кількість офіційно зареєстрованих безробітних в Україні досягла 364 тис. осіб. У порівнянні з минулим роком вона збільшилася на 13%. Уряд очікує суттєвого зростання кількості безробітних за підсумками квітня-травня, у зв'язку з чим планує спростити процедуру їхньої реєстрації.

«Ми заробляли на оренді $2 млн на місяць». Директор Dream Town розповів про втрати ТРЦ через карантин

Український бізнес з кожним днем зазнає все більших збитків через кризу, яка спровокована епідемією COVID-19. Майже місяць у країні стоять порожніми заклади громадського харчування, магазини, кінотеатри, торгово-розважальні центри та інше.