2019 рік: Турборежим роботодавців у боротьбі за кадри

Олена Колеснікова
Олена Колеснікова
голова галузевої ради Федерації металургів України

Рік, що минає, був багатий на бурхливі політичні події, які інколи навіть вражали. Особливістю стали вибори президента України та позачергові вибори до Верховної Ради України, які кардинально змінили владу в державі.

Початок роботи нової Верховної Ради та Кабінету Міністрів запам’ятався надшвидким прийняттям рішень та змін, так званим «турборежимом». Часто політична доцільність відігравала важливішу роль, ніж юридична точність та процедура прийняття актів. З одного боку, це відповідає суспільним очікуванням швидких та якісних змін, з іншого – створює певні ризики.

Ухвалення законопроєкту про працю, ми сподіваємось, закріпить на законодавчому рівні сучасні форми праці: дистанційну роботу, фріланс, гнучкий режим роботи.

Так, через стислі терміни бізнесу не завжди надавалась можливість долучитися до обговорень нормативно-правових актів, які містили значні ризики для роботодавців і потребували детального вивчення. Однак роботодавці, як і раніше, брали активну участь у напрацюванні важливих для країни законопроєктів та інших актів.

Головною подією 2019 року для українських роботодавців стало започаткування реформи ринку праці. Так, нещодавно урядом схвалено законопроєкт «Про працю», розроблений фахівцями Мінекономіки, який дозволить збільшити рівень заробітних плат, підвищити офіційну зайнятість населення, пришвидшити зростання економіки та надасть можливість українським роботодавцям конкурувати в рівних умовах з країнами ЄС за кожного працівника.

Необхідність оновлення актів трудового законодавства зумовлена їхньою недосконалістю та застарілістю (чинний КЗпП України прийнятий ще далекого 1971 р.), що позбавляє працівників можливості підвищувати конкурентоспроможність на ринку праці, конкурувати з сусідніми країнами. Відсутня мотивація до створення реального професійного розвитку працівників.

Читайте також: Нестача робочих кадрів – виклик для бізнесу

Ухвалення законопроєкту про працю, ми сподіваємось, закріпить на законодавчому рівні сучасні форми праці, орієнтовані на потреби як роботодавців, так і працівників: дистанційну роботу, фріланс, гнучкий режим роботи та ін., на що звертають увагу західні фірми і що для українського бізнесу сьогодні поза законом.

Оплачувані відпустки та лікарняні також не скасовуються, натомість збільшується тривалість відпустки без збереження зарплати, якщо працівник сам того бажає.

Новий закон про працю вже встиг обрости міфами, які насправді не мають нічого спільного з дійсністю. Так, законопроєкт не передбачає звільнень вагітних, жінок у декретній відпустці, людей з інвалідністю та пенсіонерів, а навпаки, дозволяє усім цим категоріям працювати за гнучким графіком або вдома зі збереженням усіх гарантій.

Оплачувані відпустки та лікарняні також не скасовуються, натомість збільшується тривалість відпустки без збереження зарплати, якщо працівник сам того бажає.

Завдяки прийняттю проєкту закону учні та студенти отримають можливість легально працювати, навіть якщо навчаються на денній формі, а після закінчення закладу освіти вже матимуть досвід роботи для подальшого кар’єрного зростання. І бізнес це підтримує.

Крім того, вагомою подією є ухвалення змін до Закону України «Про вищу освіту», які дійсно дадуть можливість вийти на новий якісний рівень відносин між ринком праці та сферою вищої освіти.

Читайте також: Мита США і Китаю і відтік депозитів: економічні підсумки 2019 року та прогнози на 2020-й

2019 року розпочало роботу Національне агентство кваліфікацій, до складу якого увійшли 3 представники роботодавців. Створення цього органу є вкрай важливим досягненням, це шлях до побудови системи, яка відповідатиме потребам і працівників, і роботодавців.

Так, сьогодні на ринку праці гостро постає питання можливості швидко отримати нові кваліфікації або підтвердити здобуті неформальним шляхом протягом усього життя. Цей процес є надто зарегульованим та не дає можливості працівникам підвищувати конкурентоспроможність на ринку праці України.

Сьогодні на ринку праці гостро постає питання можливості швидко отримати нові кваліфікації або підтвердити здобуті неформальним шляхом протягом усього життя.

Також 2019 року проведено регіональні відбори Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «WorldSkills Ukraine», який є не тільки грандіозним заходом у сфері професійної освіти, а й одним з найважливіших інструментів профорієнтації та підвищення престижності робітничих професій.

Що очікуємо від 2020 року?

Подальше впровадження реформи ринку праці і прийняття Верховною Радою України Закону України «Про працю».

Також наступного року ми очікуємо, що буде ухвалено новий закон про професійну освіту — більш гнучкий та зрозумілий, орієнтований на самореалізацію здобувача освіти в умовах ринку праці, що швидко змінюється.

Сподіваємося, що Національне агентство кваліфікацій запровадить реальну процедуру акредитації кваліфікаційних центрів для підтвердження результатів неформального професійного навчання.

Читайте також: Що на нас чекає 2020 року

Крім того, необхідно дерегулювати та напрацювати основний документ, який визначає професійні назви робіт та має застосовуватися усіма суб’єктами господарювання під час прийняття на роботу працівників – Класифікатор професій.

Наступного року плануємо проведення грандіозних національних змагань WorldSkills Ukraine, ще більш масштабних та видовищних.

Очікуємо та віримо, що 2020 рік буде роком успішних змін у країні, що реформа ринку праці та зайнятості стане початком запровадження масштабних перетворень, які дозволять збалансувати ринок праці, примножити кадровий потенціал України та пришвидшити економічне зростання.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини

Україна тимчасово припинить імпорт електроенергії з РФ і Білорусі – «Укренерго»

«Укренерго» з 10 квітня по 24 травня обмежить до нуля пропускну здатність міждержавних перетинів з РФ і Білоруссю для виключення імпорту електроенергії в Україну.

Програму кредитування бізнесу 5-7-9% буде оновлено найближчим часом – Петрашко

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко заявив на онлайн-брифінгу після засідання уряду в середу, 8 квітня, що програму кредитування 5-7-9% буде оновлено найближчим часом.

Коронавірус «з'їв» McDonald's: мережа втратила 22% світових продажів

Американська корпорація McDonald's заявила про падіння порівнянних продажів у світі майже на чверть. Удар по мережі завдала пандемія коронавірусу.

Єрмак запевнив представника США, що необхідні для програми МВФ закони будуть прийняті

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак на зустрічі з тимчасовою повіреною у справах США в Україні Христиною Квін повідомив, що найближчим часом відбудеться засідання Верховної Ради, на якому мають прийняти необхідні закони для початку реалізації нової програми співпраці з МВФ.

Ставки за кредитами та депозитами в Україні зростуть — глава «Укргазбанку»

Українські банки у зв'язку з боротьбою за ресурси підніматимуть ставки за депозитами, а, відповідно, й за кредитами. Крім цього, іпотеку під 12% річних у 2020 році теж чекати не варто.

Зростання зарплати та переробіток. IT-спеціалісти розповіли про роботу під час карантину

Пандемія COVID-19 суттєво вплинула на світову економіку та бізнес. Українські компанії переживають не найкращі часи. Водночас IT-сектор залишається одним з найстабільніших галузей економіки. Портал DOU провів опитування серед IT-спеціалістів, аби дізнатися, як вони переживають карантин. Айтішники розповіли, що на дистанційній роботі їм найбільше бракує комунікації з колегами.

Заборону на «Яндекс» і «ВКонтакті» попросили продовжити

Термін блокування російських «Яндекса», «ВКонтакті», «Однокласників», mail.ru та інших ресурсів закінчується через місяць. Україна заборонила їх використання три роки тому.

Тепер по всій Україні. Rozetka, АТБ та «Нова пошта» розширили доставку продуктів додому

Інтернет-ритейлер Rozetka спільно з АТБ та «Новою поштою» з 8 квітня розширили географію сервісу доставки продуктових наборів з Дніпропетровщини на всю Україну. За два тижні після запуску пілотного проєкту компанії доставили близько 300 продуктових наборів.

Кількість безробітних в Україні збільшилася на 13%

Кількість офіційно зареєстрованих безробітних в Україні досягла 364 тис. осіб. У порівнянні з минулим роком вона збільшилася на 13%. Уряд очікує суттєвого зростання кількості безробітних за підсумками квітня-травня, у зв'язку з чим планує спростити процедуру їхньої реєстрації.

«Ми заробляли на оренді $2 млн на місяць». Директор Dream Town розповів про втрати ТРЦ через карантин

Український бізнес з кожним днем зазнає все більших збитків через кризу, яка спровокована епідемією COVID-19. Майже місяць у країні стоять порожніми заклади громадського харчування, магазини, кінотеатри, торгово-розважальні центри та інше.