2019 рік був незвичайним для світової економіки, оскільки два світових лідери споживання усіх ресурсів затіяли торгові війни. Відносини США і Китаю в літній період року стали причиною різкого сплеску купівельної активності щодо дорогоцінних металів і криптовалют, не дали можливості для зростання американської валюти, спровокували різку зміну монетарної політики Китаю.
Читайте також: Ростуть золото і гривня, а дефіцит держбюджету досяг $1,5 млрд: огляд світових економічних новин
На цьому тлі багато країн пішли на зниження відсоткових ставок на протязі року. Наприклад, НБУ 13 грудня знизив ставку до дворічного мінімуму до 13,5% річних. Крім того, ЦБ РФ 13 грудня вп'яте за рік знизив ключову ставку на 0,25 процентного пункту — до 6,25 відсотка річних.
Основними подіями року, що минає, стали нові мита, що запровадили США і Китай; зростання держборгу США; розпродаж боргових зобов'язань США.
Тобто основними подіями року, що минає, стали нові торгові мита, що запровадили США і Китай; зростання державного боргу США до $23 трлн; розпродаж боргових зобов'язань США центральними банками світу, що підриває довіру до американської валюти.
Для України рік був позитивним, адже вдалося сформувати стабільно достатній рівень ЗВР, який дозволить наступного року спокійно розраховуватися за раніше взятими борговими зобов'язаннями.
У перспективі 2020 року потрібно бути готовими до продовження стимулювання економік шляхом зміни ставки донизу. Так, можна чекати, що ФРС США піде на два етапи зниження, Австралія — до трьох знижень ставки, не виключають навіть одного пониження в Японії, де індикативна ставка вже знижена до від'ємного значення.
Читайте також: Британський фунт розпродають, а гривня б'є нові рекорди: огляд світових економічних новин
Для України, де є плани щодо формування більш вигідного ринку кредитування, шлях зниження ставок є очевидним. Зазначимо, що нова програма доступного кредитування в Україні здатна підтримувати на плаву існуючий бізнес, знизить частку проблемних кредитів у банківському секторі і пожвавить малий бізнес.
Вибираючи валюти для купівлі на перспективу 2020 року в очікуванні їх зростання, аби заробити на цьому, до числа привабливих варто внести ті, де процентні ставки залишаються відносно високими – канадський і новозеландський долар.
Фунт можна розглядати як перспективну валюту, але тільки якщо якісь нові політичні події у Великобританії не вплинуть на настрої валютних спекулянтів. Питання Брексита і його наслідків, як і раніше, цікавитимуть увесь наступний рік і стануть фактором тиску на ринки, що розвиваються. України в тому числі.
Читайте також: Твіти Трампа опустили долар і японську ієну: огляд світових економічних новин
Крім того, і президентські вибори в США, і Брексит, і відносини США — Китай – це все причини, через які зростання економіки не поревершить 3% за підсумками року. При цьому зазначимо, що національна валюта може залишатися стабільною. Діапазон коливання курсу продажу долара США може не перевищити 2,5 грн.
Підтримувати впевненість у національних банках буде той факт, що на ринку залишилися тільки найнадійніші банки.
Ринок споживчого кредитування в Україні намагатимуться зробити більш доступним, однак для населення це не найбільш прийнятна стезя. Краще, якщо кредити братиме бізнес-середовище, аніж споживачі.
Так, зростання частки поганих кредитів, знову повернення за 50%, стане загрозою для довіри населення до сектору в цілому. Тобто може спровокувати відтік депозитних вкладів.
Хоча підтримувати впевненість у національних банках буде той факт, що на ринку залишилися тільки найнадійніші банки, які пропонують вигідні умови на гривневі депозити. Орієнтованість банків на вклади в національній валюті і стабільність гривні будуть приводом для попиту на строкові депозити.
Відзначимо, що доходи населення якщо і зростатимуть, то формально, як «середня температура по лікарні». Поки що внутрішня і світова економічна ситуація не сприяють позитивній динаміці цього показника 2020 року.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора